בית עלמין
בית עלמין צילום: חזקי ברוך

בבית החולים בילינסון הוחלט להגיש תלונה למשטרה בגין הסתה נגד צוותי הרפואה בעקבות הכיתוב על מצבתה של חולה שנפטרה, שם נכתב כי היא "נרצחה על ידי בית החולים בילינסון במחלקת הקורונה".

האם קיימת כאן עילת תביעה? האם מנגד יכולה משפחה לכתוב כאוות נפשה על מצבת יקירה שנפטר? על השאלות הללו שוחחנו עם עו"ד אייל בסרגליק, מומחה למשפט פלילי עברות צווארון לבן ומשפט חוקתי.

"אני מבין את צערה של המשפחה. אבי נפטר בתל השומר כשהיה בדרך החוצה מבית החולים ומצבו היה תקין, ויש הרבה זעם וכעס על התנהלות בתי החולים, אבל מנגד קשה מאוד לרופאים, שעושים ככל שאל ידם, לקבל את הזעם והחימה הללו".

באשר למקרה הכיתוב על המצבה אומר עו"ד בסרגליק כי מדובר במקרה קשה יותר שכן "הכיתוב אומר שהיא נרצחה על ידי בית החולים בילינסון במחלק קורונה וכתוב ה' יקום דמה. מצד אחד אפשר לטעון לעבירת הסתה, אבל מצד שני אפשר לטעון טענות הגנה בעקבות מה שהם חשים ומרגישים".

לדבריו אמנם לא מדובר בהסתה שתעמוד במבחן משפטי של ממש שכן אין כאן כל קריאה מסיתה לביצוע מעשה, "אבל בתחושת הרופאים, שעושים ככל יכולתם, זו תחושה שדמם מותר". להערכתו "לא נראה שהמשטרה תיכנס לחקירה פלילית למרות שלא מכירים את העובדות של הטיפול הרפואי".

"זה אירוע מאוד חריג שמשקף את המתח בין מאמצי הרופאים לקושי של משפחות המטופלים, בעיקר בתקופת הקורונה כשיש נתק בין המטופל למשפחה שלא רואות אותו וכך נוצר קושי גדול יותר לגבי הביקורת על הטיפול".

עוד מציין בסרגליק כי "בעלה של המנוחה אמר שהוא מתכוון למחוק את זה. בנוסף, המנוחה התנגדה לחיסונים, מה שיש עליו הרבה ויכוחים. אם הייתי בין הצדדים הייתי יוזם מפגש, גם אם טעון, בין המשפחה לצוות בית החולים, כי גם הגשת תלונה נגד משפחה שאיבדה עכשיו את יקירתה, זו מציאות לא פשוטה שמלבה עוד יותר את היצרים".

באשר לנוהל הקיים סביב כיתובי מצבות, אומר בסרגליק כי "ככלל ניתן לכתוב על מצבה כל מה שרוצים ואף אחד להתערב, אבל אם יש מי שנפגע הוא יכול לתבוע את שמירת כבודו, לתבוע לשון הרע להגיש קובלנה פרטית וכשמדובר בפגיעה בציבור יש גם אפשרות לתבוע פלילית לשון הרע ויש אפשרות להגיש קובלנה פרטית על לשון הרע אם היועמ"ש מסכים לכך".

להערכתו שני הצדדים ביקשו להשיג אפקט אחר מעצם הסכסוך עצמו. "מי שרצה להדגיש את הפגיעה מבית החולים עשה את שלו, והתגובה של בית החולים קיצונית כי היא נועדה להתייחס לתופעה הכוללת של מתקפות כלפי צוותי בתי החולים. צריך לחתור לכיוון של דיאלוג בין הצדדים".