אורן הניג
אורן הניג ערוץ 7

תפילות ראש חודש בכותל נחרטו לנו בשנים האחרונות כתפילות עם תחושות קשות, כאשר מנגד לתפילה המרכזית בכותל ניצבות נשות הכותל מידי חודש בחודשו ומקיימות פרובוקציה ברחבת הכותל עם טליתות וניסיונות להכניס ספרי תורה למקום. מה עומד מאחורי הפרובוקציה הזו ולמה חשוב כ"כ שנכיר במציאות הזו?

לפני כשבוע התבטאה השרה מרב מיכאלי ואמרה כי "יום אחד נצטרך לשחרר את הכותל". אמירה זו מצטרפת לשורה של צעדים מעשיים ושאיפות עתידיות שישפיעו בסופו של דבר על זהותה היהודית של המדינה. זה מתחיל במתווה הכותל, אותו מנסים לקדם גורמים פוליטיים וארגונים רפורמיים בעת האחרונה ביתר שאת, וימשיך בעתיד הלא רחוק בנושאים רבים וחשובים ליהדות כמו: כשרות, גיור, נישואים ועוד.

נתחיל מהתחלה. אחוז הרפורמים במדינת ישראל הוא נמוך ביחס לשאר הציבור הישראלי החי כאן. מרכז הכובד של הארגונים הרפורמיים נמצא כיום בארה"ב, ומשופע בכספים רבים. הרפורמים צופים את העתיד ומבינים שמשום שהתנועה הרפורמית בארה"ב מובילה להתבוללות כמתבוללים אין להם שם עתיד, מה שגורם לזה שבתי התפילה שלהם הולכים ומתרוקנים. לכן, מנסים ארגונים אלו להעביר את מרכז הכובד שלהם למדינת ישראל. החשש הכבד הוא שבעזרת המעטפת של תרומות מהקרן החדשה, החיבוק התקשורתי שאליו יזכו והעזרה שיקבלו מבג"ץ, יוכלו לקדם את התפיסות הרפורמיות ולהנחיל אותם כאן בארצנו.

כיום המאבק העיקרי של ארגונים אלו הוא המאבק על הכותל, אך כוונותיהם למעשה הם להמשיך ולהנחיל את תפיסת עולמם אשר מוחקת את הייחודיות היהודית של מדינת ישראל ביחס לשאר מדינות הגויים.

באשר למאבק על הכותל, ארגונים אלו אפילו לא מסתירים שכוונותיהם הרבה יותר גדולות מקיום מתווה הכותל. דוגמא לכך ניתן לראות מדבריה של עו"ד וייס בדיון שנערך בבג"ץ מגנוס בשנת 2016 כאשר נשאלה מה היו עושות ברחבה אילו היה בסמכותן לקבוע: "הייתי מקציבה שעות ספורות לתפילה עם מחיצה. למעשה לא הייתי שמה מחיצה כלל והייתי שולחת את כולם לבתי הכנסת שלהם. הייתי שנה בשעות מסוימות מחיצה" (עו"ד וייס, מתוך הדיון בבג"ץ מגנוס, 28/12/2016).

לצערנו מאז קמה הממשלה הנוכחית אנו רואים שיתוף פעולה הדוק בין הארגונים הרפורמיים לממשלה. רק בשבוע שעבר התכנסו ארגונים רפורמיים וקונסרבטיביים להקמת שדולה לחופש דת, ובמהלך הכינוס חשף שר התפוצות, נחמן שי, כי הניח על שולחן הממשלה הצעה לחזור למתווה הכותל.

הארגונים הרפורמיים עובדים צעד צעד, בשקט, ומתחת לרדאר ומתכוונים להגיע לכל הנושאים החשובים והמהותיים לזהותה היהודית של מדינת ישראל. הגיע הזמן להבין שפרצופה האמיתי של הממשלה הנוכחית הוא קידום התנועות הרפורמיות שחותרות ללא הרף אל הרס המדינה היהודית, כולנו נושאים תפילה שהממשלה הנוכחית תיפול ותהיה לנו האפשרות לבוא ולתקן את כל ההרס שנעשה.

אורן הניג הוא מנכ"ל מרכז ליב"ה