הרב סבתו מסיים את השס בבניני האומה כנציג הציונות הדתית
הרב סבתו מסיים את השס בבניני האומה כנציג הציונות הדתיתצילום: מיקי לנגנטל

מכון התלמוד המוקלט מאת הרב שבתי סבתו שליטא ראש ישיבת מצפה יריחו. מוציא לאור אפליקציה חדשה ללימוד הגמרא, מכל מקום בכל זמן.

את האפליקציה ניתן להוריד ללא עלות מחנויות גוגל ואפסטור: להורדה לחצו כאן

הרב שבתי סבתו, נולד בקהיר למשפחה יהודית יוצאת ארם צובא, היא חַלֶבּ שבצפון סוריה. סבו הרב אהרן שויקה (שוויכה) היה רב בחלב ובמצרים, נצר למשפחת רבנים ידועה, והשפעתו על משפחת סבתו הייתה רבה. בילדותו עלתה משפחתו לארץ.

הרב למד בישיבת נתיב מאיר בירושלים יחד עם אחיו הצעירים הרב חיים והרב פרופ מרדכי סבתו, לאחר שירותו הצבאי כחובש קרבי בסיני בתקופת מלחמת ההתשה, חזר הרב ללמוד בישיבת מרכז הרב וסיים את כל הש"ס תוך כשנה.

לאחר מכן המשיך הרב בהתמדה עצומה עוד מספר שנים בלימודי ראשונים ואחרונים אמונה והלכה.

המגמה של לימוד השס כולו הובילה את הרב ללמד את המחזור הראשון של ישיבת בית אל. ולאחר שבע שנים בהם הרב לימד את התלמידים את כל השס' הסמיך אותם לרבנות הוחלט על הקמת ישיבה תיכונית בשיטה וברוח לימוד הגמרא בבקיאות כבסיס ללימוד העיון לאחר בישיבה הגבוהה.

ערב ההחלטה על הקמת מסלול השס התקיימה התייעצות רבנית עם הרב צבי יהודה קוק, שהחליט לתמוך בפתיחת אפשרות זו. הרב הוא אחד משלושה רבנים שזכו להסמכה לרבנות מהרב צבי יהודה בעצמו.

כדי להשריש את לימוד הש"ס בהיקף ייסד הרב גם את "התלמוד המוקלט", (הש"ס המוקלט על ידי הרב שבתי סבתו) שיעורים מוקלטים על כל הש"ס (בהתחלה בקלטות, לאחר מכן בתקליטור MP3, לפני כשנתיים יצא בדיסקונקי וכיום יוצא לאור שוב באפלקציה חדשה.

להורדה לחצו כאן

הרב סבתו בשיעור בישיבה הגבוהה
הרב סבתו בשיעור בישיבה הגבוההצילום: יעקב אפללו ישיבת מצפה יריחו

כחלק ממשימת חייו של הרב שבתי סבתו להנחלת וחיבור התורה לציבור הרחב ייסד הרב את מסלול לימוד בקיאות בגמרא כבר למעלה מ40 שנה,

הרב סבתו כמי שעומד כיום בראשות הישיבה במצפה יריחו עם אלפי תלמידי ובוגרים, נחשב לפורץ דרך בעולם הישיבות התיכוניות בכלל ובציונות הדתית בפרט, כיום מאות בתי ספר ברחבי הארץ לומדים בשיטה שייסד הרב, שיטת זו נחשבת לגורם משמעותי להגברת אהבת התורה אצל התלמידים הצעירים, וראייה לכך לפני כשנתיים הוקמה שלוחה לישיבה התיכונית במצפה יריחו ברחובות בשיטת הלימוד של הרב סבתו.

באפליקציה החדשה ניתן ללמוד את שס הגמרא עם השיעורים המוקלטים של הרב סבתו, שיעורים זורמים ובהירים כחצי שעה לדף גמרא, דפי עזר ותרשימים מיוחדים לסוגיות מורכבות. ממשק ידידותי ונוח למשתמש העובד גם בשילוב צורת הדף, מכל מקום בכל זמן.

יש גם פיצרים יחודיים העוזרים ללומד, כמו יצירת מאגר דפים אישי, ומעקב אחר ההתקדמות בלימוד לאורך כל השס.

האפליקציה מכילה למעלה מ-1000 שעות הסבר המכילים את 2700 דפי התלמוד הבבלי, דף אחר דף, שורה אחר שורה קורא הרב סבתו את הגמרא ומסביר אותה בטוב טעם ובשפה ברורה.

לקבלת הסברים על האפליקציה לחצו כאן

להורדה לחצו כאן

הרב שבתי סבתו חוזר לימים בהם החליט לסיים את הש"ס, "אני נזכר שלפני 40 שנה השאיפה ללימוד כל השס הייתה נדירה וכמעט לא באת מימוש, יתרה מזאת היו כאלה שלא הבינו את הערך העצום בלימוד השס כולו. היום אנו רואים- אין מקום בארץ ובעולם שלא לומדים בו את הדף היומי. יש כאן חלום שהתגשם, היום כולם נסחפים וזהו מהלך המלווה בסיעתה דשמיה גדולה".

"גם אצלי הכל התעורר מניצוץ שעד היום אינני יודע להסביר אותו. בתלמוד הבבלי יש עוצמה רוחנית אדירה כיוון שהוא יצירה שלא חוברה בידי אדם אחד זו שרשרת ארוכה של אלפי תנאים ואמוראים לאורך מאות בשנים, וזה נספג על ידי עם ישראל כולו באמצעות רבותיו הגדולים והקדושים".

"ומלאה הארץ דעה את ה' כארץ לים מכסים, אין הבדל בין חרדים לציונים, ילדים למבוגרים פועלים ואנשים מכובדים, כולם שייכים לזרם האדיר הזה שהוא בעצם התעוררות הרוח, התפתחות מדהימה של רוח ה' שהקב"ה הערה עלינו, הנחלים זורמים מכל הכיוונים והשפע הרוחני הוא אדיר. העוצמה של התורה שבפעל פה שעליה אמר רבי שמעון 'כי לא תשכח מפי זרעו' התלמוד הוא יצירת פאר של עם ישראל כולו".

היום אנחנו מוציאים לאור אפליקציה חדשה שמאפשרת לכל לומד ללמוד בכל מקום ובכל זמן, מי שרוצה ללמוד יכול להתחיל מאיזה מסכת שרוצה בקצב שלו, לעקוב אחר הלימוד ולהשתמש בדפי עזר לסוגיות מורכבות, לימוד הש"ס נמצא ממש בהישג יד", מסכם הרב סבתו.

להורדה לחצו כאן