מליאת הכנסת
מליאת הכנסת צילום: Olivier Fitoussi/FLASH90

מליאת הכנסת תחל הבוקר (שלישי) בדיונים לאישור תקציב המדינה וחוק ההסדרים שיסתיימו בהצבעה בקריאה שנייה ושלישית על שניהם.

הדיונים ייפתחו במליאה בשעה 9:00 בנאום של יו"ר ועדת הכספים, ח"כ אלכס קושניר, וכן בנאומים של יושבי ראש הוועדות שקידמו את הרפורמות בחוקי ההסדרים וצפויים להימשך כ-33 שעות.

הם יסתיימו מחר בשעה 18:30 עם נאומים של ראש הממשלה נפתלי בנט, שר האוצר אביגדור ליברמן וראש האופוזיציה בנימין נתניהו. לאחר מכן יחלו הח"כים להצביע על אלפי ההסתייגויות והחוקים.

מדובר בהצבעה גורלית לא רק בהיבט הכלכלי של העברת תקציב למדינה אלא גם בהיבט הפוליטי, שכן אם תקציב המדינה לא עובר - הממשלה תיפול.

המתח בקואליציה רב, שכן מספיק חבר כנסת אחד שלא יצביע יחד עם הקואליציה כדי להפיל את הממשלה. זאת כיוון שח"כ עמיחי שיקלי מימינה מתכוון להצביע נגד התקציב, ובכך יחסי הכוחות לקראת ההצבעה על התקציב יהיו 61 אצבעות בעד התקציב ו־59 נגד.

בעיתון 'ישראל היום' פורסם כי בימים האחרונים עובדים בקואליציה על "תחזוק" החברים, מתוך כוונה ליצור משמעת אחידה ולבדוק שאין חבר כנסת שעשוי "להבריז" להם ברגע האחרון. יו"ר הקואליציה, עידית סילמן, ערכה בשבוע האחרון שיחות עם חברי כנסת רבים בקרב השותפים בקואליציה כדי להבטיח את הצבעת כולם. החשש העיקרי בקואליציה הוא לאו דווקא מחבר כנסת סורר, אלא בעיקר מטעות אנוש טכנית ברגע האמת של ההצבעות, שעשויה להכריע את הכף.

באופוזיציה מקווים למצוא מישהו שיצביע נגד הקואליציה אף שהסיכוי לכך קלוש, ומקווים לטעות אנוש בדיוק ברגע האמת. באופוזיציה מתכוונים להתיש את הקואליציה בנאומים ארוכים אל תוך הלילה, ובכך לגרום לחברי הקואליציה להתעייף, להתבלבל ולטעות.

הרשימה המשותפת כבר הודיעה כי לא תספק רשת ביטחון לקואליציה ותצביע נגד תקציב המדינה. זאת למרות ניסיונות שכנוע נרחבים מצד גורמים בקואליציה.

whatsapp
הצטרפו לקבוצת הוואטצאפ של ערוץ 7