חברת חשמל
חברת חשמל צילום: איסטוק

בישראל הודיעו לרשות הפלסטינית כי בעוד שבוע יחלו בניתוקים יזומים של חשמל לאזורים שונים, כך פורסם היום (רביעי) בכאן 11.

זאת עד שיוסדר החוב לחברת החשמל הישראלית וזו של מזרח ירושלים שהצטבר לחצי מיליארד שקלים. בכירים פלסטינים יצאו לחו"ל לגייס כספים לצמצום החוב והגירעון.

הרשות הפלסטינית מקבלת חשמל מישראל, גם ישירות דרך חברת החשמל, וגם בעקיפין דרך חברת החשמל המזרח ירושלמית שקונה אותו מישראל ומספקת לרשות. במשך שנים הרשות צברה כבר חוב של חצי מיליארד שקלים שהיא לא שילמה בשנתיים האחרונות על חשמל ישראלי שסופק לה.

בעקבות כך, לפני שבועיים – נשלח אליה מכתב התראה שני. לפיו, אם היא לא מסדירה את החוב, מיום רביעי הבא תחל חברת החשמל הישראלית בניתוקים יזומים של ארבע שעות בכל פעם. מדובר בעיקר על אזור רמאללה, בית לחם וכפרים באזור ירושלים. הרשות הפלסטינית העבירה רשימה של אזורים שבהם היא מבקשת לא לנתק חשמל. מדובר במקומות בהם יש בתי חולים או מתקנים חיוניים.

רק לפני חודשיים, בקיץ, פרצו מהומות בטולכרם בעקבות ניתוקי חשמל – כך שלמהלך יש גם פוטנציאל לייצר תסיסה בשטח. לפני כארבע שנים החוב עמד על שני מיליארד שקלים. בישראל ויתרו על רבע מהסכום, חלק נוסף שולם ועל היתר עשו להם פריסה לשנתיים.

כעת הרשות נדרשת להגיע שוב להסדר חוב, אבל היא טוענת שהיא במצב כלכלי קשה, ועוד רגע לא תוכל לשלם משכורות לאנשיה. לכן בימים האחרונים ישנה רכבת אווירית של בכירים פלסטינים שיצאו לחוץ לארץ בניסיון לגייס כסף. ביניהם, ראש המודיעין מאג'ד פרג' שמנסה לקבל כספים מהמפרציות וראש הממשלה הפלסטיני שתאייה שמנסה עכשיו להשיג תרומות מאירופה.

whatsapp
הצטרפו לקבוצת הוואטצאפ של ערוץ 7