יו״ר סיעת הליכוד ח"כ יריב לוין ביקר בבית הכנסת העתיק "אהל שלמה" בכפר השילוח בירושלים.

במסגרת הביקור הוצגו במרכז המבקרים שבחצר בית הכנסת מסמכים המעידים על חיי הכפר טרם גירוש התימנים ממנו בשנת 1938.

המסמכים התגלו ברכושה האישי ובירושה שהותירה מזל כהן (טביב) לוחמת הפלמ"ח, והועברו על ידי בנה עו"ד רונן כהן לעו"ד גדי בשארי יו"ר המועצה הציבורית כפר השילוח וחבר הנהלת הארכיון הציוני בהסתדרות הציונית העולמית.

עותקים מהמסמכים יועברו לארכיון המועצה הציבורית, ויוצגו במרכז המבקרים בבית הכנסת העתיק "אהל שלמה".

עו"ד גדי בשארי סיפר בהתרגשות על חשיפת המסמכים: "עשרות שנים המסמכים הללו נשמרו בביתה של המנוחה, העדויות הרבות על החיים של התושבים התימנים בכפר הן מצמררות ומחדשות את הקשר באופן מוחשי בין בני כפר השילוח המקורי אלינו ממשיכי דרכם ומורשתם, זו הפעם הראשונה שנחשפנו לתוכנם של המסמכים ושימורם יחשוף גם לדורות הבאים עוד טפח בסיפורו של הכפר שהתקיים למרגלות עיר דוד והעיר העתיקה".

עו"ד רונן כהן סיפר על הרקע לגילוי המרגש: "באחד הימים בהם סעדתי את אמי המנוחה בחודשיה האחרונים, נתקלתי בשקית נפוחה ממסמכים צהובים מקופלים זה בזה. לאט, לאט, פרמתי את ערימת את המסמכים, ומתוכם עלו תמונות ששפכו אור על הסיפור המשפחתי של משפחת טביב בכפר שילוח העברי ועל חיי הקהילה שם, שחיברו אותי ואת משפחתי לסבי וסבתי ולקהילת העולים מתימן שהיו מחלוצי העלייה הראשונה, והתיישבו בכפר השילוח בשכנות לערביי הכפר. אני מקווה שבעזרת מסמכים אלה, שכתובים בכתב רש"י מסולסל, ואשר את חלקם טרם פענחתי אוכל לחשוף עבור אחרים עוד טפח מסיפור הקהילה המדהימה הזו, ולחלוק לה את הכבוד שהיא ראויה לו".

ד"ר חיים שיין שהשתתף בסיור אמר כי הוא מקווה "שמשרד החינוך יקח כל ילד עם תנ"ך ללמד על התגשמות חזון הנביאים בחזרה של יהודי תימן לירושלים".

ח"כ לוין: "המקום הזה מבטא את העצמה האדירה של גלות שייחלה שנים להגיע לירושלים, ולאחר שהגיע לכאן והיה קשה היא נאבקה להישאר ולהתפתח וגם שנאלצה לעזוב החלום נשאר והכמיהה נמשכה ובסופו של דבר מגשימים את החלום הזה, מה שיש כאן זו רק ההתחלה בסופו של דבר עם ישראל יחזיק ויסתובב בכל מקום בירושלים, יישר כח גדול הפעילות של חידוש בית הכנסת בלב הכפר היא מפעל ציוני אדיר, מפעל מורשת שאין כמוהו, גם בימים האלה נמשיך קדימה, שום דבר לא יכול לעצור את חובתנו לממש את זכותנו על הארץ".

הסיור התקיים ביוזמת יו"ר המועצה הציבורית כפר השילוח עו"ד גדי בשארי והשתתפו בו חברי המועצה עו"ד אוריאל תנעמי רמי מדאלה, עוז אלתר והאורחים עו"ד רמי צוברי ורחל סקאת.