ח"כ רות וסרמן לנדה
ח"כ רות וסרמן לנדה צילום: ערוץ 7

חברת הכנסת רות וסרמן-לנדה (כחול לבן) מבקשת לקדם מאבק בתופעת הפרוטקשן בהצעת חוק שתגדיר את מושג דמי החסות, מה שעד היום, כך מסתבר לא קיים. בנוסף היא מתייחסת בראיון לערוץ 7 לאווירה המתוחה בין ראשי הקואליציה כפי שעלה מדברי הביקורת שמתחו השרות שקד ומיכאלי כלפי יו,ר מפלגתה, שר הביטחון, בני גנץ.

"ממשלת ישראל הנוכחית חרטה על דגלה את הפשיעה באלימות שהפכה למגפה בעיקר בחברה הערבית", היא אומרת ומציינת כי "אין הגדרה מדויקת למושג דמי החסות". המציאות בה עבריין דורש דמי חסות על מנת ש"ישמור" על בעל עסק השתנתה וכיום בעלי העסק פונים מיוזמתם ומבקשים ,שמירה" בשל אווירת הפחד שנוצרה.

בפעילות משולבת של לשכתה של וסרמן-לנדה וייעוץ משפטי נבחנו דרכים לטפל בתופעה על מנת שניתן יהיה לכלול בעבירת סחיטה גם מציאות בה בעל העסק או החקלאי נאלץ לבקש מיוזמתו חסות. התופעה תוכפף לסעיפי הלבנת הון, כך שלמשטרה, המכירה היטב את העבריינים וכעת אין בידה כלים לעצור אותם, יהיה כלי נוסף שיוכל לסייע לה במאבק בתופעה. "כשהמסגרת תשונה המשטרה תדע להגיע אליהם ולהביא אותם לדין", משוכנעת חברת הכנסת וזרמן-לנדה המספרת על עבודה מקיפה לה שותפים גורמים משורת משרדי ממשלה רלוונטיים המכינים עבודת מטה סדורה בסוגיה.

"נושא הפשיעה והאלימות בחברה הערבית עבר כל גבול. זה פוגע במשילות בריבונות ובחרבה ולא יכול להיות שהנגע הזה יישאר ללא טיפול. מערכות המשפט החקיקה והאכיפה יתנו דעת לאכיפה מיידית וגם לנושאי ליבה כמו חינוך, שיבוא לידי ביטוי בתכנית החומש. עבודת המטה כבר נעשית ומשרדי הממשלה כבר רתומים לדבר הזה".

מכאן שאלנו את חברת הכנסת וסרמן-לנדה אודות יציבות הקואליציה והממשלה לנוכח התבטאויותיה של השרה שקד כלפי השרים גנץ ולפיד, והביקורת אותה הטיחה השרה מרב מיכאלי כלפי יו"ר מפלגתה, השר גנץ, בפרשת הארגונים הפלשתיניים.

"זו קואליציה מורכבת ופלורליסטית שיש בה עליות וירידות, אבל בשורה האחרונה היא יציבה וכל השותפים מבינים את חשיבות היציבות שלה למען המאבק מול תופעות כמו האלימות", אומרת וסרמן-לנדה הבטוחה כי בסופו של יום מרכיבי הקואליציה יתגברו על המחלוקות ביניהם. "אני רואה עבודה קשה של אנשים ערכיים שאני רוצה להאמין ומאמינה שאכפת להם מהמדינה, ולכן הם יתגברו".

ועם זאת, שאלנו, התבטאות כמו זו של שקד אינה ביטוי למחלוקת בין ימין ושמאל שיכולה להתנהל מתוך הערכה הדדית על אף אי ההסכמה, אלא ביטוי לזלזול משמעותי ביכולותיו ואישיותו של שר הביטחון. האם ניתן להמשיך ולעבוד יחד אחרי התבטאויות לא נעימות שכאלה? "עד כה שמעתי עוד כמה דברים לא נעימים בכנסת", היא משיבה ומציינת כי התבטאויות מזלזלות שכאלה נשמעו כלפי השר גנץ לא רק מכיוונה של השרה שקד. "יש כאן עבודה מאוד קשה סביב השעון ולפעמים יצרים גוברים על שיקול הדעת. אנחנו צריכים להיות דוגמא ומופת לעם ולצעירים. לא נעים לי לשמוע את אופן ההתבטאות אבל מתגברים על זה".

האם מפלגתה , 'כחול לבן', והעומד בראשה, לא הופכים בשתיקתם מול התבטאויות שכאלה לשק החבטות של הפוליטיקאים והתקשורת? וסרמן-לנדה משוכנעת שלא וקובעת כי השר בני גנץ "מצטייר כמבוגר האחראי הממלכתי והמנהיג. הגדולה היא לא להתייחס לרעשי הרקע ולבחון את טובתה של מדינת ישראל".

עוד שאלנו אודות הכספים הקואליציוניים שנכללו בחוק התקציב, על אף הבטחות של מפלגות הקואליציה שלא יהיו כספים שכאלה. "קשה להגיב על זה", היא מודה, אך מנסה בכל זאת: "המילים כספים קואליציוניים לא נשמעות טוב, אבל לא מדובר בכספים שהולכים חלילה לבניית בית פרטי או לקניית רכב למישהו, אלא למטרות חשובות כמו שיקום מכורים לסמים, מיטות בבתי חולים, מורשת ויהדות, כלומר שלכל שקל יש כותרת, מעיקור וסירוס חתולים ועד טיפול בחזירי הבר".

האם כספים קואליציוניים של ממשלות קודמות, כאלה שזכו לביקורת חריפה מצד מי שחברים היום בקואליציה, לא הועברו למטרות טובות? וסרמן-לנדה מטילה ספק בכך ומספרת כי "מכיוון שדובר על כספים קואליציוניים היה חשוב לי לדעת לאן זה הולך כי זה באמת מעורר סימן שאלה. בדקתי כל סעיף ואני יכולה לומר ברוגע שהם הולכים למטרות טובות למען אזרחי מדינת ישראל בהרבה מאוד תחומים".