יהודה אטרה קורא בתורה
יהודה אטרה קורא בתורה צילום: דוברות רשת צביה

הנער יהודה אטרה חגג הבוקר (חמישי) את בר המצווה שלו, וקרא בתורה בתפילת שחרית ברחבת הכותל המערבי בירושלים.

תהליך למידת טעמי המקרא וקריאת פרשת בר המצווה היה עבורו ועבור משפחתו מרגש במיוחד. אטרה התייתם מאביו כשהיה בכיתה ג', אך אביו, הרב נדב אטרה ז"ל, הספיק לפני מותו להשאיר לו קלטת ללימוד הקריאה לבר המצווה.

אביו, שהיה חולה במשך תקופה במחלה קשה, צפה מראש שיתכן ולא יזכה ללמד את בנו לקרוא בתורה את פרשת בר המצווה. לכן הקליט את עצמו מקריא את הפרשה וכך השאיר לבנו יכולת ללמוד גם ממנו את קריאת הפרשה לאחר מותו. כך למד את הנער אטרה את פרשת בר המצווה שלו יחד עם אביו, כחמש שנים לאחר מותו.

חתן בר המצווה הגיע הבוקר לרחת הכותל המערבי כשהוא מלווה בחבריו מישיבת צביה הר ברכה וזאת לאחר מסע לילי של כעשרים קילומטרים, ממבשרת ציון ועד הכותל.

התלמידים בכותל
התלמידים בכותל צילום: דוברות רשת צביה

"הגדרנו את המסע הזה כמסע ולא כטיול, על מנת להבהיר לתלמידים שאנו יוצאים למסע שמטרתו העיקרית היא גיבוש ודביקות במשימה", הסביר הרב שאול עבדיאל, ר"מ בישיבה. "המסע התקיים בחג הסיגד שחל היום, בו מציינת העדה האתיופית את הכמיהה שלנו לירושלים, ובו מסופרים סיפורי המסעות של בני העדה, אולם גילינו שהייתה לנו גם סיבה נוספת למסיבה גדולה, בזכות בר המצווה של יהודה, המעמד המרגש לא הותיר אף עין יבשה".

ראש הישיבה, הרב יוגב כהן, סיפר שמדובר במסע מסורתי, המאגד בתוכו מסירות, דבקות במטרה ודיבוק חברים. "השנה הוספנו את העלייה אל הקודש כחלק מרכזי מהמסע", אמר הרב כהן. "שאיפתנו היא לדעת לכוון את כל מעשינו אל הקודש. אני מאוד גאה בתלמידים, הם עשו את המסע בגבורה, עם מורלים ואווירה מרוממת, זה מסע שהם לא ישכחו לכל החיים".

לדברי הרב כהן, המסע לא תוכנן להיות באותו יום בו תלמידו יהודה אטרה חוגג בר מצווה. "זה כלל לא תוכנן ולא ידענו על התאריך מראש", אמר. "על כך מקובל לומר 'צירוף מקרים', וכאנשי אמונה אנו בטוחים כי הקב"ה שמשמח יתומים ואלמנות שמע לתפילות אביו, הרב נדב אטרה זצ"ל, ויחדיו דאגו לארגון מאחורי הקלעים על מנת שישיבה שלמה תחגוג בתפילת וותיקין בכותל ליהודה - דבר שאף תלמיד לא זוכה לכך".

ראש רשת "נעם צביה", הרב שמחה ויסמן, התפלל יחד עם התלמידים תפילת ותיקין בכותל המערבי וציין לשבח את אמירת קריאת שמע המשותפת של התלמידים, כאיש אחד בלב אחד, כחלק מסע מגבש של עם ישראל כולו. הוא בירך את יהודה, חתן הבר מצווה שיזכה לגדול בתורה וביראה מתוך שמחה.