הרב ד"ר יואל בן נון
הרב ד"ר יואל בן נון צילום: חזקי ברוך

"המלבין פני חברו ברבים כאילו שופך דמים" (בבא-מציעא נח ב); 

יום הזיכרון הממלכתי לראש ממשלה שנרצח הפך לחיסול חשבונות הדדי, וכל השבוע טבע ברפש עמוק של הלבנת פנים בפרהסיה ומכל הכיוונים, שבוע בלי עתיד, בלי אחדות ובלי ליכוד. 

הלבנת הפנים חוגגת שיאים מזעזעים ביחס לראש הממשלה המכהן, בפרט מצד אנשים שרואים את עצמם 'מנהיגי ציבור דתיים' – אילו צולמו מחללים שבת בפרהסיה היו נאלצים לפרוש מיד. 

שורש ה'היתר' (הליברלי?) להעליב ולפגוע ולהלבין פניו של ראש ממשלת ישראל המכהן נעוץ בטענה החמורה של הונאת הציבור, כי אפשר היה להרכיב ממשלה 'ימנית', וראש הממשלה נטש כביכול את ערכיו ואת הבטחותיו רק כדי להניח כתר על ראשו – 

האשמה זו אין בה אמת – 

בימים האחרונים לפני הרכבת הממשלה הייתי שותף למאמץ אחרון למען ממשלה אלטרנטיבית – גם אחרי שראש האופוזיציה לא הצליח להרכיב ממשלה והחזיר את המנדט לנשיא המדינה, המשיכו אנשי ציבור תורניים לפעול כדי לפייס בינו לבין 'תקוה חדשה', והייתי מעורב במאמץ הזה, ברגע האחרון. לכן ידועה לי ההצעה החליפית, שלא צלחה, ואני יודע בדיוק מדוע לא צלחה. 

קוראים לזה 'חוסר אמון עמוק'. 

מאשימי ראש הממשלה המכהן ומלביני פניו משוכנעים שהייתה זו הצעה רצינית, והיא נדחתה רק בגלל מאוויים אישיים – אני יודע את האמת – ההצעה נדחתה מפני שאנשי 'תקוה חדשה' היו בטוחים שהיא הוצעה רק כדי לתקוע טריז בקואליציה הנוכחית, וברגע שתושג המטרה, ההצעה תתנדף ותיעלם. אחרי הפרתו של הסכם חתום על ראש ממשלה חליפי בממשלה הקודמת, לא יכלו עוד לקבל הצעות כאלה. 

לכן חושב ראש הממשלה המכהן שלא הייתה לפניו ברירה אחרת כדי להוציא את מדינת ישראל מכָאוֹס מסוכן, בעוד יריביו ומתנגדיו בטוחים להיפך, ומתירים כל רסן דתי, מוסרי ותרבותי, בהלבנת פניו. במקרה הפחות גרוע, זוהי טעות קשה, שגורמת לעבירות חמורות. 

יוצאת דופן במחנה הצ' הדתית היא חברת הכנסת אורית סטרוק, שמבקרת בחריפות רבה את הממשלה ואת ראש הממשלה המכהן אך מבלי להלבין פנים – במקום זה היא מדברת בכאב עמוק – הוכחה שאפשר! 

לכן אני פונה אליה שוב – 

אורית סטרוק צודקת גם בביקורת החריפה על הסדרת הפזורה בנגב בפיזור שלה על כל המרחב בלי להתעקש על התכנסות ליישובים מתוכננים – 

אכן זו עוד סכנה מסכנות רע"מ ! 

אבל דווקא אתם, שהצלחתם לעצור את הליכוד מקואליציה עם רע"מ, יכולים לעשות זאת שוב – עדיין יכולים ! 

אם תתנו לממשלה הנוכחית – למרות כל הבעיות – רשת ביטחון בכנסת, אתם תיזכרו בתולדות המדינה כמי שעצרו את הסכנה, וזה גם יירשם בתודעת הציבור יותר מכל המחאות והזעקות, שלא כולן טובות בלשון המעטה. 

זה אולי הרגע האחרון לחולל שינוי דרמטי, ולעצור סכנות רבות. 

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו