על תופעות הפוסט קורונה, שמלוות את היציאה מהגל הרביעי של הקורונה ותוקפת בעיקר ילדים, שוחחנו עם פרופ' שמעון רייף, מנהל מחלקת הילדים בהדסה עין כרם.

"הקורונה אינה מחלה רגילה. ילד שחולה בשפעת או דלקת ריאות נרפא גם אם היה סיבוך. לעומת זאת בחלק מהמקרים הקורונה לא עוזבת אותנו. יש לה תופעות שאחרי הקורונה כמו דלקות, בעיות נוירולוגיות, קושי בריכוז ותפקוד, חולשה ועוד", אומר פרופ' רייף.

על תסמיני הפוסט קורונה אצל ילדים, הוא אומר כי אלה כוללים תופעה ייחודית בה מצד אחד מרבית הילדים צולחים את המחלה באופן קל מאוד עד כדי א-סימפטומטיות, אך מנגד קיימת תופעת הפוסט קורונה שנמצאת אצל חלק קטן מאוד מהילדים אך מתבטאת בסערת ציטוקינים שהם חומרים דלקתיים כאשר הוירוס כבר אינו קיים. הגוף עדיין מגיב בדלקת בלתי נשלטת שפוגעת בלב, גורמת לחום, כאבי בטן ופגיעה רב מערכתית.

פרופ' רייף מציין כי בניגוד לקורונה עצמה בפוסט קורונה הריאות אינן נפגעות, על אף שהקורונה היא בעיקר מחלת ריאות. "כאן מדובר במחלה ייחודית דלקתית שפוגעת במערכות רבות והמסוכנת שבהן היא הפגיעה בלב".

לדבריו הצורך בהקמת מרפאה ייחודית לתופעה נובע מההבנה שיש לעקוב אחר הילדים שלקו בפוסט קורונה ובהשפעות על הלב. המעקב מתאפשר במרפאת פוסט קורונה בה הצוותים משולבים כוללים גם קרדיאולוג, מומחי ריאות ו"כל ילד לפי הסיבוכים שהוא סובל מהם אנחנו תופרים את המעקב. זה מעקב מרפאתי ולא מחלקתי מאוד ייחודי שמצריך רב צוותיות. חלקם סובלים מתופעות נוירולוגיות, חולשה, ירידה בתפקוד וצריכים גם מעקב שיקומי פסיכולוגי והכול נעשה תחת קורת גג אחת".

להורים שעדיין חוששים מחיסונים אומר פרופ' רייף: "אנחנו יודעים שהתרופה הטבה ביותר היא קודם כל מניעה של המחלה והסיבוכים שלה. ראינו כבר בכל קבוצת גיל שחוסנה שככל שהמחוסנים עולה המחלה קלה יותר ועם פחות סיבוכים".

"התינוקות הקטנים הם מאגר גדול של המחלה. הם גורמים להדבקה. הם היום אולי הגורם העיקרי להעברת המחלה ולפעמים צריך לחשוב גם על הסבא והסבתא, לחשוב בגדול ולא רק על המחוסן עצמו. אז נכון שחלק מהחשיבות של החיסון הוא למנוע התפשטות של ווריאנטים, אבל מעבר לכך גם הילד שחוסן ייהנה כי למחלה יש את סיבוך ה'פוסט' שפוגע באיברים שונים, בעיקר בלב, ואנחנו רואים הרבה ילדים שזקוקים לאקמו, הנשמה ותרופות תומכות לב. זו מילה קשה שכדאי למנוע אותה. אז אמנם הקורונה היא לא מחלה קשה בילדים אבל הפוסט קורונה היא קשה ולכן אני מאוד ממליץ על החיסון".