דניאלה וייס
דניאלה וייס צילום: ערוץ 7

על פי פרסום של עמית סגל "לא רק חברי כנסת מפאתי מרצ אלא גם יו"ר העבודה, מרב מיכאלי, נפגשה עם ראש הממשלה והבהירה לו, אביתר לא תקום. העבודה לא תיתן לזה יד". יו"ר 'נחלה', דניאלה וייס, מתייחסת לפרסום בראיון לערוץ 7.

וייס מביעה צער על כך "שאנשים בכנסת ישראל, ואני לא מדברת על הערבים שאני לא מצפה מהם לציונות, אנשים שחיים בישראל ואמורים לדאוג לאינטרסים של ישראל" מתבטאים בצורה שכזו הפוגעת, כהגדרתה, באינטרסים של ישראל, שכן להתיישבות השלכות גם על הנגב והגליל, "כשהחלה ההתיישבות ביהודה ושומרון היה לדבר השלכות חיוביות על הקמת מצפים בגליל והלוואי וזה היה נמשך".

הזכרנו שבניגוד לעמדתה זו יש הרואים את האינטרס הישראלי דווקא בעצירת הבנייה וההתיישבות ורואים בה גורם שיוביל למדינה דו לאומית, לאבדן הרוב היהודי ולסוף החזון הציוני, ונראה שעמדתם של אלה משמעותית היום יותר. "אני רוצה להאמין שהדעה האנטי ציונית הקיצונית והנלוזה הזו לא היא שבסופו של דבר תשתלט על ממשלת ישראל".

"בין אם בממשלה הזו בראשות בנט ובין אם ממשלה בראשות נתניהו או כל ממשלה אחרת, אני מתנגדת לשיתוף של ערבי בממשלה. אין לאפשר למי שאינו יהודי לנהל את ענייני המדינה של היהודים. אלו דברים שנובעים מהשקפה דתית ויהודית. אצבע של ערבי יכולה להכריע גורלות לגבי עתיד ישראל", היא אומרת ומביעה ביטחון בכך שגם אם השמאל הקיצוני משמיע קולות רבים לא הוא שינצח "כי ארץ ישראל ממשיכה להיבנות ולהתרחב".

ועם כל זאת, אנחנו שואלים אודות אביתר ומזכירים כל לפני שלושה שבועות בדיוק בראיון לערוץ 7 אמרה וייס כי בתוך שבוע או שבועיים ניתן יהיה לקבוע לאן פניה של הממשלה בסוגיית אביתר, והנה חלפו הימים הללו וההתבטאויות סביב שולחן הממשלה נגד הקמת אביתר רק הולכות וגוברות.

"אני רואה שהחול בשעון החול יורד. יש סטופר. לא ניתן לדברים להתמסמס עד בלי די. אנחנו יודעים שיש דיונים ואני שומעת את ההצהרות שיש כוונות להחזיר את הישיבה ואת חמישים המשפחות לאביתר", אומרת וייס ואנחנו שואלים אם למרות הצהרות נחרצות של שרי השמאל בממשלה יש לה בשורות שיוכלו במעט לאזן את הדברים. "ברמת הכותרת אין בשורה, אבל אני יודעת שיש התקדמות שאנחנו ב'נחלה' ובמועצת שומרון יודעים עליה. זה עדיין לא מיועד לידיעת הציבור. דברים פוליטיים מתקדמים בקצב אחר". וייס מעריכה כי "בעוד שבועיים שלושה נדווח שנעשו כבר כל ההכנות לחזרת הישיבה".

בדבריה מספרת וייס על היערכות תנועתה להקמתם של עשרה גרעיני התיישבות בהם עשרות משפחות ורווקים הממתינים לאישור על מנת לעלות על הקרקע. "אני שומעת הרבה מאוד ביקורות על ההתמקדות בנושא אביתר. זה לא סתם. כי אביתר הוא נקודת בוחן, אבל זה יכול להיות גם מקומות אחרים. ההתיישבות היא אבן בוחן".

וייס מזכירה את ימי הקמת גוש אמונים וההיערכות לעליות הראשונות לקרקע, ימים בהם צחקו עליה, כפי שהיא מספרת, כאשר דיברה על הכוונה לעלות ולהתיישב בהרי השומרון. "גם כשישבתי ברמת גן ודיברנו על התיישבות בשומרון בתקופת ממשלות גולדה ורבין, צחקו עליי איך אעבור מרמת גן לאוהל מעבר להרי החושך".

ההמתנה וההיערכות להתיישבות מפציעים באחת, היא אומרת. "כשהשחר מפציע פתאום השמש זורחת. אני מכירה את התהליך הזה וחוויתי אותו, גם עם ההורים שלי שהיו מהחקלאים של בני ברק. גם מהם אני מכירה את זה. התהליכים הללו מתרחשים כל הזמן על ידי התערותא דלתתא, התעוררות של הציבור מלמטה. ארץ ישראל תיגאל כשיכספו אליה תכלית הכוסף".

שבנו ותהינו באזניה של דניאלה וייס אם השאיפה והתקווה לראות את אביתר מוקם מחדש אינה מהווה אזיקים המונעים ממנה למחות נגד מהלכי הממשלה והתבטאויות שריה נגד ההתיישבות, מחשש שמחאה קולנית מדי תפגע בסיכוי להקמת הישוב מחדש.

וייס מספרת כי היא וחבריה ב'נחלה' ערים לביקורת המוטחת בהם מימין על היחס הסלחני לכאורה שהם מפגינים כלפי הממשלה. לדבריה בתנועתה מתקיימים על כך דיונים כאשר השאלה המרכזית היא מה תוכל התנועה לתרום להקמתה של ממשלה ציונית על מלא, כזו שתשרת את האינטרסים של מדינת ישראל. "ממורי ורבי הרב לוינגר למדתי שאם נשים דגש על התיישבות ועל הדרישה להתיישב נשפיע מאוד על סך הפוליטיקה הישראלית. נראה לי שאין מרשם בטוח יותר להפלת הממשלה מאשר להקים התיישבות".

וייס מזכירה שאביתר הוקם בתקופת שלטונו של נתניהו לזכרו של אביתר בורובסקי הי"ד במקום בו נרצח גם יהודה גואטה הי"ד. "אומרים לי לעזוב את הכול ולהתרכז בהפלת בנט, ואני אומרת שמארץ ישראל צומח הכול כפי שאר הרב חרל"פ, ובנוסף, אם רוצים להפיל שיתגייסו לכך. מה גורם לזעזוע הממשלה מאשר הדיבור על ארץ ישראל. מה מעורר הכי הרבה התרגשות ומתח יותר מאשר ההתיישבות. תעלו לגבעות או תמצאו את הדרך לפעול להפלת ממשלה חוץ מלצעוק ככרוכיה. ארץ ישראל היא אבן בוחן לכל ממשלה שהיא".

שקד לערוץ 7: הממשלה תקיים את מתווה אביתר

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו