כביש 55רוני בר

תושבי מערב השומרון המתגוררים בסמוך לכביש 55 שליד קלקיליה יצאו למאבק עיקש בחודשים האחרונים נגד עצימת העין המסוכנת של צה״ל ומשמר הגבול.

בכל בוקר אלפי פלסטינים ללא אישורי מעבר לישראל חוצים את גדר המערכת דרך פרצות רבות בדרכם ליום עבודה בלתי חוקי בישראל.

לאורך מקטע של כ-2 ק"מ בגדר המערכת באזור קלקיליה ישנן פרצות רבות, דרכן יכולים הפלסטינים לעבור את הגדר וללא הפרעה ופיקוח. תושבי האזור מתריעים כי גם נשקים וחפצים המהווים סכנה ביטחונית עוברים את הגדר.

יהונתן קוזניץ, מנהל המאבק מטעם כ-30,000 תושבי היישובים באזור, אמר בשיחה עם ערוץ 7 כי "הפרצות בגדר ממחישות לכל מי שעובר בהם בקלות יתרה וגם לגורמים עויינים, את אוזלת היד החמורה וההפקרות הבטחונית. מכאן ועד הדרדרות למעשי שוד ותקיפות על רקע לאומני כפי שאנו חווים ביתר שאת בחודשים האחרונים, קצרה מאוד. חייבים לחזור ולמשול".

"הפרצות בגדר לאורך מקטע של 2 ק"מ באיזור קלקיליה והקמת תחנת הסעות פיראטית, להסעת שב"חים, מהמשתלות שבצומת הכפר חבלה למרכז הארץ, מהוות סיכון יומיומי, ביטחוני ובטיחותי", נמסר ממטה המאבק על כביש 55.

"אנו עדים לעליה משמעותית בתקופה האחרונה של מעשי שוד ותקיפה של יהודים במרחב של כביש 55, עורק התחבורה הראשי (והיחיד) של תושבי מערב השומרון שבגוש היישובים אלפי מנשה, צופים, קרני שומרון, קדומים ועמנואל", נמסר. "חייבים לטפל בפצצה המתקתקת הזו. לא נשתוק יותר".

ח"כ שמחה רוטמן (הציונות הדתית) הגיע בשבוע שעבר להפגין נגד העלמת העין של כוחות הביטחון מהפרצות בגדר המערכת ביו"ש שמאפשרות מעבר עשרות אלפי שוהים בלתי חוקיים מידי יום.

"הגעתי היום להפגין יחד עם תושבי קרני שומרון, אלפי מנשה וקדומים נגד ההפקרות הביטחונית על כביש 55", כתב ח"כ רוטמן בחשבון הפייסבוק שלו. לדבריו, "מידי יום נכנסים לישראל אלפי, אם לא עשרות אלפי, פועלים מקלקיליה, ממש כמו במשחק 'ים-יבשה' דרך הגדרות הפרוצים ותחת עינם הפקוחה של צה"ל והמשטרה".

"ההפקרות הזו מובילה לפקקי תנועה איומים, תאונות דרכים וסכנת פיגועים בכביש 55 שהוא ציר החיים המרכזי עבור התושבים כאן", ציין. "אנחנו מדמיינים שיש גדר, אך בפועל הבידוק במחסום חל רק על ישראלים ולא על פלסטינים. היעדר משילות כבר אמרנו?".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "השחתת הגדר ויצירת פרצות המאפשרות מעבר ללא בקרה לשטח ישראל, מהווה סיכון ביטחוני ועבירה חמורה על החוק. לוחמי צה״ל פרוסים במרחב בהתאם להערכת המצב ומשתמשים במגוון אמצעים בהתאם להוראות הפתיחה באש, כנגד מי שמזוהה כמשחית, מחבל ופוגע בגדר הבטחון".

"צה״ל ימשיך לפעול כנגד הסיכון הביטחוני הנובע מהשחתת גדר הביטחון וכניסה בניגוד לחוק לשטח מדינת ישראל", כך דובר צה"ל.