מטבע שאותר באיתמר
מטבע שאותר באיתמר צילום: ד"ר דביר רביב

מאות בני נוער השתתפו בשבוע חפירות ארכאולוגיות ובעבודות שימור באתר תל חייא ביישוב איתמר בשומרון. במהלך החפירות נמצאו ממצאים ארכאולוגים כמו מטבעות וכלים נוספים. את שבוע החפירות אירגנה תנועת אמונים.

החפירות בתל מתבצעות בהובלת ד"ר דביר רביב מהמכון לארכיאולוגיה בבר אילן, בשיתוף פעולה עם "המשמר זאב ח' אדלר", בהשתתפות סטודנטים מהמחלקה ללימודי ארץ ישראל וארכיאולוגיה באוניברסיטת בר אילן, ומהחוג ללימודי ארץ ישראל במכללת הרצוג.

ראש המועצה האזרית שומרון יוסי דגן הגיע לאתר, נפגש עם בני המוער במקום, וקיבל סקירה על החפירות והממצאים. דגן סיפר לבני הנוער על ההיסטוריה של המקום, החל מימי אברהם אבינו, תקופת החשמונאים ועל כל ההיסטוריה של האזור.

"כאן גרו יהודים, הממצאים שאתם מצאתם כאן מעידים על השורשים העמוקים שלנו באזור", אמר דגן. "מולכם ניתן לראות את דגל אש"ף מעל תל ארומה, מקום מתקופת אבימלך בן גדעון השופט, בו היה גם מבצר ענק בתקופה החשמונאית, ויתכן שהמקום הזה היה הכפר שליד המבצר, או העיר שהמבצר הגן עליה בתקופת בית המקדש השני.

''אם תסתכלו מאחוריכם תוכלו לראות את הישיבה הגבוהה באיתמר, לידה הישיבה התיכונית חצים, מעליהם את רכס הגבעות ומאחורינו היישוב הוותיק איתמר. אין עם שזוכה לבוא אחרי 2000 שנה, לגלות את השורשים הכי עמוקים שלו ולבנות מתוכם את העתיד", הוסיף דגן.

בתל נמצאו פריטים מהתקופה ההלניסטית ומהתקופה החשמונאית ביניהם מטבעות, סירי בישול, בית בד, מקווה ועוד מבנים מפוארים. הארכיאולוג העומד בראש צוות החפירות דביר רביב אמר "עשינו צעד חשוב נוסף בהבנת תולדות האתר ובשימור שרידיו".

הגעת הנערים להתנדבות באתר החפירה, אורגנה בידי תנועת אמונים בשיתוף המועצה האזורית שומרון ומחלקת התיירות במועצה. יו"ר תנועת אמונים צבי סוכות מסר "מרגש מאוד לראות את מאות בני הנוער מכל רחבי הארץ משתתפים באופן פעיל בחקר השומרון, ומתחקים אחרי השורשים הקדומים ביותר של העם היהודי".

צילום: דוברות
מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו