הדמיית הנגשת מערת המכפלה
הדמיית הנגשת מערת המכפלהצילום: דוברות

בית המשפט העליון בשבתו כבית משפט לערעורים בעניינים מינהליים דחה היום (חמישי) את הערעור של עיריית חברון הערבית נגד העבודות להנגשת מערת המכפלה.

שלושת השופטים יצחק עמית, עופר גרוסקופף ואלכס שטיין דחו פה אחד את הערעור נגד ההנגשה ואף מתחו ביקורת על כך שמערת המכפלה לא הייתה מונגשת עד היום.

"ההנגשה לאנשים עם מוגבלויות אינה מעשה חסד אלא זכות שבצידה חובה, שכיום באה לידי ביטוי באמנות בינלאומיות, ובחקיקה הישראלית בחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות", כתב השופט עמית בפסק הדין.

לדבריו, "ההנגשה אינה פוגעת כלל בקדושתו של המקום ובאופיו הייחודי כאתר קדוש וכאתר מורשת עולמי".

השופטים ציינו כי ההנגשה תיטיב גם עם המוסלמים הבאים להתפלל באתר הקדוש ותמהו מדוע עיריית חברון הערבית לא פעלה להנגיש את המקום עד היום. "ההנגשה צפויה לשרת בעתיד גם את המוסלמים הבאים להתפלל באתר הקדוש, וכן את התיירים המבקרים במערת המכפלה", נכתב. "מובן כי ככל שיש צורך בהנגשה גם בכניסה המיועדת למוסלמים, הרי שפתוחה הדרך לעירייה לטפל בנושא זה, ותמיהה היא הכיצד הדבר לא נעשה עד היום".

שי גליק מנכ"ל בצלמו, שהוביל את המאבק להנגשת המערה, מסר: "יש שופטים בירושלים. בית המשפט קבע שזכויות אדם יש לכל אדם ולא משנה איפה הוא גר ומהי אמונתו הדתית. אני רוצה להודות לכל הנוגעים בדבר ובפרט ראש הממשלה הנוכחי והקודם שאישרו את זה. אני קורא כעת לשר הביטחון לדאוג שההנגשה תתקדם במהירות כדי שעד חג הפסח המקום יהיה נגיש לחלוטין לכל המבקרים ללא הבדל דת גזע ולאום. אנחנו נמשיך לפעול להנגשת מבני צבור ובדגש על אתרי דת וקברי צדיקים".