האירוע בבית העלמין באלזס
האירוע בבית העלמין באלזס אלי אבוטבול ויואב רוסנו

מאות מבני הקהילה ותושבים מקומיים משטרסבורג והריין התחתון בצרפת השתתפו בטקס מרגש של גילוי 269 המצבות ששוקמו לאחר שחוללו בברוטליות לפני כשש שנים בבית העלמין היהודי בסר-אוניון שבמזרח צרפת לא הרחק מהעיר שטרסבורג שבחבל אלזס.

בטקס הוסר הלוט מעל המצבה המציינת את מקום קבורת המצבות שנותצו.

באירוע השתתפו שר הפנים הצרפתי ג'רלד דרמנין, רבה של צרפת וסגן ראשון לנשיא 'ועידת רבני אירופה' הרב חיים קורסיה, רבה של שטרסבורג והריין התחתון וחבר הועדה המתמדת של 'ועידת רבני אירופה' הרב אברהם ווייל, חברי פרלמנט תושבי האזור, מושלת האזור ג'וזיאן שאבליה, נשיא הקונסיסטואר הנבחר של צרפת אלי קורשיה, נשיא הקונסיסטואר של חבל הריין התחתון מוריס דהאן וראש העירייה מארק סנה.

חילול הקברים שהתרחש לפני שש שנים לא היה הראשון שידע בית העלמין. בשנת תשמ"ח חוללו במקום 60 קברים ובשנת תשס"א חוללו 54.

התקיפה הברוטלית שבוצעה כחודש לאחר אירועי הדמים בצרפת, בהם הפיגוע במרכול הכשר בפריז, גררה תגובות נזעמות מהשלטונות הצרפתיים ומהקהילה היהודית. הנשיא דאז פרנסואה אולנד אמר כי מדובר בהתקפה ברברית ואנטישמית על הערכים הצרפתיים. ראש הממשלה ושר הפנים גינו אף הם בחריפות רבה והבטיחו לתפוס את הפושעים ואכן לאחר כיממה נתפסו 5 קטינים שהועמדו לדין.

במהלך חמש השנים האחרונות חוללו קברים בעוד שלושה בתי עלמין בחבל אלזס; בהרליסהיים, קווצנהיים, ווסטהופן, והשלטונות הצרפתיים התחייבו כי יעשו הכל כדי לתפוס את הפושעים ולבצע היערכות ביטחונית מתאימה כדי למנוע הישנות של מעשים שכאלה.

במהלך האירוע הודיע שר הפנים הצרפתי על סיום הצבת מצלמות ואמצעים אלקטרוניים והיערכות מתאימה בכל בתי העלמין בחבל אלזס.

"'למרבה הצער, כדי שאנשים יבצעו מתקפות כאלה, חייב להיות שיח שנותן לגיטימציה לחלק מהמעשים האלה. עלינו להקשיב בתשומת לב רבה לנאומים ולרצונות לפלג אותנו: קולות שכביכול נשמעים כאוהדים ככל שיהיו, מגמתם היא להוביל לוויכוחים מלאכותיים והם קולות שתוקפים את הרפובליקה. אחריותנו הגדולה להיות זהירים במילים ולתת את כל התמיכה הנדרשת לשיח אוהד ומכיל ולהוקיע כל חוסר סובלנות בכל מסווה".

השר דרמנין תקף את הצהרותיהם של אנשי הימין הקיצוני הקוראים לשינויים שעלולים לפגוע באפשרות חופש הדת. "העובדה הזו מעוררת גורמים שליליים וחותרת תחת יסודותיה של הרפובליקה הצרפתית. כוחה של צרפת הוא במתן זכות פומבית לבני הדתות וכמובן ליהודים לשמור על דתם. שישמרו על לבושם בפומבי וישמרו על חזותם היהודית. אנו גאים בזה וכל עוד איש לא כופה על האחר להיות כמוהו עלינו לתת להם את כל התמיכה וההגנה לשמור על מורשתם".

שר הפנים אמר כי בחבל אלזס אירעו מתחילת השנה כעשרים מעשים אנטישמיים. "לא נסבול מעשים שכאלה. אנו נחושים להמשיך לגייס כל משאב, אנושי כלכלי ופוליטי כדי לשמור על היהודים, מורשתם ומוסדותיהם".

ראש עיריית סר-אוניון, מארק סנה הוסיף כי הוא מקווה ששיקום בית העלמין "גרם הקלה לקהילה היהודית ובמיוחד לכל המשפחות שנפגעו מהחילול של קברי יקיריהן".

נשיא קונסיסטואר חבל הריין התחתון מוריס דהן סיכם, "אינני מבין כיצד יכולה להתפתח שנאה שכזו במקום שבו מתגוררת בקושי משפחה יהודית אחת. הם לא יודעים כלום על יהודים ובכל זאת בוצעו כאן באזור מעשים נפשעים שכאלה שהדעת האנושית לא יכולה להכיל. כאשר יהודי צרפתי או מוסד יהודי נפגע, נפגעת צרפת כולה. הבה ננסח יחד את המשאלה שהשיקום הזה יביא שלווה לאזור ולצרפת כולה".

בסיום הטקס העניק שר הפנים לדהאן בבית הממשל את אות המסדר הלאומי של לגיון הכבוד. עיטור מסדר הכבוד החשוב ביותר בצרפת המוענק מימי נפוליון כתגמול לתרומה אזרחית יוצאת מגדר הרגיל.

לאחר שנשא תפילה אמר הרב אברהם ווייל: "בקינה על קדושי יורק נאמר; תנוח בצרור החיים אבקתם, זאת נחלת עבדי ה' וצדקתם. ביום חמישי כ״ג בשבט תשע״ה נחשפה שוב שנאת עולם לעם עולם. פני המפלצת האנטישמיות שאינה שוטמת רק יהודים חיים, שלחה יד גסה כדי לפגוע גם במתים. באש השנאה העיוורת חוללו כאן בבית העלמין סר-אוניון במחוז אלזס 269 מצבות בחמת זעם והחיה שבאדם חשפה צפורנים חדות".

"בחסות מלכות החסד של צרפת שביצעו היערכות מחדש כדי שאכן לא יישנו מקרים כאלה נטלה על עצמה הקהילה את שיקום המצבות. השברים המחוללים של האבן הדוממת, נלקטו ונטמנו כאנדרטה זועקת: לעולם לא עוד", הוסיף הרב ווייל.

רבה של שטרסבורג הודה לראש עיריית סר-אוניון, מארק סנה על התמיכה הכספית לשיקום שער הכניסה לבית העלמין ולשגרירות גרמניה בצרפת על התקציב לשיקום האנדרטה לזכר קורבנות השואה שהושחתה.

הוא הביע את תקוותו כי סידורי הביטחון שנעשו בכל בתי העלמין אכן ימנעו את מעשי הונדליזם.