פסטיבל הפסנתרים
פסטיבל הפסנתרים צילום: מאיר שליו

אחרי שבשנה שעברה נערך פסטיבל הפסנתרים הירושלמי באופן מקוון בשל מגיפת הקורונה וזכה לכמעט 100 אלף צפיות מהארץ ומהעולם. , השנה יוכלו הצופים לשוב וליהנות מארבעה ימים של מוסיקה נפלאה שיוקדשו לדמות של המלחין הגאון, וולפאנג אמדיאוס מוצרט שהשנה נציין 230 שנים לפטירתו.

גרסאות נדירות ליצירותיו של המלחין הגאון וולפגנג אמדאוס מוצרט שהתגלו רק לאחרונה, יהיו אחת האטרקציות המרכזיות בפסטיבל פסנתרים שייערך זו השנה התשיעית בתיאטרון ירושלים. הפסטיבל עומד הפעם בסימן 230 שנה למותו של המלחין הגאון, שיצירותיו מהוות עד ימים אלו נכס צאן ברזל בהיסטוריית המוזיקה העולמית, ושנפטר בגיל 35.

בין השאר תנוגן יצירתו לפסנתר סולו "אלגרו ברה מז'ור" שנתגלתה באוסף של משפחה הולנדית, אשר רכשה את כתב היד בשנות העשרים של המאה הקודמת ורק לאחרונה החליטה להעביר אותו למכון מחקר בזלצבורג. והיצירה "לרגטו ואלגרו" לשני פסנתרים ולתזמורת מ-1781, שנותרה בתוך מסמך קטוע, והושלמה ונערכה על ידי הפסנתרן תומר לב.

עוד בונוס בפסטיבל תהיה השמעת "הסונָטה לפסנתר בארבע ידיים" שחיברה אחותו של וולפגנג, מריה אנה. את הפסטיבל, כמו בשנים הקודמות, ילוו הרצאות מרתקות מפי המנהל האמנותי שלו, פרופ' מיכאל וולפה, וגם הסרט התיעודי "התכוונות", העוקב אחרי עוברים ושבים המנגנים בפסנתר שהוצב בתחנת רכבת ומפגש עם יוצרו, הבמאי אילן יגודה .

"מוצרט לא היה רק ילד פלא" אומר פרופ' מיכאל וולפה, "הוא כולו ויצירתו ההם פלא של ממש והוא הגאון הגדול של המוסיקה בכל הזמנים".

על בימת התיאטרון יעלו התזמורות המובילות בארץ, התזמורת הסימפונית ירושלים, תזמורת ירושלים מזרח ומערב, התזמורת הקאמרית הישראלית, הקאמרטה הישראלית ירושלים, הרכבים, סולנים וזמרים/ות, וכמובן נבחרת מרשימה של פסנתרנים ופסנתרניות ישראלים/יות בני כל הדורות

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו