חיסון נגד קורונה
חיסון נגד קורונה צילום: רויטרס

ישראל וארה"ב כבר לא מובילות את העולם בקצב ההתחסנות של האוכלוסיה, כך פרסם העיתון 'ניו יורק טיימס'.

"ארה"ב היתה אחת המדינות הראשונות שהחלה לחסן את האוכלוסיה שלה, ובקיץ היא כבר הובילה את שאר העולם בהזרקת חיסונים – 67% מהאוכלוסיה האמריקנית קיבלה מנה אחת לפחות עד ה-4 ביולי", נכתב במאמר שכותרתו "ישראל וארה"ב הובילו את העולם בחיסונים, עכשיו הן משתרכות מאחור" .

ב'ישראל היום' דווח כי על פי נתוני העיתון ובהתבסס על מידע שנאסף על-ידי אוניברסיטת אוקספורד, ארה"ב היום נמצאת באופן אירוני במצב שבו היא בפיגור מול שאר העולם למרות שדווקא מבחינה לוגיסטית היא ביתרון.

"למרות עודף במנות חיסון, רק 57 אחוזים מהאוכלוסייה שלה מחוסן במלואו. יש התנגדות שנותרה גבוה בחלק מפלחי האוכלוסייה, כולל מגזרים במשק, כולל שוטרים וכבאים. גם מדינות אחרות שהובילו עכשיו מקרטעות".

לטענת העיתון, "ישראל התחילה מוקדם במבצע החיסונים שלה – ב-20 בדצמבר – ובמהירות הבזק הגיעה לקצב הזרקת חיסונים שהשיג למעשה את כל המדינות בעולם, והיא גם התחילה מוקדם במבצע הבוסטרים, שהוזרק למחצית מהאוכלוסייה הזכאית".

אך המומנטום נעצר, על פי המאמר. "היום, עם הססנות בקרב ערבים, הקהילה האורתודוקסית, והצעירים, במדינה יש רק שיעור של 63% שהם מחוסנים במלואם – נמוך יותר מדרום קוריאה, איטליה, ועוד כ-40 מדינות אחרות",

עם זאת, מדובר באחוז מכלל האוכלוסיה, וכידוע בישראל יש שיעור יחסית גבוה של ילדים לעומת מדינות אחרות, ורבים מהם כלל אינם זכאים לחיסון בגלל שהחיסונים עדיין לא מאושרים לגילים 5 עד 11.

בכתבה נכתב כי "איבוד הבכורה" של ישראל וארה"ב פינה את הבמה למדינות שבהן מבצע החיסונים התבצע בשיטתיות ובעקביות לאורך זמן.

ב'ניו יורק טיימס' מסבירים כי לטענת מומחים אפשר לנעוץ את הסיבה להאטה בארה"ב ב"מצב הרעיל בפוליטיקה" האמריקנית, שמקבל הד משמעותי מזריעת מידע שגוי ברשתות החברתיות והיעדר ההצלחה בשיווק המסרים מצד הממשל האמריקני. "לכל מדינה יש את תנועת מתנגדי החיסונים, אך ברוב המדינות מדובר בקבוצה קטנה מאוד", אמר ג'ון שוורצברג, מומחה לבריאות הציבור באוניברסיטת קליפורניה לעיתון. "זו לא תנועה חדשה, אך היא מעולם לא הייתה עם תנופה כמו שיש לה היום".

בעיתון ציינו כי בניגוד למדינות כמו צרפת ואיטליה שנקטו צעדים דרקוניים כדי להכריח התחסנות, ובמדינות באסיה שבהן היו הצעדים האלו בתוקף כבר מזמן אבל היו בעיות לוגיסטיות, בארה"ב ובישראל למעשה המכשול היחיד שעומד בפני האוכלוסייה הוא אי ההצלחה של הרשויות לשכנע עוד אנשים להתחסן.