הרב משה דוד טנדלר
הרב משה דוד טנדלר צילום: באדיבות המשפחה

את הסיפור הבא סיפר לי הרב לפני מספר שנים ואני מביא אותו על פי מיטב זכרוני.

בגיל שמונים וחמש בערך גילו אצל הרב סרטן הערמונית. הרופאים המליצו לרב לא לטפל בזה. לטענתם הסרטן מתפתח בגיל מבוגר באופן איטי ויעברו מספר שנים עד שהוא יהוה סכנה של ממש. הרב סיפר שהוא אמר לרופאים שבשום פנים אין הוא מסכים לכך מכיוון שיש לו תוכניות לעשרים וחמש השנים הקרובות.

לאחר מכן כאשר הוסבר לו על הטיפול נאמר לו כי הוא יצטרך לקבל כל יום זריקה, מעבר לכך הוא יוכל להמשיך בחייו כרגיל ללא תופעות לוואי. הרב בחר לקבל את הטיפול, ובכל יום בדרכו לישיבת ר' יצחק אלחנן (ישיבה אוניברסיטה) שם לימד במשך שני רבות עד גיל 93, הוא עצר במרפאה לקבל את הזריקות.

בשלב זה של הסיפור הרב זצ"ל עצר על מנת לתאר לנו את סדר יומו: בערב, לאחר שהוא חוזר מההוראה בישיבה שם הוא מלמד גם גמרא והלכה וגם ביולוגיה, הוא מקדיש כשעתיים להכנת השיעור בגמרא, שעתיים נוספות להשיב למיילים, בתוכם בין השאר תשובות לשאלות הלכתיות שנשלחו מכל רחבי ארצות הברית, ולאחר מכן שעה נוספת לקריאה והתעדכנות במאמרים מדעיים. הלו"ז מסתיים בסביבות אחת בלילה, ואז הוא הולך לישון.

כאשר הרב התחיל לקבל את הטיפול נגד הסרטן הוא הרגיש שבסביבות אחת עשרה בלילה הוא כבר אינו מצליח לשמור על עירנות ואין הוא עומד בכל המשימות הרבות שלקח על עצמו. הוא סיפר שהוא פנה אל הרופא להתייעצות, כיצד ייתכן שבערב הוא מרגיש מאוד עייף ואינו מצליח לעמוד בלו"ז הרגיל שלו, הרי הובטח לו שאין לתרופה תופעות לוואי.

הרופא שאל אותו באיזה שעה בערך הוא מרגיש עייף והוא ענה לו באחת עשרה. על כך השיב לו הרופא שיהודי בן 85 שעובד כל היום ובערב ממשיך לעבוד מהבית אין פלא שיחוש עייפות באחת עשרה בלילה. בסוף הסיפור ציין הרב טנדלר שהוא אמר לרופא שאם היה יודע שהטיפול יפגע בהתנהלות היומיומית באופן כזה אולי לא היה מסכים לטיפול.

הרב היה יהודי שעבד קשה ולא נח לרגע. בהספדים שהיו בלווייתו סיפרו שבתקופה שבה עבד במעבדה וכתב את הדוקטורט במיקרוביולוגיה הוא כבר שימש כמורה בישיבת ר' יצחק אלחנן ולכן כשהיה חוזר מאוחר בלילה מן המעבדה היה מתיישב להכין את השיעור ליום הבא. ילדיו הקטנים היו מוצאים אותו בדרך כלל בבוקר ישן על הספרים ואפילו למיטה הוא לא הצליח להגיע.

לפני מספר שנים התייעצתי אתו. סיפרתי לו שאנשים פונים אלי בשאלות הלכתיות בתחומים שטרם הספקתי ללמוד ברצינות ואינני יודע כיצד להתמודד עם המצב הזה. תשובתו הייתה: "תתנדנד יותר חזק על הסטנדר". אין ברירה, יש לנו מחויבות לענות לשואלים, ואם איני מצוי בעניינים אזי מוטל עלי לעבוד קשה יותר על מנת להיכנס לעניינים.

על אף האמור עד כה הרב היה גם איש משפחה והקדיש זמן רב לילדיו ולנכדיו הרבים. הוא הקפיד לבוא לבקר בביתנו בכל ביקור שלו בארץ ולהתעניין בכל אחד מהנינים שלו (מעל ל-170 נינים).

בכל ביקור של הרב טנדלר בארץ הוא עשה מאמץ להגיע לישיבת תקוע וללמד שיעור. שיעוריו היו מרתקים, בין בלמדנות בין בהלכה ובין שיעורים הנוגעים לממשק שבין תורה למדע. זכינו לשמוע אותו מעביר שיעורים על התשובות של חותנו הרב פיינשטיין וכן 'לחלוב' ממנו סיפורים מיוחדים על חותנו. לאחר השיעור כאשר היו מתאספים סביבו כל התלמידים לשאול אותו שאלות בעניינים הלכתיים שונים הוא היה יושב בנחת ומאיר פנים לכל שואל, וכבקי ורגיל היה משיב לכל שאלה ומוסיף לתשובה גם בדיחה או סיפור.

הרב משה דוד טנדלר נפטר בשמחת תורה וביום חמישי נציין את יום השלושים לפטירתו. שנזכה ללמוד מדמותו המיוחדת ושניצוץ מהבעירה הפנימית שהייתה בו יידלק גם אצלנו וימשיך לבעור בנו.

הרב יהושע מאירסון הוא ראש כולל הלכה בישיבת ההסדר תקוע ונכדו של הרב טנדלר זצ"ל

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו