קארין אלהרר
קארין אלהרר Photo by Gili Yaari /Flash90

שרת האנרגיה קארין אלהרר (יש עתיד) שהצטרפה לפמליית ראש הממשלה נפתלי בנט בוועידת האקלים של האו''ם, לא הצליחה להיכנס לאולם הוועידה בגלל חוסר בנגישות.

אלהרר נאלצה לשוב חזרה למלונה באדינבורו אחרי שהתבקשה לעלות על שאטל לא נגיש ליושבים בכסא גלגלים.

במשך שעתיים עמדה אלהרר מחוץ לאולם. המארגנים הבריטים של הוועידה סירבו לאפשר לה להיכנס בדרך אחרת.

ראש הממשלה נפתלי בנט ששמע על התקרית, התקשר לשרה אלהרר ואמר לה שהישארותה מחוץ למתחם ועידת האקלים בגלל בעיות נגישות לא מקובלת עליו. בהנחייתו השרה תגיע מחר למתחם הוועידה יחד עם שיירת ראש הממשלה ואף תשתתף בפגישה של בנט עם ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון.

שגריר בריטניה בישראל ניל ויגאן התנצל בפני השרה וכתב בטוויטר כי הוא "מוטרד לשמוע שהשרה אלהרר לא השתתפה בישיבות הוועידה. מתנצל עמוקות ובכנות בפני השרה, אנחנו רוצים פסגה שמכילה את כולם".

״נסעתי אל ועידת האקלים הבינלאומית כדי לקדם מאבק משותף דרך פגישות עם מקביליי בעולם. לצערי זה לא התאפשר בגלל בעיית נגישות, שבשנת 2021 כבר אין לה מקום", סיפרה שרת האנרגיה.

''כולי תקווה שהלקחים מהיום הזה יופקו כדי שמחר קידום אנרגיות ירוקות, הסרת חסמים והתייעלות באנרגיה יהיו הדברים שאתעסק בהם״, הוסיפה אלהרר.

שר החוץ יאיר לפיד הגיב: ''הערה למארגני ועידת האקלים בגלזגו - אי אפשר לדאוג לעתיד, לאקלים, ולקיימות אם לא נדאג קודם לבני האדם, לנגישות ולאנשים עם מוגבלויות. מברך מכאן את שרת האנרגיה המצוינת שלנו קארין אלהרר, על פעילותה למען איכות הסביבה והאנרגיות המתחדשות'', כך לפיד.

ח"כ אבי מעוז, יו"ר מפלגת נעם, הגיב: "בושה למארגני הכינוס בגלאזגו ששרת האנרגיה של מדינת ישראל נאלצה לשוב על עקבותיה כי המקום לא היה נגיש. חזקי ואמצי שרת האנרגיה, מקווה ששר החוץ ידע להעביר את מחאת מדינת ישראל כראוי".

מוקדם יותר, נשיא ארה"ב ג'ו ביידן תועד כשהוא חוטף תנומה במהלך טקס הפתיחה של ועידת האקלים. ביידן בן ה-78 עצם את עיניו למשך כמעט חצי דקה עד שעוזרו פנה אליו.

"עיני ההיסטוריה מביטות בנו ושואלות אם נעשה את הדבר הנכון", אמר הנשיא האמריקני בנאומו. ''יש לנו חלון קטן מאוד לפעול - אנחנו צריכים לעשות זאת עכשיו, זה עידן קריטי. צריכים להקפיד על היעד - ולא לחרוג מעבר לעליית טמפרטורות של מעלה וחצי".

"זה עשור מכריע. גלאזגו חייבת להיות יריית הפתיחה לשינוי משמעותי והכרחי. אף מדינה בעולם לא יכולה לברוח מההשפעות של מצב החירום העולמי - אנחנו עומדים בנקודת מפנה היסטורית", הדגיש נשיא ארה"ב.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו