בכל שנה בתקופה הזאת מגיעים פעילי שמאל להתנדב במסיק הזיתים יחד עם משפחות פלסטיניות המתגוררות ביהודה ושומרון.

כך לדוגמה במסיק הזיתים שנמצא בין היישוב איתמר לכפר עוורתא התנדבו עשרות פעילי ארגון השמאל 'רבנים לזכויות אדם'.

בשיחה עם ערוץ 7 הסביר אבי דבוש, מנכ"ל הארגון, מדוע חשוב לפעילים להגיע דווקא למסיק שכזה. "אנחנו רואים בזה גם חיבור לערכים האנושיים שלנו וגם חיבור למוסר היהודי", אמר דבוש. "אנחנו מגיעים לא במקרה לאזורים האלה, שמותקפים ומאוימים. אנחנו בקשר עם הצבא לתיאום ימים כאלה ואנחנו מנסים להיות בסולידריות עם חקלאים פלסטינים, שלצערי נתקפים לעתים על ידי אחינו ואחיותינו, דווקא בשם היהדות".

"אנחנו אומרים לאנשים תבואו, תראו ותתחברו", הוסיף. "אני גדלתי בציונות הדתית, אני מאוד אשמח שגם אנשים שהם לא שמאלנים הארד-קור יגיעו, כדי להבין את המציאות ולהכיר פלסטינים".

לטענת דבוש, עצירת אלימות נגד חקלאים פלסטינים, על אף שהיא, האלימות, נעשית על ידי שוליים הקיצוניים ולא מקבלת גיבוי ציבורי, היא צו השעה. "כאשר בשם היהדות מייצרים אלימות בוטה זה ממש לא נישתי", אמר. "זאת לא הסוגיה היחידה שאנחנו עוסקים בה אבל היא ודאי, לצערי, סוגיה מאוד בוערת. אני חושב שכולנו כישראלים ויהודים צריכים להתייחס אליה הרבה יותר ברצינות".

לשאלה האם אנו עם כובש, למרות שדווקא בשומרון חיו יהודים ענה, "זה חלק מהאתגר, לחשוב איך אנחנו חיים בשלום עם בני הארץ הזאת. כרגע כבשנו את הארץ הזאת. זה לא אומר שאין לנו זיקה".