מדרשת מעיין
מדרשת מעייןצילום: יח"צ

את אירועי חודש כסלו במדרשת מעין במכללת שאנן החלו בנות המדרשה באירוע מרגש של סיום ש"ס משניות אותו ערך נשיא המכללה, הפרופסור אבי לוי. בארוע נכחו כלל בנות המדרשה, סטודנטיות מהמכללה, מרצים ואנשי סגל.

פרופסור לוי לימד את המשתתפות את הפרק הראשון של מסכת עוקצין ואת הפרק האחרון, ולאחריו נערך דיון הלכתי על אגוז הקשיו - האם מוגדר בהלכה כפרי עליו מברכים בורא פרי העץ או כירק ועליו מברכים בורא פרי האדמה.

נשיא המכללה דיבר על הייחודיות באגוז זה, שעל אף שגדל על העץ, עץ הקשיו מגדל גם פרי חמוץ וגם את אגוז הקשיו. בעבר ברכו עליו בורא פרי האדמה כי נטעו את העצים רק לצורך הפרי החמוץ.

כיום נפסק להלכה כי מברכים עליו בורא פרי העץ משום שרוב הנוטעים את עצי הקשיו מכוונים גם ובעיקר לצורך האגוז.

פרופ' אבי לוי
פרופ' אבי לויצילום: דוברות שאנן

בסיום התעכב על המשנה האחרונה במסכת עוקצין: "לֹא מָצָא הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא כְּלִי מַחֲזִיק בְּרָכָה לְיִשְׂרָאֵל אֶלָּא הַשָּׁלוֹם, שֶׁנֶּאֱמַר ה' עֹז לְעַמּוֹ יִתֵּן ה' יְבָרֵךְ אֶת עַמּוֹ בַשָּׁלוֹם. פרופסור לוי חידד לתלמידות את חשיבות השלום בינינו שגם הקדוש ברוך הוא מתפאר שזהו הכלי המפואר ביותר שלו ולכן בחר להעניקו לעם ישראל.

נשיא המכללה פרופסור אבי לוי: "חשוב לנו להדגיש כי התורה היא מנחת דרכנו ולכן בחרנו לעשות כינוס במדרשה דווקא מתוך שמחה של מצווה, מצוות לימוד התורה, מאחל לכולנו שבמדרשה החדשה נזכה להגדיל תורה ולהאדירה ולהרבות בכבוד שמים".