שר התפוצות נחמן שי בשדולה לחופש דת ערוץ כנסת

שר התפוצות נחמן שי אמר היום (שני) בהשקת השדולה לחופש דת והתחדשות יהודית פלורליסטית, כי נושא הכותל הוא "פיל" ביחסים בין ישראל לקהילה היהודית בארה"ב.

"בלילה לפני שהושבעתי בכנסת, הלכתי לכותל", אמר השר שי. "הלכתי לשתי הרחבות - גם למוארת וגם לרחבה הקטנה יותר, החשוכה. כי חשבתי שמהרגע הראשון יש לשתי הרחבות חשיבות דומה וזה מה שאני וחברתי ציונה עושים מיום שנכנסנו למשרד - נותנים מקום שווה לכל הזרמים במדינת ישראל".

"מתווה הכותל יוחזר למקומו", קבע השר שי, והוסיף כי ראש הממשלה נפתלי בנט ושר הדתות מתן כהנא תומכים במתווה הכותל. "אני חושב שהוא נהנה מקונצנזוס רחב בממשלה", אמר. "גם ראש הממשלה, גם יאיר לפיד, גם המפלגות שלנו, אפילו שר הדתות עומד איתנו בעניין הזה, אפילו זאב אלקין".

"אנחנו נגיע להסכמה ואנחנו נוציא את זה לפועל", הדגיש. "זה יותר משמעותי מבחינת הסמליות שבדבר, שנוכל סוף סוף להוציא את הפיל הזה מהחדר ולחזור ליחסי עבודה תקינים עם היהדות הרחבה והמגוונת והפלורליסטית בארצות הברית שמחכה לזה".

"זה מאוד חשוב הרבה מעבר גם לעניין עצמו כי יש לנו מערכת יחסים מגוונת עם הקהילה היהודית בארצות הברית. אנחנו זקוקים לה, היא זקוקה לנו ובאמצע נמצא הפיל הזה, אז נזיז אותו משם", כך שר התפוצות.

בראש השדולה יעמדו ח"כ מיכל רוזין (מרצ), ח"כ גלעד קריב (העבודה) וח"כ משה טור פז (יש עתיד). ח"כ רוזין אמרה כי "העובדה שרב רפורמי הוא יו"ר ועדת חוק חוקה ומשפט הוא דבר משמעותי ביותר. זה לא קרה עד הממשלה הזו".

מיכל רוזין
צילום: יונתן זינדל - פלאש 90

היא הוסיפה, "דווקא בבוקר קשה כמו זה, כי קשה לנו בממשלה הזו, דווקא עכשיו יש לי איזה נחת. אנחנו שוכחים את ההישגים ומתמקדים במה שקשה, זו הזדמנות לחגוג את זה שאנחנו בממשלה".

בנוסף, ח"כ רוזין בירכה על התקציבים שמופנים לארגונים רפורמים. "יש לנו שר תפוצות שדואג לתקציבים וגם אתמול בממשלה הושגו תקציבים ליהדות המתחדשת. זה לצד מה שדרשנו בהסכמים הקואליציוניים, כולל כספים לרבנים ורבות רפורמים וקונסרבטיבים. אנחנו פה כדי לא לתת לאף אחד להדיר, בטח שלא אותנו, ולהילחם בכפיה הדתית ולהילחם על הדמות של ישראל כמדינה יהודית".

ח"כ משה טור פז הוסיף: "אם הייתי צריך לתת לשדולה הזו עוד שם הייתי נותן לה את השם 'שדולת ה80%'. כי 80% מהישראלים רוצים לראות ככה את היהדות שלהם. אנחנו כאן נותנים מקום אמיתי לדרכים שונות להיות יהודי".

משה קינלי טור פז
צילום: יצחק קלמן

"הייתה לי הזכות להיות חלק מחוק הכשרות שיעבור מחר בוועדה", ציין. "הדבר הבא זה תחום הגיור, הנישואין. דאגה ללהט"בים, לדאוג לכך שכל זרם בחברה היהודית יוכל למצוא את מקומו בכותל בלי צורך להבריח פנימה ספר תורה. באותה נשימה, אני מאחל באמת שיהיו חרדים בקואליציה".

ח"כ גלעד קריב הגדיר את הממשלה הנוכחית כ"חלון זמן משמעותי" לקידום מטרותיו. "קיים חלון זמן משמעותי ויותר משצריך לחגוג אותו, אנחנו צריכים לשאול את עצמנו כיצד לנצל אותו להעצים את העשייה שלנו", אמר.

גלעד קריב
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

מיכאלי: "נצטרך לשחרר את הכותל שוב"

הרב עמיחי אליהו יו"ר איגוד רבני קהילות הגיב להשקת שדולת חופש הדת בכנסת ולקריאת ח"כ גלעד קריב (העבודה) לנצל לנצל את חלון ההזדמנויות כדי להעצים עשיית הרפורמים.

״מי שמאפשר לגלעד קריב לחגוג את חלון ההזדמנויות הרפורמי הוא שר הדתות מתן כהנא. מציעים לכל מי שחשובה לו יהדותה של מדינת ישאל- להתעורר. מתן כהנא וגלעד קריב מנתקים את היהדות מהמדינה״, אמר הרב אליהו.

רקפת גינסברג, מנכ"לית התנועה המסורתית, מסרה: "השקת השדולה היום בכנסת להתחדשות יהודית חשובה מאין כמותה. עקב בצד אגודל, הממשלה החדשה מבינה את החשיבות הקשר עם יהדות התפוצות - ואנו מקווים שתפעל כך גם במישור המעשי, עם יישום מתווה הכותל בקרוב".

ממרכז ליב"ה נמסר בתגובה לדברים: "חודשים רבים שאנחנו מתריעים על מה שקורה מאחורי הקלעים, כעת זה נאמר בפירוש: בנט מחלק את הכותל. יחד עם מתן כהנא וחבר הכנסת קריב, הארגונים הרפורמיים יקבלו בכותל הכרה ממדינת ישראל ומשם הדרך סלולה למדינת כל אזרחיה. אנחנו ננצח בקרב על הכותל ונשמור על הכותל וזהותה היהודית של המדינה".

"פורום ציון וירושלים בליכוד" מסרו בתגובה: "40 מיליון שקל הקציבה הממשלה לתנועה הרפורמית כדי שהתנועה הזו, שעד היום נדחתה בשאט נפש על ידי עם ישראל, תכפיל ותשלש את מאמציה כדי שמישהו מאזרחי ישראל ירצה בה".

עו"ד אביחי בוארון, יו"ר הפורום אמר: "התנועה הרפורמית חדרה לכנסת ישראל ובחסות שקד, בנט, ומתן כהנא, הפכה אותה למנוף לעקירת המסורת מישראל. אבל כשם שהעם היושב בציון הקיא מתוכו את הרפורמיות עד היום, כך הוא יקיא מתוכו גם את הממשלה הזו שפורצת גדר והורסת כל חלקה טובה בישראל".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו