אורן הניג, מנכ"ל ארגון ליב"ה, מתכנן עוד נקודה משמעותית במאבק שמתנהל על קדושת הכותל המערבי.

ביום שישי יגיעו נשות הכותל מגובות בח"כ גלעד קריב לרחבה, אלא שהפעם לצד המתפללים, יקדמו את פניהן גם למעלה מ-15 חברי כנסת שמטרתם למנוע את התפילה הרפורמית.

"התפילות בכותל הן 'התמונה האחרונה' של המערכה", מסביר הניג. "מדובר במערכה שמתנהלת בכמה מישורים. הראשון הוא משפטי. יש מאבק ארוך בבג"ץ שטרם הוכרע. השני הוא פוליטי. נפגשנו עם ח"כים מהליכוד, ש"ס, יהדות התורה ומפלגת הציונות הדתית כדי לומר שכולם מתנגדים למתווה הגדול. השלישי הוא תקשורתי, כדי לחבר אלינו את הציבור החרדי והמסורתי שהיום מדברים על זה בפה מלא. הרביעי הוא המאבק בפועל. לכן אנחנו מביאים תפילה חגיגית בראש חודש במקום שהרחבה תהיה מופקרת ומוזנחת לתנועות הרפורמיות".

"צריך לדעת שלפני שהחל המאבק שלנו, בראש חודש היו מתפללים ותיקין ואחר כך כולם היו בורחים כי הכול היה הופך ל'טמפל' רפורמי. אנחנו באים לתפילה חגיגית ולא לעימות, כי אנחנו רוצים שבראש חודש יוכלו להתפלל בכל שעות הבוקר", הוא הוסיף.

לדבריו, הצד הרפורמי רואה בתפילות הללו בכותל ככרסום משמעותי באורתודוכסיה. "הרפורמים רואים בכותל נקודת הכרעה לכל הסוגיות של הדת ומדינה. אם אנחנו מוותרים בשריד בית המקדש שלנו, ברור להם שניתן להמשיך הלאה לבג"ץ ולמקומות נוספים. ברור להם שזו השפעה רוחבית על כל נושאי הדת והמדינה בישראל".

הניג מודאג מאוד מהתנהלות הממשלה הנוכחית. "צריך לדעת שראש הממשלה הנוכחי בנט גאה בזה שהוא הקים את רחבת ישראל, באופן בלתי חוקי. בודאי שבמפלגות האחרות בממשלה תומכים בזה ורוצים לקדם את הרפורמים. אין חבר כנסת אחד בקואליציה שהרים את הדגל ונאבק למען הכותל. אנחנו צריכים, היהודים המסורתיים, הדתיים והחרדים לבוא ולעצור אותם ולומר להם - זה לא יקרה. אם לא נתאגד, הציבור המסורתי, הדתי והחרדי וניאבק נגד זה ונציב קו אדום - יהיה לנו כותל רפורמי".

הוא הזכיר את 'מתווה הכותל' שחוזר כעת לשולחן הדיונים. "צריך להבין מה אומר מתווה הכותל. הוא קובע שיש להקים רחבה על עמודים בגודל של בין 60 ל-70 אחוזים מהרחבה הקיימת. לבנות כניסות משותפות, שהאדם המסורתי יצטרך לבחור אם הוא נכנס בגברים, בנשים או בכניסה המעורבת וכך יתבלבלו. מרב מיכאלי אמרה בעבר 'אנחנו רוצים לשחרר את הכותל'. הם לא יסתפקו בזה ויחתרו לכך שבכותל תרד המחיצה".

עוד ציין הניג, "המערכה הזו ארוכה ודורשת כסף רב. בצד המשפטי הוצאו מיליון דולר, בצד הציבורי והתקשורתי הוצאו עוד מאות אלפים. יש פה מערכה עצומה שדורשת מיליוני שקלים וברור לנו שאפשר לנצח אותה. אנחנו זקוקים לכסף של האנשים כדי להצליח ולהכריע שהכותל יישאר בקדושתו".

להצטרפות ותרומה למאבק על הכותל לחצו כאן