צבא הגנבים
צבא הגנבים צילום: Cr. Stanislav Honzik/ Netflix © 2021

הסרט הכי נצפה בנטפליקס ישראל בשבוע האחרון הוא צבא הגנבים של ז'אק סניידר, מה שלא מפתיע בהתחשב בעובדה שמדובר בבמאי מוכשר שחתום על רוב הסרטים של D.C (סופרמן, באטמן, וונדרוומן וחבריהם) בעשור האחרון, מה שכן מפתיע הוא שמדובר בפריקוול.

הסרט, שנקרא 'צבא הגנבים', מהווה פריקוול (בעברית 'הקדם' או הקדמון') לסרט 'צבא המתים' שיצר סניידר עבור נטפליקס, ומגולל את השתלשלות העניינים שהובילו את לודוויג דיטר, מפצח הכספות שמגויס כדי לסייע בשוד, אל נקודת הזמן בה התחיל הסרט 'צבא המתים'.

העובדה שמדובר בפריקוול, ועוד לסרט שלא אהבתי במיוחד, גרמה לי להגיע סקפטי במקצת לצפייה ב'צבא הגנבים', אבל כבר אחרי חמש דקות של צפייה כל החששות שלי התפוגגו ואני יכול להגיד בלב שלם שהסרט החדש טוב יותר מהקודם, וגם, וזה לא פחות חשוב במקרה של פריקוול, עומד לחלוטין כסרט בפני עצמו.

כבר בתחילת הסרט אנחנו פוגשים את דמותו של סבסטיאן, מי שבהמשך ובנסיבות המתוארות בסרט יהפוך לאותו לודוויג דיטר. סבסטיאן הוא פקיד בנק משועמם בעיירה קטנה, שבשעות הפנאי שלו מתחזק ערוץ יוטיוב נידח למדי על אהבתו הגדולה לתחביב שלו – פריצת מנעולים.

האופן בו מציגים את סבסטיאן משקף את הניחוח ההומוריסטי והקליל שילווה אותנו לאורך כל הסרט, כשלאחר פתיח מסורתי של קול גברי וסמכותי שמספר לנו על שלוש הכספות האגדתיות של הנס וגנר המצלמה מתרחקת לאט בזום-אאוט ומציגה לנו את סבסטיאן התמהוני מתחנן שנעשה לו סאבקרייב לערוץ.

תגובה אנונימית לסרטון תוביל את סבסטיאן להרפתקת חייו כשיפגוש שאישה מסתורית שתשכנע אותו להצטרף לחבורה של פושעים הנמצאים בראש רשימת המבוקשים של האינטרפול, במטרה לפרוץ כספות בלתי-ניתנות לפריצה ברחבי אירופה.

'צבא הגנבים' חוגג את הקלישאתיות של סרטי פשע, ולא מתבייש לצחוק במפורש על הז'אנר ולהבהיר ש"כאן זה לא כמו בסרטים האלו, שמתכננים את השוד לפרטי פרטים ובסוף הכל משתבש". כמובן שכמה דקות אחר כך הכל משתבש, ממש כמו ב"סרטים האלו", אבל בשביל זה הרי התכנסנו, לא?

הזומבים והאלימות של 'צבא המתים' נשארו פה בחוץ, ו'צבא הגנבים' מצליח להציג סרט סוחף, משעשע, נקי וקליל. אין בו יותר מדי עומק וכנראה הוא גם לא יותיר בכם חותם עמוק, אבל אם אתם מחפשים שעתיים (שעתיים ותשע דקות אם נדייק) של כיף והנאה, אז הוא בהחלט הסרט בשבילכם.