לקראת שבת חיי שרה המסורתית בחברון, התארח באולפן ערוץ 7 האלוף (במיל.) עוזי דיין, לשעבר אלוף פיקוד המרכז ומתמודד לראשות הסוכנות היהודית.

"שבת חיי שרה בחברון היא חוויה רגשית, דתית ולאומית", פותח דיין שמשתדל לקחת בה חלק פעיל מדי שנה.

בואו להיות חלק מתחיית היישוב היהודי לחברון

"לצד זאת הוא פועל במשך שנים כדי להביא את הציבור הישראלי לעיר האבות. "כבר 14 שנים פעם בחודש אני מוביל סיורים ערכיים והיסטוריים בהתנדבות. הסיור לחברון מאוד מבוקש ולרוב הוא כולל שמונה אוטובוסים. אני מראה למשתתפים את כל האתרים ברחבי העיר ובסוף אוספים את כולם במערת המכפלה", הוא מוסיף.

במערה הוא שואל את הנוכחים שאלה קבועה. "אני תמיד שואל: עבור מי זו הפעם הראשונה שלהם במקום. בדרך כלל מדובר בכ-80% מהאנשים. מיד אני שואל מי מהנוכחים לא היה במנהטן והכי הרבה אצבעות שהורמו היו שמונה. אנחנו לא רק צריכים להכיר את הסיפור של חברון אלא להיות שם בפועל. אני מביא את האנשים כדי שלא יהיו תיירים במדינה שלהם ויכירו את ההיסטוריה שלנו בפועל, לא משנה מה דעתם הפוליטית".

"אני אומר לאנשים: תכירו קודם כל את ההיסטוריה שלנו, את מערת המכפלה שהיא המבנה העתיק ביותר בעולם שעדיין ממלא את ייעודו. לחברון יש זכות אבות מהמקום הכי בסיסי והיא שנייה רק לירושלים. אומרים 'חברון מאז - ולתמיד'. המאז כולל את כל ההיסטוריה. לתמיד, כי חברון היא סמל ואנחנו צריכים לטפח את הסמלים שלנו. זו תמיד היתה הגישה של הציונות וכך צריך להמשיך גם היום", קובע דיין.

הוא הודף ביקורת בינלאומית על בנייה ליהודים בעיר. "העולם עושה מה שהוא רוצה ואנחנו צריכים לעשות מה שטוב לנו. אחרי הקפאה של שנים מדברים על עוד 30 בתים ברובע חזקיהו ועכשיו חושבים על עוד בנייה של עוד 60 יחידות".

"כשהייתי יו"ר מפעל הפיס", הוא מספר, "דאגתי שהיישוב היהודי בחברון ייחשב כרשות מקומית לצורך מתן כספים. כי לפני כן הרשות היתה רק קרית ארבע. היישוב היהודי בחברון קיבל במשך ארבע שנים כשני מיליון שקלים והשקיע אותו במוזיאון בבית הדסה שמחזק את ידיעת ההיסטוריה ואת חברון כסמל".

לקראת השבת המיוחדת, קורא עוזי דיין לציבור להצטרף למאמץ לחיזוק ההתיישבות היהודית בחברון. "אני קורא לכל מי שיכול לעזור לחברון, שיעשה זאת. מדובר בנתינה חשובה למקום שצריך לחזק אותו. החלוציות האמיתית היא לתרום למקום הזה".

בואו להיות חלק מתחיית היישוב היהודי לחברון

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו