הרב יצחק דביר
הרב יצחק דביר צילום: ערוץ 7

איסורי עבודת הקרקע חלים במלואם כבר מתחילת השנה, אך החורף שבפתח מחייב אותנו להערך בכמה נקודות חשובות:

*לפני שיתחילו גשמי הברכה בקרוב בעז"ה, מומלץ לרסס מונעי נביטה כדי למנוע את הצורך בטיפול בעשביה באביב.

*מותר להערך לחורף לפי הצורך כשיש חשש שתתקיים פגיעה בלתי הפיכה בצמחים, לדוגמה: ניתן להזיז עציצים שעלולים ליפול ברוח למקום מוגן יותר, או לתמוך בעצים שיש חשש סביר שישברו ברוחות העזות.

*הימים מתקצרים והטמפרטורה יורדת, ובהתאם מתמעטת גם צריכת המים של הצמחים. מי שמשקה ידנית צריך לקחת זאת בחשבון ולהשקות פחות, וגם למי שיש בגינתו השקיה אוטומטית כדאי להוריד כמויות ולרווח השקיות, כדי לא לגרום נזקים של עודפי מים.

*צימוח הדשא גם הוא מאט בתקופה זו, ולכן ניתן להוריד מעט את תדירות הכיסוח.
עדיין ובמהלך כל השמיטה חשוב לשמור על הדשא כשהוא קצוץ בגובה נמוך.

* בשווקים עלינו להיות עירניים ושים לב למה שאנו רוכשים:
כל ירק שנקטף בשמיטה נחשב לקדוש בקדושת שביעית, הדבר נכון לכל ירק או עלה תבלין שיקטף בגינתנו, וגם לירקות רבים שמגיעים לשווקים. ובשלב זה של השנה כמעט כל הירקות נקטפו בשמיטה (פרט לתפוח אדמה ושום). לפיכך יש להקפיד ביותר על רכישת ירקות תחת הכשר, ומומלץ להשתדל ולצרוך תוצרת קדושת שביעית.

יש לציין, שלא זו בלבד שרוב הירקות בתקופה זו נקטפו בשמיטה, אלא רבים מהם אפילו נזרעו בשמיטה ועלולים להיות אסורים באיסור ספיחין, הדבר מחייב אותנו לעירנות גבוהה יותר.
לגבי פירות העץ המצב פשוט יותר, משום שרק פירות שהתחילו לגדול בשמיטה יהיו קדושים בקדושת שביעית, רוב פירות העץ שבשווקים התחילו לגדול לפני השמיטה ולכן הם אינם קדושים, יוצאים מן הכלל: פיטאיה, קובו וקרמבולה, שכבר במהלך החודש הקודם נקטפו פירות שהחלו לגדול בשמיטה, ונשלחו לשווקים.

*ומה לגבי זרי פרחים? חלק ניכר מן הפרחים שנמכרים בשוק הם פרחים שנזרעו בשמיטה. ולכן יש להקפיד לקנות רק ממשווקים בעלי הכשר או אישור היתר מכירה.
ישנם סוגי פרחים שבהם חשש זה פחות, ויש מקום להקל לקנותם גם ממקומות ללא פיקוח. לפירוט הסוגים השונים יש לעיין בלוחות הפרחים המפורסמים על ידי מכון התורה והארץ.

חשוב לציין כי ישנם דוכני פרחים ללא פיקוח כשרות המציגים תעודות היתר מכירה שקיבלו מגדלי הפרחים. אין כל ערבון לכך שהפרחים בדוכן אכן נקנו דווקא ממגדלים אלו.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו