מכשיר אידוי קנאביס רפואי בשבת
מכשיר אידוי קנאביס רפואי בשבת צילום: מכון צומת

ראש בית הוראה הכללי בירושלים, הרב בן ציון קוק, התיר לחייל המאושפז במצב קשה לעשן קנאביס רפואי בשבת.

מכון צומת להלכה וטכנולוגיה העניק אישור "פיקוד שבת" למכשיר לאידוי קנאביס, המאפשר להשתמש בו על פי הקריטריונים ההלכתיים.

ראש מכון צומת הרב מנחם פרל: "ההיתר ההלכתי נובע מהעובדה שהמכשיר פועל על אוטומציה מלאה, ללא פעולת הדלקה או כיבוי. חשוב לציין שהמכשיר מאושר לכל חולה הזקוק לקנאביס רפואי הסובל ללא השימוש בו בשבת".

כאמור, הרב בן ציון קוק, ראש בית ההוראה הכללי בירושלים ורב קהילת אבי עזרי בפתח תקווה, התיר לחייל שנפצע קשה במבצע 'שומר החומות' לעשן בשבת קנאביס בשל הייסורים הקשים מהם הוא סובל.

השאלה הובאה אל הרב בידי משפחתו של הלוחם שסיפרה לרב כי הכאבים שלו גדולים עד למצב של "טוב מותי מחיי". על פי המשפחה, משככי הכאבים הרגילים אינם מסייעים לפצוע ורק הקנאביס מצליח להרגיע אותו מעט.

התשובה פורסמה בעלון "שואלין ודורשין" ובאתר כיכר השבת. הרב כתב כי על אף שלא נשקפת סכנה מיידית לחיי החייל, הוא מוגדר כחולה שיש בו בסכנה שמותר בעשיית כל צרכו".

"מעיקר הדין מותר לחלל שבת בעישון הסם ואין לך צורך גדול מזה", נכתב בתשובתו של הגרב"צ קוק שציין את דברי המשנה ברורה שהדבר מותר "אף על פי שאין בו סכנה במניעת ‏הדבר ההוא".

הרב קוק הביא את דברי החולקים על כך וכתב ש"אף שישנם ראשונים החולקים ואוסרים לחלל שבת אלא בדברים שיסתכן במניעתם, אך עיקר הדין כהשו"ע ‏אלא "שראוי להחמיר". ‏ולכן מעיקר הדין מותר לחלל שבת בעישון הסם, ומה שכתב ‏הביאור הלכה שיש להחמיר רק "אם אכן נצרך לזה", הרי ‏כאן אין לך צורך גדול מזה, ומה גם שידוע שמנוחת החולה, מחזקתו ונותנת לו כוחות להתגבר על מחלתו, ואילו הייסורים ‏הקשים מחלישים מאד מלבד שמונעים ממנו שינה הנצרכת מאד לרפואתו, ואם כן צורך גדול הוא לעצם רפואתו".

הרב ציין לבסוף, כי למרות ההיתר הספציפי אין היתר לעשות שימוש בסמים שלא לצורך פיקוח נפש כשהוא מציין את דברי האגרות משה בעניין.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו