גשם בא
גשם בא צילום: ISTOCK

על הדיווחים המדאיגים לפיהם רוב מודלי החיזוי מנבאים חורף שחון שוחחנו עם ניר סתיו, מנהל השירות המטאורולוגי.

"לא צריך מודלים, אפשר להסתכל החוצה ולראות שאנחנו עם טמפרטורה של שלושים מעלות ושמים כחולים", אומר סתיו. "המודלים חזו את מה שקורה בחוץ כבר בתחילת ספטמבר. העברנו התראה לרשות המים ולמשרד החקלאות ואחר כך העברנו באוקטובר עדכון, כך שכל הגורמים הכירו את הנתון שהשנה מתחילה כשחונה".

עם זאת סתיו אינו שולל אפשרות להשלמת פערים במחצית השנייה של החורף, ואולי סימנים לכך יתחילו להיראות כבר בשבוע הבא. "בשבוע הבא צפוי גשם, אבל עדיין נוצר מחסור בחודש וחצי האחרונים. יתכן ובחצי השני של העונה יהיה פיצוי כלשהו. כרגע החיזוי היה די מדויק לחודשים שעד אמצע העונה. לחצי השני של העונה, לינואר פברואר, עדיין אי אפשר לתת תחזית ברורה. בינתיים אי אפשר לומר שאנחנו בדרך לבצורת, אבל יש הבדל בין מצב שבו ינואר פברואר יהיו רגילים ואז הגירעון של המחצית הראשונה יסתיים נמוך מהממוצע. לעומת זאת אם יהיו ינואר פברואר מאוד גשומים מהרגיל אולי הם יפצו".

סתיו מציין כי החודשים אוקטובר נובמבר אינם מתאפיינים בדרך כלל בשפע גשמים ונחשבים לחודשים מגמגמים, כהגדרתו, "עיקר החורף שלנו הוא בדצמבר ינואר פברואר ובעיקר ינואר. אלו החודשים החשובים. היובש של תחילת העונה לאו דווקא מספר איך תסתיים העונה ויש לכך השלכות על החקלאות וכו'".

כאשר אנחנו שואלים על האופן בו חוזים החזאים לטווח רחוק אומר סתיו כי מדובר למעשה באותו מנגנון של חיזוי המתכלל משוואות מתמטיות שנטחנות במחשבים גדולים, מייצרים סימולציות של הצפוי בעתיד ומפיקים ניבוי של הצפוי בשנה הקרובה, בעשור הקרוב ואף עד סוף המאה, כפי שהדברים באו לידי ביטוי בועידת האקלים בגלזגו.

עם זאת מובן שככל שהניסוי מתייחס לתקופה רחוקה יותר הוא מתאפיין בפחות דיוק ובקביעה אודות הממוצע הצפוי ולא מעבר לכך.

ובחזרה לצפוי לנו בימים הקרובים: "אפשר לראות בשבוע הקרוב שבוע חם ויבש, טמפרטורות גבוהות והחשש עולה משריפות ואירועים דומים שקורים בנובמבר כשהגשם מאחר לבוא. כשבוחנים את סוף החודש מתחילים לראות סימנים לגשם ונקווה שהוא יהיה יותר מהממוצע כדי להשלים את החוסרים".

whatsapp
הצטרפו לקבוצת הוואטצאפ של ערוץ 7