ניר אורבך ורם בן ברק
ניר אורבך ורם בן ברקצילום: חזקי ברוך

ועדת חוץ וביטחון של הכנסת דנה היום (שני) בנושא האלימות של הפלסטינים כלפי יהודים, ביוזמת ח"כ ניר אורבך יו"ר סיעת ימינה.

''התקשורת מדווחת רק על אלימות לכאורה של יהודים כלפי פלסטינים - למרות אלימות מסכנת חיים יומיומית כלפי יהודים באיו"ש'', אמר אורבך. ''יש ניסיון לקבע תודעה של כיבוש, אבל אנחנו פועלים לשיפור הזכויות האזרחיות של הערבים שומרי החוק''.

ח"כ איתמר בן גביר (עוצמה יהודית) סיפר בדיון: ''אני גר בחברון ובכל לילה זה מערב פרוע ויש צרורות של ירי. אתם לא שם, תחשוב על הילדים שלנו'', ביקש בן גביר מתת-אלוף ירון פינקלמן, ראש חטיבת המבצעים בצה''ל.

בן גביר פנה בדיון לח"כ בן ברק ואמר כי ''למרות שיש לי ביקורת על העוזרת שלך אתה לא שונא ישראל ויש לך זכויות רבות. אני נוסע בכבישים ביו''ש שלצערי הם מוכי טרור, ואין לי ספק שצה''ל רוצה למגר את התופעה אבל כנראה שיש אלימות ויש אלימות. בנערי גבעות אין הנחות ולוקחים אותם לחקירות שב''כ אבל למה יש דין אחד כלפי מיידי אבנים יהודים ודין שני כלפי מיידי אבנים ערבים?".

בן גביר בוועדת חוץ וביטחוןערוץ הכנסת

ח"כ ישראל אייכלר מיהדות התורה אמר בישיבת הוועדה: ''יש כאלה שקוראים לזה 'כיבוש', בעיניי אם השלטון מתייחס לאזרחים ככובשים אז הם כובשים וזה מצב לתיקון. מי ששתק על אבן שנזרקה על יהודים ביו"ש סופה לקבל אבן בירושלים וביפו. האם בלונדון או בניו יורק היו מאפשרים זריקות אבנים באמצע היום?''.

ח''כ אמילי מואטי ממפלגת העבודה אמרה כי ''למדינה יש אינטרסים והיא צריכה לפעול לפי האינטרסים שלה. אנחנו תומכים בשתי מדינות ובהיפרדות מהפלסטינים. כל עוד יש אזרחים ישראלים מחוץ לגושים מדינת ישראל צריכה לדאוג לביטחונם''.

ח"כ ניר ברקת מהליכוד אמר כי "אין מקום למדינה פלסטינית ביהודה ושומרון. חייבים לפתח רשת כבישים ליהודים סביב הכפרים הפלסטינים וגם הפוך, ולהקטין את החיכוך. היום זה הפוך - הפלסטינים נוסעים בשני הכבישים.

''צריך גם לפתח את התיירות ואת ארץ התנ"ך", הוסיף ברקת. ''להוסיף עוד אזורי תעסוקה שתגדיל את הדו קיום. להתנגד לתוכנית פיאד ולעשות תכנון ובניה כמו בעולם כולו. לעשות הכל כדי להקטין את החיכוך ולחיות זה לצד זה. להיות טוב עם הטובים ורע עם הרעים''.

ח"כ עמיחי שיקלי מסיעת ימינה שאל בדיון: ''לוחם דובדבן רונן לוברסקי ועמית בן יגאל נהרגו בגלל אבנים. האם מבחינת צה''ל זריקת אבן זה מעשה קונדס או טרור? ומהן הוראות הפתיחה באש על זורקי אבנים?''.

תת אלוף פינקלמן השיב: ''שני הלוחמים נפלו במאמץ סיכולי מבצעי. הצבא רואה בהשלכת אבן מעשה טרור ואיפה שצריך להפעיל כוח - מפעילים. בגלל שהישיבה פתוחה אני לא אומר את הוראות הפתיחה באש על זורקי האבנים''.