הרב נתנאל אלישיב, מחבר הספר 'ההחמצה' העוסק ברצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל מסביר מדוע החליט לכתוב ספר שמתמקד בתקופת הרצח ובשסע שיצר בעם.

"יש אירועים גם בחיים האישיים וגם בחיים הלאומיים שמשאירים אחריהם חותם. רצח רבין היה אירוע כזה, שפירק משהו שהיה בחברה הישראלית. כל בני דורי יודעים שמשהו בחיים כאן השתנה. חוץ מזה, כמה שדיברו על הנושא הזה, עסקו בו ממקום מאוד מסויים. הסיפור של הצד הימני הודחק לכיוון האשמה קולקטיבית שגרמה לנו לשתוק. הסיפור של הרצח - הוא סיפור של רוצח ונרצח. הסיפור של העימות שהיה בכלל החברה הישראלית הקיף שני צדדים ועד היום שמעו רק צד אחד", אומר הרב אלישיב בראיו לערוץ 7.

לדבריו, "אני מרגיש שהחמצנו. תמיד כשקורה אירוע קשה או שנוצר חיבור גדול או שהקרע מעמיק. היינו צריכים להבין שבעקבות הרצח הגענו למקום לא טוב ולמצוא את נדיבות הלב ורחבות הדעת זה כלפי זה ולהגיע לתיקון. החמצנו את התיקון הזה שיכול היה לייצר אחדות. אני מקווה שאולי הדור הנוכחי לא יחמיץ".

"אני מנסה לספר בספר את האמת - לא של הימין והשמאל - אלא את ההתרחשויות שהיו בתקופה הזו במטרה להבין מה לא עשינו נכון אז, כדי לתקן היום", הוא מוסיף.

הרב אלישיב גם מפרט לאן הוא מכוון. "כל הטעויות שנעשו באווירה הציבורית קרו בעידוד הממשלה דאז לצערי. ואז כשהתהפכו התפקידים ראינו ממשלת ימין שלא מספיק כיבדה את היריבים שלה, את ההפגנות בבלפור שלגמרי איבדו כיוון בשלב מסויים".

את תאוריות הקונספירציה הוא מבטל לגמרי. "זה לא סיפור מסובך, אלא אחד הפשעים הקלים ביותר לפיענוח. הקדשתי פרק ארוך כדי לדון בתאוריות הקונסיפרציה ומדוע הם צמחו. אין כאן עניין מורכב והפשע מאוד ברור".

ומה המסר המרכזי לדעתו? "כדאי שכל אחד, אם הוא בשלטון, צריך להרגיש את הכאב של הצד השני גם אם הוא לא מסכים איתו. מנהיגות, זה קודם כל לשמור על קשר עם האנשים שרחוקים ממך ואף עוינים אותך".

"היתה מערכת יחסים הדדית רעילה בין יצחק רבין לציבור הדתי. רבין היה מאוד פגוע מההאשמות שהוטחו ולדעתי זה גרם לו לראות את כל מחאת הימין בצורה מסויימת והאשים בה את הליכוד ואת נתניהו. הוא לא הושיט יד ואני רואה את זה כטעות מנהיגותית מצידו. גם בצד השני, מי שנמצא באופוזיציה צריך להבין שיש למלים משמעות. צריך לזכור שהימין לא מוכן לקבל הטפות מהשמאל והשמאל לא מוכן לקבל הטפות מהימין, אבל בסופו של דבר התיקון לא יכול לבוא מהמחנה השני", הוא מסכם.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו