שלמה קרעי
שלמה קרעי צילום: חזקי ברוך

בראיון לערוץ 7 מתייחס חבר הכנסת שלמה קרעי לתקציב שנראה שצפוי לעבור מבלי להפיל את הממשלה, לקשיי ניהול האופוזיציה ולאפשרות שמישהו מהקואליציה יחבור להקמת ממשלה חלופית יחד עם הליכוד גם לאחר העברת התקציב.

"ידענו שכנראה התקציב יעבור", הוא אומר ומסביר כי ברגע בו כל בקשה של מנסור עבאס ומועצת השורא התקבלה וכך גם כל דרישה של בני גנץ עד כדי דאגה לחתולי הרחוב, הרי שהיה ברור שהתקציב צפוי לעבור, אם כי גם כעת הוא אינו שולל את האפשרות שמישהו משורות הקואליציה יבחר לעשות מעשה ולהפיל את התקציב.

האם מתוכננת כבר הדרך להפלת הממשלה גם לאחר העברת התקציב? "אנחנו לא מרפים אף פעם", משיב קרעי. "יש לנו הצלחות במליאה. אנחנו כשרואים את הקואליציה בקושי מחזיקה מעמד. גורמים אנטי ציוניים יוצאים נגד החלטת שר הביטחון, על אף שהוא איש שמאל, להכריז על שישה ארגונים כארגוני טרור ושומעים את מירב מיכאלי על שחרור הכותל משומרי המסורת ולתת אותו לרפורמים, ניתן לקבוע שלקואליציה אין מנהל. ספינת הקואליציה בדרך לשרטון".

"להערכתנו מה שיגרום להם להתפרק זה מחשבה שלהם על עצמם, ותמיד פוליטיקאים חשובים על עצמם, בעיקר כשמדובר בממשלה המנוגדת לרוב הערכים שלהם, בין אם בימין ובין אם בשמאל. כולם שם מתלוננים ואף אחד לא מרוצה, אבל הם יושבים שם כי הם דואגים לעצמם", אומר קרעי ועל כך אנחנו שואלים אם אכן זו הסיבה היחידה לדבק הקואליציוני, או שמא מדובר שוב בנתניהו והחשש משובו להנהגה.

"למה נתניהו מפריע להם, כי הוא מונע מהם את השלטון. כשגורם בקואליציה יבין שהעתיד הפוליטי שלו תלוי בפירוקה של הקואליציה דברים ישתנו. למשל, לגנץ יש הזדמנות להיות ראש ממשלה ואנחנו מציעים לו את זה כדי לפרק את הממשלה הרעה הזו, למרות שהוא איש שמאל, אחרי שראינו מה עשתה הממשלה הזו בארבעה חודשים".

האם סביר בעיניו שאיש שהוא מגדיר אותו כאיש שמאל יעמוד בראש הממשלה? קרעי משיב בחיוב ומזכיר כי אמנם גנץ הוא איש שמאל, אך בממשלה שתוקם הרוב יהיו אנשי ימין ונתניהו יישב לצידו, כך שהמדיניות לא תהיה מדיניות שמאל. על כך אנחנו שואלים אם לא אבד הסיכוי לאמון כלשהו של גנץ בנתניהו לאחר שנתניהו מצא את דרך המילוט שלא לאפשר לגנץ את ביצוע הרוטציה שהובטחה לו. מדוע שיאמין כעת לנתניהו?

"מי שהפיל את הממשלה היו רם שפע ומיקי חיימוביץ', חבריו של גנץ שהצביעו נגד. היו חילוקי דעות וכל הצדדים היו אשמים, בעיקר ניסנקורן שתקע מקלות בגלגלי הממשלה לאורך כל הדרך. מעבר לכך, כעת לא מציעים לגנץ משהו עתידי אלא בהצעת אי אמון אחת הוא יהפוך באופן מיידי לראש ממשלה".

עוד מוסיף קרעי ומציין כי "מצד שני יש את שקד שאנחנו שומעים מה היא חושבת על לפיד שעושה פיגועים והוא מסוכן לדעתה למדינת ישראל והיא עלולה להמליך אותו על ישראל, ושמענו מה היא חושבת על גנץ. ניתן להבין שהיא מנסה לשמור על קשר עם הימין. לכן, למרות שרימתה את בוחריה והיא ממחוללי הממשלה הרעה הזו, אבל אם היא תקום ותעשה מעשה, מודה ועוזב ירוחם".

האם אכן הדלת בליכוד פתוחה לשבץ את שקד למעלה? "מי שיגיד לא, משקר. אין ספק שמי שיביא לקץ הממשלה הזו ויציל אותנו מהדברים הרעים שהממשלה הזו עושה יתקבל בזרועות פתוחות. אם ניתן לשמוע מכולם את הנכונות למנות את גנץ לראש ממשלה, אז לשקד לא ניתן מקום של כבוד אם היא תפיל את הממשלה? ברור שכן. גם אני כועס עליה על הגניבה והרמייה שבהם קמה הממשלה הלא לגיטימית הזו, אבל אם מישהו יתעשת וירצה לחזור לימין הוא יתקבל בברכה בלי שום ספק".

בהמשך דבירו מתייחס חבר הכנסת קרעי להתנהלות האופוזיציה בוועדות, התנהלות שהשתנתה בהתאם למועדים השונים ובהתאם ליכולת להשפיע. להערכתו בשבוע הבא יתקיים דיון נוסף של חברי האופוזיציה בסוגיית החברות בוועדות לאחר שדורסנות הקואליציה מנעה מהאופוזיציה את הייצוג הראוי. לטעמו "אחרי דיוני התקציב, כשהם כבר קיבלו את כל מה שרצו בדורסנות שלהם, אין עוד טעם להחרים וצריך לפעול בועדות בכל הכוח", הוא אומר ומבטיח שכאשר הליכוד יחזור לשלטון הוא יידע להשיב למי שנהג אתו בחוסר הגינות ולפעול מולו באותה הדרך.

עוד שאלנו את חבר הכנסת קרעי אודות התבטאותו של חבר הכנסת אייכלר ולפיה ראוי היה שלא ללכת שבי אחרי נתניהו מערכת בחירות אחת אחרי השנייה אלא לומר לו אחרי כישלונו הראשון להרכיב ממשלה שעליו לפנות את מקומו. האם התבטאות זו מאפשרת פעילות אופוזיציונית מלוכדת וראויה?

"אייכלר, שאני בקשר טוב איתו, מגיע ממפלגה לא דמוקרטית ולכן הוא חושב שזה כמו שאצלו אפשר להעיף מישהו מהשורות במחי יד. הוא לא מבין מה קורה במפלגה דמוקרטית. אצלנו בליכוד 140 אלף בחרו את המנהיג שלהם ולמעלה ממיליון מצביעים בחרו בנתניהו. השמאל רוצה להחליף שלטון לא בקלפי כמו שעושה גדעון סער, אנחנו לא ניתן יד לרמיסה הזו".

"אני מגנה את ההתבטאות הזו של אייכלר שהיא לא במקום, אבל זו התבטאות שמגיעה ממקום של הינדוס רשימה באופן לא דמוקרטי. נתניהו הוא מנהיג בקנה מידה עולמי וכעת הציבור מבין את זה כפי שרואים עד כמה הליכוד מתחזק בסקרים. החליפו מנהיג שכל העולם נושא אליו עיניים בהערצה באחד נוכל ואחד נטול השכלה".

להערכתו בסופו של יום רעשי הרקע נרגעים והאופוזיציה תמשיך לתפקד באופן מאוחד. "גם מי שעושה את רעשי הרקע מיישרים קו אחרי נתניהו בסופו של דבר. כך גם אדלשטיין שהתבטא באופן חמור שפוגע במורל ובמאבק של האופוזיציה וכך גם אייכלר, אבל בסוף מיישרים קו והאופוזיציה מאוחדת מאחורי נתניהו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו