ג'ונסון, בנט ואלהרר
ג'ונסון, בנט ואלהרר צילום: חיים צח/ לע"מ

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג׳ונסון וראש הממשלה נפתלי בנט נועדו בצהריים (שלישי) בשולי ועידת האקלים של האו''ם המתכנסת בגלאזגו, סקוטלנד.

בפתח הפגישה התנצל ג'ונסון בפני שרת האנרגיה קארין אלהרר שנאלצה לעזוב את אולם הוועידה אתמול בגלל חוסר נגישות. ״הבנתי שהיה בלבול עם ההתנהלות אתמול. אני מאוד מתנצל על כך״, אמר ג'ונסון.

עוד אמר ג׳ונסון לבנט: ״אנחנו צריכים ללמוד ממבצע חיסון הבוסטר בישראל. מבצע הבוסטר עודנו מתנהל בבריטניה אבל אנחנו צריכים שהוא ירוץ במהירות ישראלית. אנחנו רוצים קצת מהרוח שלכם בבריטניה״.

בנט אמר לראש ממשלת בריטניה: "אני רוצה להודות לך על ארגון האירוע הבלתי נשכח הזה. הבאת את מנהיגי העולם, הראית מחויבות ונתת הזדמנות לכל אחד להעריך מחדש את המדיניות הלאומית ביחס לשינוי האקלים. אני יכול להגיד לך שבנוגע לישראל זה היה מהותי. עכשיו שינינו את המדיניות שלנו. לראשונה בהיסטוריה שלנו התחייבנו ל-0 פליטות עד שנת 2050 - and we mean business. זה היה קו פרשת המים עבורנו.

''אני רוצה להודות לך על ההתערבות המהירה באירוע המצער עם השרה קארין אלהרר. זו הזדמנות מלמדת עבור כולנו על החשיבות של נגישות לכולם. אני כ"כ גאה בשרה אלהרר, היא פשוט מדהימה. זה לא סוד שאתה חבר ענק של ישראל. אנחנו נדון באופן בו אפשר למנף את היחסים שלנו לשלב הבא", כך בנט.

לאחר הסערה: בנט ואלהרר מגיעים יחד לכנס האקלים

מוקדם יותר היום, ראש הממשלה בנט ושרת האנרגיה אלהרר הגיעו למתחם ועידת האקלים, לאחר שאתמול אלהרר נאלצה לחזור למלון בגלל מחסור בנגישות בכניסה לאולם הוועידה.

אלהרר התבקשה אתמול לעלות על שאטל לא נגיש ליושבים בכסא גלגלים. במשך שעתיים עמדה אלהרר מחוץ לאולם. המארגנים הבריטים של הוועידה סירבו לאפשר לה להיכנס בדרך אחרת.

ראש הממשלה נפתלי בנט ששמע על התקרית, התקשר לשרה אלהרר ואמר לה שהישארותה מחוץ למתחם ועידת האקלים בגלל בעיות נגישות לא מקובלת עליו. בהנחייתו השרה הגיעה הבוקר למתחם הוועידה יחד עם שיירת ראש הממשלה ואף תשתתף בפגישה של בנט עם ראש ממשלת בריטניה ג'ונסון.

שגריר בריטניה בישראל ניל ויגאן התנצל בפני השרה וכתב בטוויטר כי הוא "מוטרד לשמוע שהשרה אלהרר לא השתתפה בישיבות הוועידה. מתנצל עמוקות ובכנות בפני השרה, אנחנו רוצים פסגה שמכילה את כולם".

״נסעתי אל ועידת האקלים הבינלאומית כדי לקדם מאבק משותף דרך פגישות עם מקביליי בעולם. לצערי זה לא התאפשר בגלל בעיית נגישות, שבשנת 2021 כבר אין לה מקום", סיפרה שרת האנרגיה.

''כולי תקווה שהלקחים מהיום הזה יופקו כדי שמחר קידום אנרגיות ירוקות, הסרת חסמים והתייעלות באנרגיה יהיו הדברים שאתעסק בהם״, הוסיפה אלהרר.

שר החוץ יאיר לפיד הגיב: ''הערה למארגני ועידת האקלים בגלזגו - אי אפשר לדאוג לעתיד, לאקלים, ולקיימות אם לא נדאג קודם לבני האדם, לנגישות ולאנשים עם מוגבלויות. מברך מכאן את שרת האנרגיה המצוינת שלנו קארין אלהרר, על פעילותה למען איכות הסביבה והאנרגיות המתחדשות'', כך לפיד.

ח"כ אבי מעוז, יו"ר מפלגת נעם, הגיב: "בושה למארגני הכינוס בגלאזגו ששרת האנרגיה של מדינת ישראל נאלצה לשוב על עקבותיה כי המקום לא היה נגיש. חזקי ואמצי שרת האנרגיה, מקווה ששר החוץ ידע להעביר את מחאת מדינת ישראל כראוי".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו