אנטישמיות באירופה
אנטישמיות באירופה צילום: רויטרס

לא לגזענות. חודש עבר מאז התארחה מכבי חיפה אצל אוניון ברלין הגרמנית במשחק שהסתיים בניצחון הגרמנים בתוצאה 0:3.

היה זה משחק במסגרת המחזור השני של שלב הבתים של מפעל הקונפרנס-ליג, מפעל הכדורגל האירופי החדש, כאשר הייתה זו גם הפעם הראשונה מאז נבנה האצטדיון האולימפי בברלין לקראת אולימפיאדת 1936, שמשחקת בו קבוצה ישראלית. לצערה של הקבוצה המארחת, מה שהיה אמור להיות תיקון היסטורי מיוחד, הפך למפגן שנאה כלפי יהודים.

היה זה כאשר במהלך המשחק קראו מספר אוהדי ברלין קריאות אנטישמיות לעבר אוהדי האלופה מחיפה, ובנוסף לקללות ואיומים שהפנו כלפיהם, קומץ מאוהדי ברלין השליכו בירות לעבר האוהדים הישראליים וניסו לשרוף דגל ישראל, מעשה שנמנע רק בזכות התערבות כוחות השיטור והאבטחה שהיו במקום.

באוניון ברלין לא עברו על התנהגות אוהדיהם בשתיקה ופעלו למצוא את האשמים על ידי צילומי האבטחה של האיצטדיון. גם אופ"א הודיעה כי תחקור את האירוע הגזעני ובאם אכן תמצא שכך היו הדברים תעניש בחומרה את הקבוצה הגרמנית.

חודש אחרי והיום (שישי) הודיעה אופ"א כי היא מענישה את הקבוצה הגרמנית בשל אירועי האנטישמיות של אוהדיה במשחק מול מכבי חיפה, כאשר על פי פסק הדין שניים מיציעי הקבוצה ייסגרו במשחק הבא במסגרת שלב הבתים של הקונפרנס-ליג נגד פיינורד, זאת בעקבות "התנהגות גזענית" של אוהדיה.

לא רק זאת, אלא שבמקום אוהדים שלא יוכלו לשבת ביציעים הסגורים, הקבוצה הגרמנית, אוניון ברלין תצטרך לשים שלט ענק על גבי הכיסאות שנושא את הכיתוב "לא לגזענות", במהלך המשחק הביתי מול פיינורד ההולנדית בשבוע הבא.

יש לציין כי כבר לאחר התלונות של אוהדי חיפה, הקבוצה הגרמנית פרסמה באתר הרשמי שלה מכתב, עליו חתומים כל ארגוני האוהדים המוכרים של המועדון, שהבהירו את המקרים. בנוסף, אוניון גם הרחיקה לכל החיים אוהד שזוהה כאחד האוהדים שהשמיעו קריאות אנטישמיות במשחק.

בהודעה של אוניון נכתב: "זו הצהרה מצד כל מועדוני האוהדים הרשומים של אוניון ברלין לגבי האירועים האנטישמיים מהמשחק נגד מכבי חיפה והיא ממואנת לשני המועדונים. ארגוני האוהדים מרחיקים את עצמם מכל תקרית אנטישמית או אלימה שהייתה במשחק. אנחנו רק יכולים להגיד לאוהדים ולאנשים שאחראים על מכבי חיפה שאנחנו מתנצלים מאוד על התקריות ולא נסבול אותן. בפעם הראשונה מאז הבנייה של האצטדיון האולימפי בברלין על ידי הנאציונל סוציאליסטים קבוצה ישראלית שיחקה בו במפעל בינלאומי רשמי. התמלאנו בגאווה ושמחה שאוניון זכתה לארח את המשחק הזה והיינו מודעים לכך שיש לנו אחריות גדולה", נכתב בהודעתם.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו