מרתון התנ"ך. ארכיון
מרתון התנ"ך. ארכיוןצילום: תיירות חבל בנימין

בשילה נערכים לקיומו של מרתון התנ"ך זו השנה השביעית. לקראת האירוע שיתקיים בעוד עשרה ימים שוחחנו עם מנכ"ל מרתון ישראל עופר פדן המספר על ייחודיותו של המרתון.

"יש במרתון הזה הרבה מאוד ייחודיות. השם הנלווה למרתון הוא 'רצים היסטוריה'", אומר פדן ומספר על ראשיתו של הרעיון: "מועצת בנימין באה אליי לפני שש שנים עם ספר שמואל א' והקריאו לי את הפסוק שמתאר את ריצת איש בנימין מהמערכה באבן העזר עד שילה. סביב האירוע הזה יצקנו תוכן ומשנה לשנה האירוע תפס לא רק בארץ אלא בעולם".

"ב-2019, לפני הקורונה, הגיעו מעל 150 רצים משלושים מדינות. זה היה מחזה מדהים. הסיפור והאתגר מעבר למרתון הם בעלי עצמה, ייחודיות וסיפור שלם. ההגעה לשילה עם כל החגיגה שמסביב היא יוצאת דופן. אני שמח שחלק מהדברים שקרו כאן הוא שהגיעו קבוצות מכל הארץ, אנשים ששומעים את הסיפור כולו ורואים את המיצג בשילה, רואים את הסיפור ורצים במקום שלא הכירו קודם לכן. ישנה אחווה שמדביקה את כולם, ארץ ישראל היפה בהתגלמותה, סביב המרתון הזה".

מוסיף פדן ומספר כי השנה הריצה לא תהיה מאבן העזר, אזור ראש העין, לשילה, אלא הריצה כולה תתקיים באזור גוש שילה, בכרמים וסביב המעיינות שבחבל ארץ ייחודי זה, ואל המסלולים השונים מוזמנים גם בני משפחה ורצים נוספים למגוון מקצים שיוצעו.

לדבריו במרתון התנ"ך גם אתגר פיזי לא מבוטל שכן "לראשונה מדובר במרתון בשטח, עם טיפוס מצטבר של 1200 מטר, בהשוואה למרתון ירושלים, שם הטיפוס המצטבר הוא 700 מטר. זה יהיה כמעט כפול בקושי. המרתון פונה לאנשים מאוד מנוסים שיודעים לרוץ בשטח בתוואי לא פשוט, אבל לא צריך להיבהל כי יש גם מקצים קצרים יותר שגם הם חווייתיים וכל אחד יכול לחוות את החוויה הזו".

פדן מציין כי מרחק המרתון 42.2 קילומטרים אינו מושג על ידי חזרה על אותו מסלול, אלא במסלול מעגלי שנוצר על ידי מארגני המרתון, "כך שכל רץ חווה בכל מטר משהו חדש. לא היה פשוט לבחור את המסלול ולא פשוט להפעיל אותו עם תחנות ההזנה המים ושליטה מוחלטת על כל רץ ורץ, אבל מצאנו את המסלול המיוחד במינו, וכבר 200 נרשמו והם יקבלו את מגן בנימין המהודר בסיום".

האם העובדה שהמרתון מתקיים בשומרון לא הקשתה על הבאתם של רצים ומתעניינים מאזור המרכז ומהעולם כולו? "האתגר לא פשוט גם בארץ", אומר פדן הרואה כחלק מהמשימות שניצבות בפני המארגנים את הסוגיה הזו, אך עם זאת הוא מציין שההתעניינות סביב המרתון והמסלול המיוחד הגיעה מעצמה. "אנשים הגיעו, הכירו את האנשים ואת המעטפת שעוטפת אותם באהבה, וחלק מהסיפוק שאני מרגיש נובע מכך שאנשים מהעולם נשארו בקבוצות ווטסאפ מאז המרתונים הקודמים וכעת הם רעבים לכל מידע סביב האירוע. זה מחמם את הלב. מדובר בקהילה מהעולם שהחלה ב-2016 ואנחנו מעדכנים אותם כל הזמן".

פדן מספר שאמנם המירוץ המתקרב נדחה מסוכות בשל אילוצי הקורונה, אך הבחירה בסוכות לא נעשתה סתם כך, אלא היא נועדה להוות חלק מהפנינג ענק בו יוקמו סוכות במתחם שילה ללינה של הרצים בלילה שלפני המירוץ. את החלום הזה של הקמת הסוכות לכלל הבאים משאיר פדן למירוץ השנה הבאה.

על ההיערכות האבטחתית לאירוע הוא מספר: "אנחנו מתואמים עם כל כוחות הביטחון, ועד היום הכול עובר בשלום וללא בעיה. האירוע מאובטח ביותר והאזור רגוע לגמרי. כל מי שהגיע לריצות ההכנה התאהב במקום השקט והרגוע הזה, וזו ההזדמנות להודות לכל מי שעוטף אותנו במעטפת הביטחונית והבטיחותית".