הרב יצחק יוסף והרב דוד לאו
הרב יצחק יוסף והרב דוד לאו צילום: הדס פרוש, פלאש 90

הרבנים הראשיים לישראל הראשון לציון הרב יצחק יוסף והרב הראשי לישראל הרב דוד לאו יוצאים הערב (רביעי) במכתב משותף ותקיף נגד מתווה הכשרות שאושר מוקדם יותר לקריאה שנייה ושלישית.

הרבנים הראשיים מגדירים את המתווה החדש "הרס הכשרות המביא לידי ביטוי מגמה לעקירת יהדותה של מדינת ישראל".

עוד קוראים הרבנים הראשיים לעצור את חקיקת הכשרות, וכן קוראים לרבני ישראל "לעמוד בפרץ" ולא להעניק כשרות במקום שלא הוסמכו לכך על-ידי מועצת הרבנות הראשית.

מכתבם המלא של הרבנים הראשיים:

ההחלטה על מתווה הכשרות החדש שהתקבלה היא הרס הכשרות ומביאה לידי ביטוי מגמה לעקירת יהדותה של מדינת ישראל, צעד נוסף להפיכת מדינת ישראל למדינת כל אזרחיה.

כל מי שעיניו בראשו רואה את הרמת היד בתורת משה, סטייה מן הדרך שהתוו לנו גדולי ישראל זיע"א מייסדי הרבנות הראשית ובראשם מרן הגראי"ה קוק זצ"ל ומרן הראשון לציון הגר"י מאיר זצ"ל והרבנים הראשיים לדורותיהם דרכם הייתה להקים בארץ ישראל מדינה יהודית.

ההרס הרוחני במסווה של הרפורמה זו כסות עיניים שאחריתה מי ישורנו.

בחלל חדרי זוממי השינוי מהדהדים כבר קולות נוספים בענייני גיור ונישואין מחוץ למסגרת הרבנות הראשית שיביאו בהכרח להפרדת קהילות בישראל. שמירה על האחדות שהייתה משאת נפשם של מייסדי הרבנות נחתכת בלהבי ברזל.

אנו אפופי חרדה לבאות, אנו פונים בקריאה: הרפו ידיכם מקודשי ישראל! ענייני ההלכה והדת מסורים בידי רבני ישראל, אין להעלות על הדעת שבמחי יד יחריבו בניין שלם במגמה לרצות גורמים מסוימים.

מתוך אחריות כבדה לעם ישראל ולארץ ישראל אנו קוראים לעצור הליך זה מיידית.

אנו קוראים לכל רבני ישראל, עמדו בפרץ, הרגישו את האחריות המוטלת על שכמכם, דעו כי על כתפנו מוטלת אחריות לקיומו של היישוב היהודי בארץ ישראל ואין שום זכות לשום גורם לקבוע חוקים שהם נגד חוקי תורתנו הקדושה.

אנו קוראים לרבני ישראל לבל יהין רב לתת כשרות שלא במקום שהוסמך לכך ע"י מועצת הרבנות הראשית לישראל.

רבני ישראל הממשיכים את הדרך המסורה מדור דור ישמרו על זכותם להביע את דבר ה' ללא חת וללא מורא.

החותמים בצער

שר הדתות מתן כהנא: לאזרחי ישראל מגיעה כשרות טובה יותר

שר הדתות מתן כהנא (ימינה) אמר בצהריים בתדרוך לעיתונאים כי הבשורה העיקרית של רפורמת הכשרות היא קביעת סטנדרט לכשרות של הרבנות הראשית לישראל, והקמת גוף "עם שיניים" שיפקח על הכשרות במדינת ישראל.

"אני מאוד מרוצה מהתוצאה", אמר השר כהנא. "אני חושב שהתכנית הזו מחזקת את הרבנות הראשית לישראל. גם בזה שפעם ראשונה על פי חוק הרבנות קובעת סטנדרטים לכשרות, וגם פעם ראשונה יהיה גוף משמעותי שיפקח על הכשרות במדינת ישראל".

"עיקר התכנית היא פתיחת השוק לתחרות", הוסיף. "הרבנים המקומיים ימשיכו לתת כשרות במידה וירצו בכך. הם יוכלו לתת את הכשרות הזו גם במקומות אחרים. רבנים מקומיים שנותנים כשרות טובה אני מעריך שאף אחד לא יתחרה בהם".

לדבריו, "הרבנות הראשית תקבע 2 קריטריונים. אחד של כשרות בסיסית ואחד של כשרות מהדרין. הגופים יהיו מחויבים לעמוד בקריטריונים של הרבנות".

כמו כן, יוקם גוף בתוך הרבנות שתפקידו לפקח על הכשרות במדינת ישראל. הגוף יהיה בעל סמכות לשלול רישיון למתן כשרות מגופים שלא עומדים בסטנדרטים של הרבנות ולהטיל קנסות. "ברבנות יוקם גוף פיקוח, ולראשונה - עם שיניים", אמר השר כהנא. "מעכשיו יהיה גוף עם סמכויות לתת קנסות, לשלול תעודות, ולשלול מתאגידי כשרות את הסכות לתת כשרות".

בנוסף, רק שלושה רבנים שעסקו בעבר במתן כשרות (רבני עיר וכיוצא באלה), יוכלו להקים תאגיד עם סטנדרט כשרות פרטי. לרבנות תהיה הזכות לשלול מהתאגיד את הרשיון להעניק כשרות במידה ולא יעמדו בסטנדרטים של הרבנות.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו