יעקב אשר
יעקב אשר צילום: חזקי ברוך

ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) פנה לשרת הכלכלה אורנה ברביבאי וביקשה לפעול לדחיית רפורמת המעונות בשנה.

"אני לא מבקשים רחמים, אנחנו לא בגלות שצריכים למצוא חן בעיני הפריץ, אבל אני כן מצפה ממך שתעשי עבודה מקצועית ותבקשי נתונים שישוו מה קורה במעונות היום לעומת מה שהיה בתקופה המקבילה אשתקד", אמר אשר במהלך נאומו במליאת הכנסת.

בדבריו חשף: "בבני ברק לבד המעונות עומדים על תפוסה בשיעור של 60-70% בלבד בזמן שבשנים עברו היו מאבקים על כל מקום במעון, וזה עוד לפני שהגיזרה נכנסה לתוקף".

אשר מתח ביקורת על הפגיעה הקשה שתמיט הרפורמה על שוק התעסוקה של נשים חרדיות. "פתחתי בתקופתי כראש עיר מרכז הכוון מקצועי ענק שמטרתו הייתה לטייב את מקצועות הנשים החרדיות, בעבר היו רק מורות וגננות, אבל ב-10 שנים האחרונות יצאו נשים חרדיות לעבוד במשרות טובות ומכניסות, כיום יש מתכנתות, רואות חשבון, מרפאות בעיסוק ועוד שלל תחומי עיסוק איכותיים, את כל זה אתם הולכים להרוס".

הוא הדגיש: "כ-50% מהגברים יוצאים לעבוד בשוק התעסוקה, אבל רבים מקדישים את חייהם ללימוד התורה, ואל תחלמו שהאשה תבוא לבעל שלומד ותגיד לו שיעזוב את הכולל כי אין סידור לילדים, מי שלמדה בבית יעקב לא הולכת לעבוד בשביל קריירה, יש להן מטרה נעלית והיא לאפשר לבעל ללמוד, מה שיקרה זה שנים ילכו לעבוד בחצאי משרות, בעבודות פחות מפרנסות, וכל זה יהיה רשום על שמכם".

אשר הוסיף ופנה ישירות לשרה: "אין לכם אומץ לנסות לשנות דת ואמונה כשמדובר בערבים, הנה מנסור עבאס חסם לכם את חוק הקנאביס והודיע שיקבור אותו מיד אחרי הטרומית, למה אתם לא מנסים לשנות את זה? כי אתם מבינים שזה בלתי אפשרי, אז גם בציבור לומדי התורה לא תצליחו להנדס ולשנות אותו, חוץ מלהציק סתם למשפחות ברוכות הילדים הללו רק בגלל אמונתם לא ייצא מזה שום דבר. קחו אומץ ודחו את הגזירה הזו לשנה הבאה, בזמן הזה נשב ונדבר".

לאחר מכן יצא ח"כ אשר להפגנת פורום תורתן אמונתן של נשות אברכים מהציונות הדתית שהקימו "מעון" בגן הורדים מול הכנסת כמחאה נגד גזירת המעונות. אשר אמר להם כי "הערבות בין לומדי התורה חשובה מאוד בעת מבחן כזו, לא ניתן לליברמן לשבור את רוחנו ולפגוע בלומדי התורה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו