יהפוך לקונסוליה אמריקנית עבור הרש"פ בירושלים?
יהפוך לקונסוליה אמריקנית עבור הרש"פ בירושלים? צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

תא"ל במיל' אמיר אביבי, מנכ"ל תנועת הביטחוניסטים, מסכם בראיון לערוץ 7 את הביקור שקיים עם בכירי תנועתו בוושינגטון שם שוחח עם בכירי ממשל, בין השאר על סוגיית הקונסוליה אותה מבקש הממשל לפתוח עבור הרש"פ בליבה של ירושלים.

"יצאתי מאוד מוטרד מהפגישות האלה, בייחוד מפגישה עם בכיר מאוד במחלקת המדינה. הרושם שקיבלנו הוא שממשל ביידן נחוש מאוד לקדם את הקונסוליה, אפילו ברמה אגרסיבית של השיח בתחום הזה. הרושם שלנו הוא שמופעל לחץ כבד מאוד על ראש הממשלה ועל שר החוץ. זו תחושה שהממשל מרגיש שיש כאן ממשלה חדשה ולא מנוסה, אולי גם חלשה ומנסה לדחוף את האג'נדה שלו", אומר אביבי.

"הבהרנו שהדבר לא מקובל כי זו פגיעה מהותית בריבונות הישראלית בירושלים. מעבר לכך ציינו שהלחץ על ישראל בסוגיה הזו לא יעשה כלום חוץ מיצירת מתיחויות, כי בצד הפלשתיני אין פרטנר. אבו מאזן יסיים את תפקידו בשלב מסוים והרש"פ צפויה להיכנס לאנרכיה".

אנחנו שואלים את תא"ל במיל' אביבי אם היו לבני שיחו תשובות לטיעונים הללו, כמו גם לטיעונים החוקתיים לפיהם גם החוק בישראל, גם החוק בארה"ב וגם הנורמה הבינלאומית אינם מאפשרים הקמת קונסוליה ללא הסכמת המדינה המארחת, והוא משיב: "יש כאן הרבה טענות שאת אף אחת לא קיבלנו".

"הם אומרים שבסך הכול אנחנו מחזירים מה שהיה, אבל יש פער בידע של הציבור שחושב שבסך הכול מחזירים קונסוליה, אבל זה לא המצב. הקונסוליה שהייתה הוקמה בתקופה העותומאנית כשאף אחד לא שמע על פלשתינים, והיא שירתה את כל מי שהתגורר אז בירושלים. לעומת זאת כאן מדובר במציאות אחרת, אחרי שהוקמה שגרירות והכירו בירושלים כבירת ישראל הם רוצים להכניס קונסוליה של ישות אחר".

"אחרי שהסתיימו כל התירוצים הגיעה הטענה האחרונה שזו הבטחת בחירות של הנשיא, ושאם אנחנו חברים של ארה"ב נצטרך לקבל את זה. אז ראשית, לא ברור שהייתה בחירה כזו. במשרד החוץ בדקו ולא מצאו הבטחה שכזו, אבל גם אם הוא נתן הבטחה שכזו, נשיא ארה"ב לא יכול להבטיח על הגב של ריבונות ישראל".

לטעמו "בפגישות, גם עם דמוקרטים וגם עם רפובליקנים, הדברים הניבו פירות משמעותיים. ראינו מיד לאחר מכן 200 חברי קונגרס רפובליקנים שחתמו על מסמך שבו הם אומרים שזה נוגד את החוק האמריקאי והם מתנגדים לו. בשיחות בחדרי חדרים שמענו גם הרבה דמוקרטים שלא מרוצים מהמהלך הזה".

עוד הוא מספר על עצומה שהפיקה תנועתו ובה קריאה "לציבור ולקציני מילואים לחתום על עצומה ומכתב לראש הממשלה בנט להתנגד בצורה ברורה למהלך הזה". על עמדתו של בנט בסוגיה הדעות חלוקות. בנט עצמו אינו מתבטא בפומבי, אך מדברים שאמר עו"ד נדב העצני לערוץ 7 בתחילת השובע עולה שבשיחות סגורות בנט מציב התנגדות למהלך. האם בשיחותיו בוושינגטון ניתן היה לפענח את עמדתו של ראש ממשלת ישראל?

"הם לא אמרו מה העמדה של בנט, אבל מה שהטריד אותי בשיחות האלה הוא שיש תחושה שהם יכולים להצליח בזה. אני לא יודע אם זה נובע מהשיחות שלהם עם לפיד ואני גם לא בטוח ששניהם מתואמים. אני מצפה בשלב הזה לא לשמוע על התנגדות בחדרי חדרים, אלא להביע התנגדות בקול רם וברור. ראש הממשלה חייב את זה לציבור בישראל. אני לא חושב שהאמריקאים היו לוחצים אם לא הייתה להם תחושה שהם צפויים להצליח".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו