ישראל אייכלר
ישראל אייכלרערוץ 7

במהלך דיוני התקציב במליאת הכנסת הציג ח"כ ישראל אייכלר מכתב של "כהני הרפורמים" ממנו השתמע כי הם מתנגדים לבית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל.

"בעניין הכותל המערבי המקודש לעם היהודי, הרפורמים בעצמם הכריזו שבכלל לא מעוניינים בהקמת מדינה לעם היהודי בארץ ישראל", אמר.

בדבריו הציג מסמך רשמי מלפני 104 שנים, שהרפורמים שלחו לקבינט הבריטי אחרי הצהרת בלפור, בחתימתו של שר החוץ הבריטי הלורד ארתור ג'יימס בלפור, להקים בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל, המכונה 'הצהרת בלפור'.

במכתב מסבירים הרפורמים לבריטים, שהם לא שותפים לשאיפה של חזרה לארץ ישראל ואין להם צורך במדינת היהודים. לכן הם מתנגדים להצהרה של הקמת בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל.

"לשיטתם היהדות הינה דת ולא לאום ולכן הם סבורים שהעם היהודי אינו עם ללא ארץ אלא הם בני בית בכל מדינות מגוריהם. היהודים בארצות הברית לטענתם חלק מהאומה האמריקאית, וכך גם היהודים בכל מדינות מגוריהם, לכן אין להם צורך בבית לאומי".

במכתבם הוסיפו הרפורמים: "האידיאל היהודי העכשווי, בהגדרתם, לא שואף לחזור ולייסד מדינה יהודית או לחדש את הרעיון המיושן של תחיית הלאום היהודי. שרידותה של היהדות לא תלויה בקבלת ארץ ישראל כבית לאומי לעם היהודי.

המכתב שחשף ח"כ אייכלר נשלח על ידי הועידה המרכזית של ה"רבנים" האמריקאיים לפני למעלה ממאה שנה. הועידה הייתה הארגון הגדול והוותיק של הרפורמים.

"מה קרה עכשיו שהרפורמים רוצים את הכותל המערבי?״, תהה והוסיף: "הרי הם ניסו לטרפד בכלל את הקמת מדינת היהודים, כי הם לא ראו בכך כל צורך. מבחינת הרפורמים כל הרעיון של אחיזה בארץ ישראל, הוא רעיון מיושן. אם כך מדוע הם חוזרים לרעיון שהם בעצמם מגדירים כ"רעיון מיושן" והם מתעקשים לנעוץ צפרניהם בכותל המערבי?״.