יצחק רבין
יצחק רבין צילום: צביקה ישראלי, לע"מ

ממקום מושבו בניירובי, קניה, לשם עזב אחרי שנטל אחריות והתפטר בעקבות מחדל רצח רבין, דרור יצחקי ‑ מי שהיה ראש אגף האבטחה בשב"כ וזינק בעצמו על יגאל עמיר - משוכנע שיש עדיין יותר מדי שאלות פתוחות, ויותר מדי אנשים שחייבים לענות עליהן.

בראיון נרחב לרונן ברגמן בעיתון ידיעות אחרונות סיפר יצחקי תחילה על רגע הרצח, "פתאום, אני שומע יריות מלמטה ומיד, בלי לחשוב בכלל, רץ כלפי למטה לכיוון היריות. לא הייתי חמוש, אבל ניסיתי להבין מה קורה. רבין כבר נפל, ואני רואה את יגאל עמיר רץ מהזירה ויחד עם עוד כמה אנשים רץ אחריו.

"תוך כדי שאני רץ, אני שומע את המילים האלו, 'סרק, סרק', ומהן אני מבין שמישהו ירה ברבין. ויחד עם עוד כמה אנשים אני תופס את עמיר, אני ממש עליו. כשמצביעים עליו שהוא זה שירה, אחד מאיתנו לוקח לו את האקדח. אולי זה היה בני להב, שהופיע מאיפשהו, אל תשאל אותי מאיפה. והוא מתנפל על יגאל עמיר במכות".

יצחקי אינו מתכחש לאחריותו למחדל, והוא היה היחיד שבאמת קם והתפטר מיוזמתו, הרבה לפני שוועדת שמגר הראתה לחלק מצמרת השב"כ את הדלת החוצה. אבל דבר אחד חורה לו: שהמחדל הזה הוטל רק על האבטחה. כן, הוא אומר, שגינו, טעינו. אבל לא היינו לבד. למחדל הזה אין רק אבא. יש לו גם אמא: המודיעין של השב"כ, שכשל מלהצביע על יגאל עמיר.

"אני רוצה", הוא אומר, "פעם אחת ולתמיד להביא את האמת שלי על רצח רבין לידיעת הציבור".

"אם היחידה לאבטחת אישים הייתה פועלת כפי שהיא הייתה צריכה לפעול, ראש הממשלה לא היה נרצח. אבל צר לי לקבוע שבאותה תקופה הרמה של היחידה לאבטחת אישים הייתה לא גבוהה כמו שחשבתי וכמו שאחרים חשבו. זה פשוט לא ייאמן איך שהם התנהגו שם. היחידה לאבטחת אישים הייתה נטע זר, לצערי. לא תיארתי לעצמי שהביצועים שלהם יהיו ברמה כל כך נמוכה".

"אני רוצה לומר: אני דרור יצחקי, ראש אגף האבטחה בעת רצח רבין, 25 שנה מחיי עשיתי בשב"כ. מהן 11 שנה ביחידת המבצעים. נושאי הלחימה בטרור, איסוף המודיעין ובעיקר נושאי הסיכול, מוכרים לי היטב. וברור לי כי יש עוד הרבה סימני שאלה, לגבי התקופה שלפני הרצח והרצח עצמו. מכל מה שנודע לי מהרצח ועד היום, שב"כ היה צריך לסכל את ההתנקשות. ולכן אני קורא לראש הממשלה בנט להביא להקמת ועדת חקירה ממלכתית חדשה, לבדיקה ולחקירה יסודיות של רצח ראש הממשלה יצחק רבין, זכרו לברכה. זוהי תקופה מבצעית ופוליטית רגישה ביותר. לדעתי ולטובת עם ישראל ראוי לעשות זאת, ולא לברוח מכך. מוטב מאוחר מאשר אף פעם".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו