התרגיל בצפון
התרגיל בצפון צילום: דובר צה"ל

צה"ל נמצא בימים אלו עמוק בתוך 'חודש הגברת המוכנות', מתרגיל אחד למשנהו.

בין בוחן הפתע של הרמטכ"ל שהיה אתמול (שלישי), תפסנו לשיחה בשטח את קצין ההדרכה של פיקוד הצפון סא"ל יניב פרידמן האחראי על כל תכנון התרגילים.

"לפני הכל יש לנו תפיסה להתאמן במים גועשים״, הוא אומר. ״לדמות את המציאות שתהיה בימי הקרב ולא ליפות אותה. מלכתחילה אתה רוצה לדאוג לעומס פיסי, מנטלי וקוגנטיבי. ככה תראה המציאות ולכך אנו נערכים".

מי שהשתתף באחד התרגילים הוא מג"ד 931 סא"ל שר אל סבג. "זו היתה הפעם הראשונה אחרי כמה שנים שכל החטיבה כגוף אחד ועם כל צוותי הקרב החטיבתיים השתתפו בתרגיל שהחל באזור כפר הנשיא והסתיים במבואות החרמון.

״תרגלנו למעשה את כל שלבי המתארהצפוני ובפעם הראשונה גם תרגלנו את כל האמצעים החדישים העומדים לרשותנו", מספר סא"ל סבג.

״חלק מהתכנון״, אומר סא"ל פרידמן, היה גם גורם ההפתעה למתכננים עצמם. "גם אנחנו הופתענו מהעיתוי״. איש המילואים שקיבל אתמול הודעת זימון הופתע בשבע בבוקר.

ואכן ההפתעה היתה גם עבורם. כחלק מהבוחן הופעל לראשונה צוות קרב חטיבתי, במסגרתו נקראו בהפתעה אנשי מילואים בצו תשע, אשר התייצבו תוך זמן קצר בנקודות הייעודיות.

במהלך הביקור הרמטכ"ל שהגיע לשטח, התרשם מקרוב מכשירותם ומסירותם הגבוהה של אנשי המילואים, שוחח עימם, והוסיף כי בשנה הקרובה צה"ל יגדיל באופן משמעותי את כמות אימוני המילואים.

במסגרת התרגילים שייערכו בחודש זה, עתיד צה"ל לגייס יותר מ-20 אלף חיילי מילואים לבחינת כשירות כוחות המילואים ומוכנותם.

זאת ועוד. כחלק מחודש זה בוצע "בוחן רמטכ"ל" במתכונת פתע לצוות קרב חטיבתי בעוצבת המילואים 'אלון' (228), לבחינת הכשירות והמוכנות של כוחות מילואים בפיקוד הצפון, להפעלה והתייצבות באירוע מתפרץ בגבול לבנון.

"אנשי עוצבת המילואים 'אלון' שהוקפצו אתמול בבוקר, התייצבו בצורה מהירה, פעלו במקצועיות ועמדו בזמני המשימה. התייצבות מהירה, כמו שראינו בתרגיל הנוכחי, הינה קריטית למאמץ ההגנה אל מול תכנית ההתקפה של האויב. הקרב שלנו במלחמה הוא הקרב על הזמן. אנשי המילואים משמעותיים לניצחון במערכה הבאה – אין כוח חזק יותר ממפקד בעל ידע, ביטחון עצמי ותחושת מסוגלות בשדה הקרב", אמר הרמטכ"ל.

ובחזרה לסא"ל פרידמן שמספר לנו שתרגיל 'אבן גזית' מביא את כל המדרג לשטח. ״התרגיל הזה לא נראה כמו לפני שנה כשהיינו לפני מבצע שומר החומות. זה גם איננו תרגיל הגיס של לפני שלוש שנים. התרגיל הוא סידרה של תרגילים רב מערכתיים שבו יש תרגול מהמטה הכללי ועד אחרון החיילים״.

וקצין ההדרכה מסכם: "עשינו התקדמות גדולה ממלחמת לבנון השניה והמציאות היום נראית אחרת".