פרס הרמטכ"ל לחדשנות
פרס הרמטכ"ל לחדשנות צילום: דובר צה''ל

טקס הענקת פרסי הרמטכ"ל לחדשנות התקיים אמש (ב׳) במחנה "דיין" בגלילות.

הטקס מהווה את שיאה של תחרות הרמטכ"ל לחדשנות המתקיימת זאת השנה השנייה ברציפות. התחרות, המובלת על ידי חטיבת שילו"ח (שיטות לחימה וחדשנות), התקיימה השנה בסימן ״עושים חדשנות״ והוענקו במסגרתה פרסים לפרויקטים בתחום הטכנולוגיות המתקדמות וקידום יכולות מבצעיות.

פרסים הוענקו לאנשים, חיילים, קצינים, נגדים ועובדי צה"ל שהינם פורצי דרך וליחידות מצטיינות שהפגינו חדשנות ומקוריות בעשייתן.

ועדת השיפוט המטכ"לית, שהתכנסה בראשותו של רח"ט שילו"ח תא"ל ערן ניב, המליצה על 16 זוכים ו-8 תעודות הערכה, מתוך כ-200 פרויקטים שהוגשו מכלל יחידות צה"ל.

הקבוצות עצמן מנו יותר מ-1,600 משרתים ומשרתות מדרגת טוראי עד אלוף-משנה, אנשי מילואים ועובדי צה"ל, שהציגו רעיונות פורצי דרך ותוצרים חדשניים שנועדו להגברת האפקטיביות של צה"ל במגוון תחומים.

אביב כוכבי
אביב כוכבי צילום: דובר צה"ל


במעמד הטקס, העניק הרמטכ״ל, רב-אלוף אביב כוכבי, כתבי מינוי לראשי הצוותים המובילים את המחזור הראשון של מרכז היזמות והחדשנות המטכ"לי שהוקם - CHALLENGE. מרכז היזמות CHALLENGE נפתח בתחילת ספטמבר האחרון כשיתוף פעולה בין חטיבת שילו"ח, מנהלת ט"ד (טרנספורמציה דיגיטלית) ומפא"ת (המנהל למחקר, פיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית).

המרכז מהווה פלטפורמת חדשנות צה"לית רב-זרועית ראשונה ויחידה מסוגה, החותרת להעצמה של יזמים ויזמיות מרחבי צה"ל לפיתוח רעיונות פורצי דרך ולהאצה של מיזמים ארגוניים ומבצעיים בצה"ל.

כוכבי אמר כי "כל פרס בערב זה מייצג ביטוי לנחישות ולעבודת צוות וכל פרויקט שזכה הינו בעל תרומה עצומה ליכולות צה"ל, בין אם בתחום המבצעי, בתחום התפעול והניהול ובתחום הטיפול באנשים.
חלק גדול מהמיזמים שהוצגו כאן, התחילו באנשים בדרגות הסמל והסגן אשר שותפים לפיתוח הרעיונות והמיזמים. זהו ה-DNA של צה״ל והתרבות שצריכה להיות נהוגה בו - בכך צה״ל יהפוך לאפקטיבי יותר, ינצח את המלחמות בזמן קצר יותר, בהישג גבוה יותר ובמחיר הנמוך ביותר. אג״ת וחטיבת השילו״ח ראויים להערכה רבה על קידום רבים מהתהליכים והמיזמים שראינו כאן הערב".

ראש אגף התכנון ובניין הכוח הרב-זרועי, אלוף תומר בר: "זהו יום חשוב ומרגש שבא לסכם תהליך מאוד מאתגר של בנייה, יישום והטמעת ערך החדשנות בצה"ל. על מנת להשתנות ולהתאים את עצמנו לאתגרים שהאויבים מציבים לנו ועל מנת לנצח אותם בצורה מובהקת, אנו נדרשים לרתום חדשנות ליכולות שלנו. צה״ל הוא ארגון גדול ומגוון; גם בתחום החדשנות, נדרשת קודם כל מנהיגות על מנת לממשה כדרך חיים של הארגון. כשתראו את חדוות העשייה של משרתי צה"ל ומפקדיה היום – אני בטוח שתחושו כמוני – המשימה בידינו".