דן הראל
דן הראל צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שר הביטחון בני גנץ (כחול לבן) הגיש הבוקר (ראשון) את ההצעה להקמת ועדת חקירה ממלכתית לפרשת הצוללות, בטענה כי "הקמת הוועדה הכרחית למערכת הביטחון ולמדינת ישראל, אם לא נברר את האמת לא נוכל להפיק לקחים לעתיד".

האלוף (במיל') וסגן הרמטכ"ל לשעבר דן הראל שוחח עם אריה אלדד ובן כספית ב-103fm ואמר, "פרשת הצוללות היא שם כולל לשבע פרשות שונות, ואני הייתי מעורב ב-3.5 מהן. יש את פרשת ספינות השטח, פרשת הספינות נגד הצוללות שלא רצינו וניסו להכריח אותנו לקנות, פרשת הצוללות 789 שהחמצתי כי בדיוק גמרתי להיות סגן הרמטכ"ל וחצי פרשת גישור הצוללות הגרמניות למצרים. להבנתי, כדאי שיחקרו את הנושא. אילולא יוזמת העמותה לאיכות השלטון, שביצעה תחקיר במשך שנתיים וחצי, נפגשו גם איתי הרבה מאוד פעמים כדי לברר מה היה וקישרו את כל החוטים - אין סיכוי שמישהו היה מבין שיש פה משהו מאוד רחב יריעה".

בהמשך טען סגן הרמטכ"ל לשעבר כי "רצוי להגיד מילה טובה גם לשר הביטחון וגם שר המשפטים - למרות שהנטייה בדרג הפוליטי היא בדרך כלל לא להקים וועדות חקירה, הם הסכימו ללכת עם זה קדימה. לכאורה, זו פרשת השחיתות הגדולה ביותר בתולדות מדינת ישראל, שמסכנת את בטחון המדינה".

על מעורבותו של היועץ המשפטי לממשלה באירוע, "נושא הפרשה מורכב מאוד, כי לא מדובר פה פשוט במי קיבל מעטפות של כסף - מדובר פה על ביטחון מדינת ישראל, ועל כך שמנסים להכריח את מערכת הביטחון. היועץ המשפטי לממשלה השתכנע ואמר שראש הממשלה הקודם לא מעורב ולא חשוד בזה, בכלל לא הייתה חקירה. אני חושב שחריגה כל כך בוטה מהנהלים, ניהול משא ומתן במשרד ראש הממשלה עם מספנה ישירות בלי לערב את משרד הביטחון, החלטות שמונחתות על מערכת הביטחון וכו' - מן הראוי שלא המשטרה, אלא ועדת חקירה ממלכתית, צריכה להיכנס לסבך העניין".

לסיכום חשף הראל, "כשראש הממשלה דפק על השולחן ושאל אותי, 'דן, למה אתה לא קונה צוללת נוספת?', אמרתי לו שאני לא קונה, והסברתי לו למה. זו הייתה השיחה הכי מוזרה שהייתה לי עם ראש ממשלה".