אביגדור ליברמן
אביגדור ליברמן צילום: Yonatan Sindel/Flash90

על רקע רפורמות שר האוצר אביגדור ליברמן יוקר המחיה צפוי לזנק: מעבר להתייקרות של קרוב ל־100 אחוזים במחירי הכלים החד פעמיים, בהתאם לגזירת המס החדשה שנכנסה היום לתוקף, מוצרי מזון נוספים צפויים להתייקר בתקופה הקרובה בשיעור של עד עשרות אחוזים.

ההתייקרות הנוספת הבאה צפויה להתרחש בינואר סביב המשקאות הקלים בשיעור של שקל לליטר משקה, או פחות מכך בהתאם לכמות הסוכר.

במקביל, מדווחים יבואנים ובעלי רשתות על גל התייקרויות גורף שצפוי בתקופה הקרובה בכלל מוצרי הצריכה, זאת בשל התייקרות חומרי גלם וקשיים באספקה וסיבות נוספות. בין חומרי הגלם שהתייקרו גם הנפט, שהביא אתמול לזינוק של מחירי הדלק לשיא של שנתיים וחצי.

בימים האחרונים אף דווח על עליות מחירים של עשרות אחוזים במחירי פיצוחים ופירות יבשים, עליות של עשרה אחוזים ויותר במחירי קמח ומוצריו, וזינוק של 24 אחוזים במחירי מוצרי ניקיון.

הצצה לגל ההתייקרויות הצפוי בתקופה הקרובה סיפק אייל רביד מנכ"ל רשת ויקטורי שבהודעה חריגה כתב כי "את הדברים האלה צריך לכתוב בצורה מפורשת כדי שאף אחד לא יגיד שלא ידע. ימים קשים לפנינו, אפשר להגיד שלפנינו ממש צונאמי של עליות מחירים. מחירי הדלק עומדים לזנק, בממשלה העבירו מס חדש על כלים חד פעמיים לצד מס נוסף על משקאות ממותקים. אלו רק חלק מהגורמים שיכבידו על הכיס של כולנו.

ואם זה לא מספיק גם הקורונה וההשפעות שלה עוד כאן, הספקים כבר הודיעו שאחרי עשור שבו לא העלו מחירים כבר אין להם ברירה.

מול הביקורת הקשה שמתחו במשק על שר האוצר שבחר בעיתוי הנוכחי, בעיצומו של גל התייקרויות, להעלות בחדות מחירים של מוצרי צריכה ולפגוע בכלכלת משפחות ברוכות ילדים, הגיב אתמול ליברמן בזלזול ומסר כי "אין צורך להמתין בתורים ארוכים ולהסתער על החד פעמי, צריך רק להצטייד בנוזל כלים רב פעמי".

גורמים במשק אמרו אתמול כי מהלכים אלה של ליברמן יביאו להחרפת גל ההתייקרויות, שכן לממשלה יהיה קשה למנוע מהמגזר הפרטי להעלות מחירים לאחר שהיא עצמה פוגעת בצרכנים באופן ישיר. "ספקים שלא העלו מחירים כבר שנים, מחכים להזדמנות והמיסוי החדש של כלים חד פעמיים ומשקאות מתוקים נותן להם לגיטימציה להעלות מחירים".