מרימים את הקול. אילוסטרציה
מרימים את הקול. אילוסטרציה צילום: ISTOCK

את השיעור הזה בזוגיות - למדתי מניסיון אישי, את השנה הראשונה של הזוגיות שלנו, עברנו בלי צעקות ובלי מריבות כמעט בכלל.

כמובן שהיו חילוקי דעות, אבל ידענו לפתור אותם בשיח רגוע ומכבד, היום קצת קשה לי להאמין לזה, אבל זה נכון,

אבל אל דאגה גם אלינו - המריבות הגיעו, והן לא באו לבד, גם הצעקות והדמעות הגיעו יחד איתן,

אחרי כל מריבה סוערת כזאת הגיעו המחשבות, מה השתנה? מה קרה פתאום, מה אני עושה לא בסדר?

ומה בעלי עושה לא בסדר?

עם הזמן המריבות הפכו לדבר שבשגרה. לא מרוצים ממשהו? קדימה קצת צעקות והכל יסתדר, אבל המצב הזה הפך למעיק ולמתסכל. ניסיתי כל הזמן למצוא פתרון, כיצד אפשר למנוע את המריבות, איך אפשר להפסיק את הצעקות? בקיצור איך אפשר לחדש ימינו כקדם?

הירשמו למשדר עכשיו בלחיצה כאן - ללא עלות

כיום כיועצת זוגית אני מקבלת שאלות רבות בסגנון הזה, "איך אפשר למנוע מריבות בבית?" או "איך להפסיק את הצעקות, אולי לצאת מהחדר במצב כזה כדי לסמן לי ולבן הזוג שהרמת קול הינה קו אדום?" והתשובה שלי היא: "זו לא השאלה הנכונה!" ההנחה שזוגיות טובה היא זוגיות ללא מריבות - שגויה. גם ההנחה שצעקות מראות על בעיה ביחסים בין בני הזוג היא שגויה ביסודה.

רבים הם המקרים שההפך הוא הנכון, ויכוחים ומריבות הם עדות לזוגיות בריאה, כי המריבה מאפשרת לבני הזוג לשקף את ההבדלים ביניהם, מה כואב לכל אחד מהם, הויכוח יוצר שיח שבו כל אחד חושף את מה שחשוב לו. הרי לכל אדם יש סולם ערכים שונה ביחס להתנהלות חיי המשפחה, חינוך הילדים, כלכלת המשפחה ועוד. חיי זוגיות ללא מריבות הינם חיים בהם כל אחד מבני הזוג סובל בשקט את מה שמפריע לו ולא מוכן להיחשף בפני בן הזוג, וזה מתכון לאסון.

בהנחה שמריבות הינם דבר טוב ומפרה לחיי הזוגיות למה מריבות תכופות מגדילות את הסיכוי לגירושין? כי צריך לדעת גם לריב נכון, להבין שהוויכוח הינו בעצם דיון על השקפות שונות בין בני הזוג, אסור שמריבה תהפוך לתחרות מי פוגע יותר בשני, זו מריבה הרת אסון.

הנה כלל חשוב על מריבות, גם אם הטונים עולים, להישאר בחדר ולהמשיך את הדיאלוג גם אם הוא לא נעים.

ניתוק מגע - הוא פספוס, יציאה בטריקת דלת, או ברוגז שמטרתו לאיים או להעניש את השני היא פעולה גרועה מאוד. אם נדע להכיל את הוויכוח ולהסתכל על הדיון בלי לערב רגשות, נרוויח שיפור גדול בחיי הזוגיות. כך נוכל להבין יותר את בן הזוג ולהיות מודעים לרגישויות, לפחדים ולערכים שלו/ה.

בפרויקט 'שניים בריבוע' - מיזם להדרכת זוגות צעירים מבית ערוץ 7, אנחנו מקנים כלים איך להעצים את הקשר הזוגי. בראשון הקרוב ג' כסלו (7.11.21 למניינם) אנחנו עורכים ערב פתוח בזום עם הרב חיים נבון בנושא: 'נישואין - ברכה או מחנק לאהבה', זו הזדמנות לקהל הרחב לקבל טעימה מתכנית החורף של המיזם.

הירשמו למשדר עכשיו בלחיצה כאן - ללא עלות

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו