הרב איתי בר ניצן, ראש ענף זיהוי וקבורה בצה"ל שוחח עם ערוץ 7 מפראג לאחר סיום מבצע הוצאת עצמותיו של טוראי צה"ל מרטין דוידוביץ' ז"ל לקראת הבאתן לקבורה בהר הרצל.

"המבצע החל לפני כשנתיים וחצי כשהמשפחה פנתה וביקשה שנעלה את עצמותיו של מרטין ארצה. הוא הוכר כחלל צה"ל וככזה ראוי שהוא ייקבר בארץ ישראל. הקורונה גרמה לנו עיכוב משמעותי וככל שהתקדמה ההתמודדות עם המגיפה קידמנו את ההליכים", מספר הרב בר ניצן.

לדבריו, "מקום הקבר היה ידוע והיתה מצבה על המקום. עבדנו בתיאום עם משרד הביטחון, צה"ל, הרבנות הצבאית, הרבנות המקומית ועם החברה קדישא של הקהילה היהודית בפראג. נערכנו כדי לפתוח את הקבר, ביצענו את החפירה והגענו לארונו של מרטין. אנחנו שמחים ומאוד מתרגשים להביא את עצמותיו לקבורה בארץ ישראל כפי שהוא רצה וחלם".

הבאת עצמותיו של חלל צה"ל מצ'כיה לקבורה בישראל דובר צה"ל

הרב בר ניצן מודה שמדובר באחת המשימות המרגשות שנטל בהן חלק. "המשימה מאוד מרגשת. אנחנו מרגישים שיש כאן נגיעה בשורשים שלנו כצבא, כמדינה וכעם. מדובר באדם שהיה ניצול שואה, עבר את מחנות אושוויץ ומטהאוזן, התנדב והוכשר במסגרת הבריגדה הבריטית לשירות בצבא ההגנה לישראל. יש כאן אירוע לאומי והיסטורי מיוחד".

"בהתחלה היו חששות וספקות ולא ידענו לקראת מה אנחנו הולכים מבחינה פיזית. לכן התחושה אחרי שביצענו את המשימה בהצלחה היא של סיפוק גדול. אנחנו מאוד נרגשים שזכינו להיות במעמד המיוחד הזה ומחכים כדי להשלים את המשימה ולהביא את מרטין לקבר ישראל", הוא מסכם.

היום (רביעי) ינחת בשדה התעופה הבינלאומי בפראג מטוס חיל האוויר הישראלי עם לוחמים ומפקדים מחטיבת הצנחנים שיישאו את ארונו של מרטין ז"ל. בנמל התעופה בצ'כיה יתקיים טקס צבאי בהובלת החזן הצבאי הראשי, שי אברמסון, ולאחריו תטוס המשלחת חזרה לישראל.

מחר יובא מרטין דוידוביץ' למנוחת עולמים בבית העלמין הצבאי בהר הרצל, בנוכחות בני משפחתו, המגיעים במיוחד מארה"ב לישראל.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו