הרב אליעזר שמחה ווייס
הרב אליעזר שמחה ווייס צילום: באדיבות המצולם

בימים אלו אנו חוזים בעינינו בפירוק חזון עתיק יומין של רבנות ממלכתית בארץ ישראל.

היהדות מלמדת אותנו כי מעשיהם של צעירים חסרי ניסיון גם אם כוונתם לטובה, צריכים להיות תחת הכוונה מלאה של ידי אנשי הניסיון, וכפי שכינו את אברהם ושרה – 'זקנים'.

לא לחינם אמרו חז"ל בִּנְיַן נערים סְתִירָה. יש ומעשי צעירים המנסים לבנות הם למעשה הֶרס. גם אם הם טוענים בצורך לקיים שינויים מרחיקי לכת, שומה עליהם להקשיב לזקני ישראל.

לפני מאה שנה ראה מייסד הרבנות הראשית הגראי"ה קוק זצ"ל את חזון 'קיבוץ גלויות' קורם עור וגידים לנגד עיניו. מסיבה זו הקים את 'הרבנות הראשית לישראל' המאגדת את רבני ישראל ואת עם ישראל תחת קורת גג אחת כפי שהיה בזמן שעם ישראל ישב בארצו והקים רבנות ממלכתית המשרתת את רוב מנין עם ישראל.

אך בימים אלו אנו לצערנו חוזים בעינינו בפירוק החזון של הרב קוק ופירוק הרבנות הממלכתית האחידה, איש איש לשבטיו איש איש למחנהו דווקא על ידי אלו שמתיימרים להיות ממשיכי דרכו.

גם אם יש מי שרוצה לעשות שינויים טכניים בשירותי הדת הרי שמוטל עליו לבוא ולשאול את גדולי התורה, את הרבנים הראשיים וחברי מועצת הרבנות הראשית.

לא ייתכן שמעוניינים לעשות שינויים בכשרות בלא לשאול את פוסקי ההלכה והמבינים בכשרות. גם רב בישראל כאשר הוא יחידי איננו יכול לצאת ולחלוק כנגד רוב רובם של רבני ישראל. על אחת כמה וכמה שמדובר באדם שלא מוסמך הלכתית המעז לצאת בריש גלי כנגד הוראותיהם של הרבנים לכל הדורות.

עם כל הכבוד למשרה פוליטית כזאת או אחרת, או הרצון להנהיג ולהטביע חותם, אסור לאיש לגעת בהלכה היהודית ובכשרות אפילו כמלא נימה. מעשיהם של אנשי רפורמת הכשרות אינם רצויים.

לא לחינם אמרו חז"ל "עשה לך רב". כל אדם צריך לדעת כי מאחורי צעד הנוגע לאנשים כה רבים דרושה מערכת בקרה ופיקוח של דעת תורה הנותנת מבט ארוך טווח הרואה את ההשלכות של המעשים לשנים הבאות.

מלבד הבעיות בתוכן ההחלטה של רפורמת הכשרות, יש להסתכל במבט רחב יותר. הפגיעה במערך הכשרות הממלכתית היא לא רק פגיעה בכשרות או ברובד ההלכתי אלא פגיעה אנושה במהותה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ושלילת הזהות היהודית ומסורת ישראל כחלק מהמדינה.

אליעזר עבד אברהם הציע לאברהם אבינו את בתו ליצחק. ענה לו אברהם אבינו "אני ברוך ואתה ארור ואין ארור מידבק בברוך". נדמה כי בעת הזאת יש לומר זאת לממשלה שרוצה להשפיע על הפסיקה ההלכתית ולקעקע את מוסד הרבנות בישראל: אל תיגעו בברכה של הכשרות בישראל, אל תגעו בעולם ההלכה היהודי, אל תנסו לפגוע בברכה הקיימת כמאה שנה עוד טרם קום המדינה.

הרב משה צבי נריה המכונה 'אבי דור הכיפות הסרוגות' סיפר לי שבשנות ה-60 ביקר את הרבי מליובאוויטש ואמר לו שאינו רוצה להמשיך לכהן כראש ישיבות בני עקיבא מאחר ואינו רואה הצלחה.
הרב נריה אמר בכאב לרבי מליובאוויטש: חינכתי דור והם כבר לא חושבים שצריכים אותי. הם מרגישים שהם כבר יודעים הכול. הורה לו הרבי זצ"ל להמשיך כדי למנוע אסון גדול יותר כלשונו.

לצערנו בין תלמידיו של הרב נריה, דור הכיפות הסרוגות, יש המיישמים את חששותיו ולדאבוננו ממיטים אסון רוחני בנושאים עליהם מסרו רבני הדור הקודם את הנפש. כעת יש מי שמוסר נפש ביודעין ובלא יודעין להחריב, לקעקע ולהרוס את אדני מוסדות הדת במדינת ישראל בבחינת בנין נערים סתירה.
הפגיעה במסורת ישראל כביכול בשם רפורמה טכנית, פוגעת ומקעקעת את היהדות.

הרב אליעזר שמחה ווייס, מ"מ רב העיר בני ברק וחבר מועצת הרבנות הראשית לישראל

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו