מאיר כהן
מאיר כהן Photo by Miriam Alster/FLASH90

שר הרווחה מאיר כהן חתם על הכרה בחולי פיברומיאלגיה כזכאים לקצבה, והפך את ישראל למדינה הראשונה בעולם שתכיר במחלת הפיברומיאלגיה כמחלה מוכרת המקנה שיעורי נכות וקצבאות מטעם המדינה.

תקנות הביטוח הלאומי קובעות את שיעורי הנכות הניתנים בעבור מחלות וליקויים שונים לצורך קצבאות הביטוח הלאומי במסגרת נכות כללית או נפגעי עבודה. עד היום, מחלת הפיברומיאלגיה לא הופיעה ברשימת הליקויים המזכים בקצבה ובשל כך הועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי ניסו לפתור את הקושי באמצעות קביעת אחוזי נכות חליפיים המתאימים לסימפטומים השונים של המחלה.

במהלך השנים האחרונות ישבו נציגי הביטוח הלאומי עם נציגי חולי הפיברומיאלגיה וכן עם האיגוד הרפואי הישראלי בתחום הראומטולוגיה על מנת לגבש סעיף ליקוי ספציפי וייחודי לתסמונת זו.

הסיבה שעדיין אין הכרה גורפת במחלה נבעה מהעובדה שרופאים רבים בעולם סבורים כי מדובר בליקוי נפשי. הביטוח הלאומי מתנגד לקביעה זו ובסיום בחינה מקצועית של רופאי המוסד, הלשכה המשפטית ואגף הגמלאות הוחלט כי יש מקום להוסיף את תסמונת הפיברו אל ספר הליקויים על פיו עובדות כלל הועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי.

יצוין כי בארה"ב מכירים במחלה זו אך ורק עבור חיילים, בעוד בישראל ההכרה וזכאות הקצבה מיועדת לכלל האזרחים שסובלים ממנה, דבר המהווה פריצת דרך בעולם.

לפני שנתיים, בנובמבר 2019, הכריז הביטוח הלאומי כי בתום הבדיקות הרפואיות המקיפות הוחלט על הכנסת מחלת הפיברומיאלגיה לספר הליקויים המזכים בנכות בביטוח הלאומי והכרה במחלה כסעיף בפני עצמו, אך משרד האוצר מנע החלטה זו והצדדים הגיעו לדיונים בבג"צ יחד עם הארגונים היציגים של מחלת הפיברומיאלגיה.

עם התקדמות הדיונים בבית הדין, משרד האוצר התבקש להציג תשובה לגבי אי הסכמתו להחלטה רפואית גרידא ולבסוף, כדי לקדם את הטיפול בחולים, שר הרווחה והשירותים החברתיים מאיר כהן חתם על הכרה מוחלטת במחלה ברף של עד 40% - דבר שיביא לזכאות חודשית ללוקים בפיברומיאלגיה. בתקנות עליהן חתם שר הרווחה ישנה גם הכרה בסימפטומים למי שלוקים מכאבי המחלה לאורך זמן המשפיעים על התפקוד בחומרה נמוכה, בינונית וגבוהה וזאת ללא תלות בליקויים נוספים.

חשוב לציין כי שר הרווחה והשירותים החברתיים והביטוח הלאומי התחייב בפני הארגונים, שבתום חצי שנת פעילות תיבחן האפשרות להעלות את תקרת אחוזי הנכות מ-40% ל- 50%.

שר הרווחה והשירותים החברתיים, ח"כ מאיר כהן: "שנתיים הם זמן ממושך מידי להמתין להחלטה כשחולי הפיברומיאלגיה מבקשים הכרה וסובלים מכאבים בגוף המשפיעים על התפקוד היום-יומי שלהם. אני גאה להיות השר שחותם על הכרה זו, כחלוץ מבין מדינות העולם, שקשוב לצרכי הציבור ולכאבו ומקדמים סיוע, טיפול והגנה סוציאלית לחולי הפיברומיאלגיה. אני סבור שלא ירחק היום ושאר מדינות העולם יצטרפו אלינו ויתייחסו למחלה הזו ברצינות הראויה ויקדמו הכרה חוקית, משפטית במי שסובלים ממנה".

מנכ"ל הביטוח הלאומי, מאיר שפיגלר: ״לאחר שנים של עבודת נמלים מקצועית, הביטוח הלאומי, כחלוץ בראש המחנה, הצליח להכניס את הפיברומיאלגיה לספר הליקויים, לטובת הציבור המתמודד עם תוצריה התפקודיים. מדובר בצעד נוסף, אחד מיני רבים, שהביטוח הלאומי מקדם כמענה לזכויות הסוציאליות של תושבי המדינה".

השבוע יפורסם התיקון המוצע לידיעת הציבור והערותיו למשך 21 ימים ולאחריו הוא יועבר לשר הבריאות, למשרד המשפטים ולשר הרווחה על מנת לקבעו בתקנות. תהליך זה צפוי להסתיים בתוך מספר שבועות.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו