אבי כהן סקלי
אבי כהן סקלי צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90

מכתב פתוח לראש הממשלה, מר נפתלי בנט.

מכובדי שלום רב,

כארבעה חודשים אני שומע בכל דרך אפשרית מפיך, מדובריך ואנשיך בערוצי התקשורת והמדיה השונים כמה רע היה כאן בשנים האחרונות, כמה שגיאות נעשו בממשלות נתניהו השונות (עזוב שהיית חלק מהן בתפקידים בכירים...), כמה ההחלטות שנתקבלו לאורך השנים לא היו מקצועיות, לא היו למען המדינה, כמה לא הייתה דאגה לעם ישראל, כמה לא עשו כלום וכמה טעויות נעשו וכו'.

זאת גישתך וזאת זכותך. על אף שאיני יכול להסכים עם הגישה והתפיסה הזאת (כי גם אתה יודע שהיו כאן גם הרבה דברים טובים ונהדרים), אני מכבד אותה ואותך.

אבל אדוני, אני לא יכול לשתוק כאשר אתה בוחר תוך כדי תנועת הביטול והמחיקה שלך את מורשת נתניהו למחוק ולבטל את כל מה שהיה, לבטל בהינף יד את כל העשייה העניפה שנעשתה כאן בשנים האחרונות עבור החברה הישראלית. אי אפשר לעמוד מנגד כאשר אתה מבקש למחוק את האמת, לשכתב את ההיסטוריה על חשבון אנשים טובים (ואני לא מתכוון אליי) שעבדו כאן שנים (ועדיין עובדים), לילות כימים למען מדינת ישראל, החברה הישראלית וכדי שיהיה כאן טוב יותר, לפחות באותה התלהבות שאתה מבקש לעשות את זה כעת במשמרת שלך.

הדחף שלך לבטל את כל העשייה העניפה שנעשתה כאן בשנים האחרונות עבור החברה הישראלית, עשייה שגם אתה היית חלק ממנה כשר כלכלה (וכיהנתי תחתיך כראש מנהל אזורי תעשיה), כשר החינוך וכשר הביטחון בממשלות נתניהו - הינו דחף מסוכן שאינו ראוי. גם אתה עשית ופעלת ואין צורך למחוק את זה, אפשר לבנות על זה, להוסיף את הקומה שלך. אין צורך למחוק, גם אם רחמנא ליצלן, נתניהו כיהן כראש ממשלה.

האם היית רוצה שראש הממשלה הבא יבטל בזלזול את כל מה שאתה בונה ועושה עכשיו על פי אמונתך ודרכך ?! אין לי ספק שהתשובה לזה היא שלילית ובצדק.

קשה מאוד לשמוע ומתוך כך להבין שאתה מביא את האור וכל מה שהיה לפני כן, מהווה את החושך בהתגלמותו. אתה יודע היטב שזאת מציאות שקרית ואין בינה לבין המציאות כל קשר.

במסגרת מחיקתך את כל מה שהיה בעבר, אתמול, "זכיתי" גם אני להיכלל בפעילות המחיקה והביטול, מבלי שבכלל תתכוון לכך. גם אני "זכיתי" שתקטין את הפעילות עליה הייתי אמון יותר מחמש שנים. אתמול, במקום להתעסק ולהעצים את מה שעשית עם החלטת הממשלה לחברה הערבית (למרות שיש לי ביקורת על הדרך שבה הדברים נעשו, ההחלטה היא חשובה ונכונה), בחרת לציין במסגרת ישיבת הממשלה כי "פעם המשרד לשוויון חברתי היה משרד שמתעסקים בו רק בדברים סמליים, ואני חייב לומר שהשרה לשוויון חברתי עושה עבודה ממש טובה".

אז נתחיל מהסוף, אני חושב שמירב כהן עושה עבודה טובה, זכיתי לעבוד איתה כמה חודשים ואני לא אגיד עליה שום דבר רע ואף אפרגן לה על פעילותה. אני לא צריך להקטין את האחר כדי להיראות גדול.

אחרי שאמרנו את זה, אני רוצה שתדע את האמת. אתה והציבור כולו.

כל מה שאתה עושה כעת, במסגרת המשרד לשוויון חברתי, מתאפשר רק בגלל התשתיות אשר בנינו בעמל רב שנים רבות. כל מה שאתה מנסה לקדם, הוא המשך הפעילות העניפה של המשרד לשוויון חברתי שהפך על פי התקשורת שאתה כל כך אוהב בימים אלו, "לזרוע הממשלתית לצמצום הפערים" בחברה הישראלית. פריצות הדרך, כמעט בכל תחום, נעשו בתקופות קודמות והפעילות, נכון לעכשיו לפחות, היא פעילות המשכית חשובה שלא הייתה יכולה להתקיים ללא פריצת הדרך שבוצעה והתשתית שכבר הונחה בעמל רב.

היו אלו ראש הממשלה הקודם, בנימין נתניהו והשרה לשעבר גילה גמליאל, אשר הקימנו את המשרד לשוויון חברתי ואני זכיתי לכהן כמנכ"ל המשרד המדהים הזה במשך יותר מחמש שנים. נכון, המשרד הפך מהר מאוד למנוע פעילות מרכזי בממשלה שנרתם לכל משימה חברתית, עד אשר הוכתר "כזרוע לצמצום פערים בחברה הישראלית" ושרים לאחר מכן נלחמו להגיע אליו.

הדברים יפורטו.

הקמנו את המשרד הזה מכלום והבאנו אותו להיקף פעילות של יותר ממיליארד ₪ בשנת 2019. בנינו תפיסה חברתית שלימה שתכליתה צמצום פערים בחברה הישראלית ומתן שוויון הזדמנויות וזה תפס ועבד חזק. תפיסה שעברה ליישום בשטח וביצוע בפועל. פעילות שהגיעה לכל הרשויות המקומיות – יהודיות, ערביות, דרוזיות, צ'רקסיות, בדואיות, ביו"ש ובכל אתר ואתר. לא הייתה רשות אחת שאזרחיה (שהם המטרה) לא ספגו והועצמו מפעילות המשרד בצורה כזו או אחרת. עובדים רבים ומסורים, בנו ועדיין בונים, את כל התשתית שעליה נלחמה כל כך השרה מירב כהן להגיע (ובצדק !).

כיוון שכך – גם אם אתה מנסה למחוק את ראש הממשלה הקודם ולהקטין את פעילותו, אי אפשר לשבת בשקט כאשר אתה מקטין פעילות עניפה, תפיסה שלימה, מבטל פעילות פורצת דרך שעשתה שינויים רבים וטובים בחברה הישראלית. אי אפשר לקבל שאחרי חמש שנים שבהן לא ישנו ולא ביקרנו בביתנו, המשרד מבחינתך עשה "רק דברים סמליים". ואתה גם יודע שזה לא נכון, כאשר היית שר החינוך, אתה יודע היטב מה היה חלקנו בחינוך הדיגיטלי ביחד עם משרדך.

אז למה להקטין ?! למה לצמצם?!

מעבר לשקר שבדבר, מדובר בחוסר הכרת הטוב לעובדים רבים שעמלו ועמלים בלי סוף, היו רבים אשר עמלו לפני שהיית ראש ממשלה והם גם יעבדו קשה אחרי שתסיים כהונתך. אתה מבקש לחזק ולהעצים את מירב כהן - בשמחה רבה, אני מברך על זה ואפילו מגיע לה, אבל לא על חשבון הקטנה וגימוד של כל מה שנעשה עד כה, כמו שאתה נוהג לעשות לכל מה שהיה לפניך.

אז בא נדבר על חלק קטן מאותם "דברים סמליים" שעשינו בין השנים 2015-2020, לפחות שהציבור יידע:

א. יזמנו ויישמנו בפועל באחוזים גבוהים תוכנית מקיפה לחברה הערבית בהיקף של 15 מיליארד ₪.

ב. יזמנו ויישמנו בפועל באחוזים גבוהים מאוד תוכנית מקיפה לחברה הבדואית בהיקף של 1 מיליארד ₪.

ג. בנינו מנגנון ייחודי וראשוני בממשלה שקראנו לו "בקרות עומק" שתכליתו הסרת חסמים ברשויות המקומיות הערביות, מנגנון שפתח חסמים וייצר סנכרון בעבודת הממשלה.

ד. יזמנו, הקצנו ויישמנו תקני "מיצוי משאבים ברשויות המקומיות" לראשונה בממשלות ישראל, תקנים שייעלו ושיפרו את עבודת הרשויות המקומיות.

רק שתדע, שרק בזכות תוכניות אלו והבסיס האדיר שבנינו, אתה מסוגל היום להעביר את תוכנית ההמשך בממשלה שלך. כל התשתית הממשלתית והתשתית ברשויות המקומיות היא עבודה שלנו. לשיטתך "סמלית".

נמשיך.

ה. יזמנו ויישמנו באחוזי ביצוע גבוהים בפועל של תוכנית דיגיטלית ראשונה לפעילות הממשלה בהיקף של 1.5 מיליארד ₪.

ו. יזמנו ויישמנו באחוזי ביצוע גבוהים את התוכנית להפיכתה של מדינת ישראל למובילה בתחום "הרפואה הדיגיטלית" בהיקף של כ- 900 מיליון ₪.

ז. בנינו והעצמנו (מתן "בוסט", אני בטוח שהביטוי מוכר לך) את התשתיות הדיגיטליות ברשויות המקומיות בשתי פעימות שונות בהיקף של כ- 150 מיליון ₪.

ח. יזמנו ויישמנו קורס "פסיכומטרי חינם" בכלים דיגיטליים לכלל אזרחי מדינת ישראל ברמה הכי גבוהה שיש. כן, ראש הממשלה – חינם. אפילו בלי תשלום "סמלי"...

ט. הקמנו פלטפורמה להשכלה גבוהה לכולם, פלטפורמה בין המתקדמות בעולם המאפשרת לכל אחד ללמוד כמעט כל מה שהוא רוצה. קוראים לפלטפורמה "קמפוס".

אני לא יודע אם יש לך מושג איפה ישראל דיגיטלית ממוקמת עכשיו (משרד הכלכלה), אבל אם עוד מעט תעבירו משהו בתחומה, אשמח להכין לך בנאום הפתיחה את הנקודות שכבר עשינו ופעלנו בהם.

י. הקמנו עשרות מרכזי צעירים חדשים ובין היתר ברשויות בחברה הערבית.

יא. ייסדנו את תחום "המעורבות החברתית" בכלל מרכזי הצעירים בישראל ואפשרנו לכל רשות מקומית את העצמת צעיריה.

יב. העצמנו פעילות הרשויות המקומיות בתחומי אזרחים ותיקים, העצמת נשים וצעירים בהיקף של עשרות מיליוני שקלים וחתימה על כ- 250 הסכמי התקשרות.

יג. יזמנו פרויקט מסווג ומיוחד (שאני מקווה שאתה מכיר אותו), שדיברו עליו יותר מ- 20 שנה בנוגע לרכוש היהודי במדינות ערב. כולם דיברו – אנחנו עשינו.

יד. לראשונה, העצמנו וחיזקנו את המקום ההיסטורי של קהילות היהודים יוצאי מדינות ערב בהיקפים שטרם נראו ונשמעו במדינת ישראל. גם משרדך היה חלק מהפעילות באמצעות דו"ח ארז ביטון. פעלנו להשלמת הפסיפס הישראלי.

טו. הקמנו פרויקט פורץ דרך לאנשים עם מוגבלות שבימים אלו בנייתו מושלמת ביער האילנות. פרויקט שאנחנו פרצנו ויתכן מאוד שאתה ומירב תזכו לגזור את הסרט. באהבה !

ובא נדבר שנייה על ניצולי שואה, השרה מירב כהן דיווחה שהם באמצע משא ומתן להכרה בגטאות פתוחים במקומות נוספים. אז אני מבקש לחדש, אנחנו, לאחר משא ומתן של כעשרה חודשים, הבאנו להכרה בפועל ב- 16 עיירות וכפרים ברומניה כגטאות פתוחים והיקף הפיצוי לניצולי שואה נאמד במיליארד יורו. כן, גם זאת פעילות המשך שלנו ופריצת הדרך נעשתה על ידנו.

תאמין לי ראש הממשלה, זה רק חלק קטן, אומנם חלק עיקרי אבל קטן, מהעשייה "הסמלית" שלנו במשרד לשוויון חברתי. אני מאחל לך, שבכל המשרדים היושבים תחתיך כראש ממשלה, יוכלו בעוד קצת יותר משנה וחצי עם סיום כהונתך בתפקיד, להצביע על "רק בדברים סמליים" מהסוג זה. זאת תהיה הצלחה מסחררת.

אז בבקשה ממך, חאלס להקטין ולצמצם כל מה שנעשה לפניך כדי להראות גדול. תהיה גדול בפני עצמך מבלי להקטין אחרים ומבלי להקטין את העבר. כולנו עבדנו קשה ימים ולילות למען החברה הישראלית, למען עם ישראל, למען מדינת ישראל. גם אתה כשר עשית זאת, עכשיו אתה ראש ממשלה. כל ממשלה מביאה את המקום שלה, את הדגשים והמדיניות שלה וגם אתם תעשו את זה ואין לי ספק שאם בזה תתמקד גם תצליח.

אל תעוותו את המציאות – זה לא הוגן כלפי אף אחד, בטח לא כלפי האנשים הפשוטים שעמלו רבות. אל תשנו את ההיסטוריה – תבנו אותה בעצמכם, זאת המשמרת שלך. אל תעלים אותנו – תתעלה מהמצב הזה. זאת לא המציאות, זאת לא האמת, זה בדיוק ההפך.

מעבר לשקר שבדבר הזה, זאת כפיות טובה לשמה כלפי עובדי ציבור מסורים.

אדוני ראש הממשלה, המילים האלו יוצאות לי מהלב. כאשר קראתי את מה שאמרת, הרגשתי כאב עצום ורב. כולי תקווה שמילים אלו, תגענה אליך ותיגענה בך.

הצעתי הכנה היא לך בדרכו של הרב קוק (אני מאמין שדרכו עדיין מדברת אליך) : "הצדיקים הטהורים אינם קובלים על הרשעה אלא מוסיפים צדק, אינם קובלים על הכפירה אלא מוסיפים אמונה, אינם קובלים על הבערות אלא מוסיפים חוכמה".

מאחל לך כל טוב ובהצלחה.

אבי כהן סקלי