בנימין נתניהו
בנימין נתניהו צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

הפרשן הפוליטי של חדשות 12, עמית סגל, סיפר הבוקר (שישי) בעיתון ידיעות אחרונות על ניסיונות הליכוד לשכנע את חבר הכנסת מימינה, יום טוב כלפון, להצביע נגד התקציב ולקבל שריון ברשימת הליכוד לכנסת הבאה.

נתניהו ויום טוב כלפון נועדו בחשאי השבוע, לפני ההצבעות המכריעות על תקציב המדינה. "זה היה השיא במאמצים של חודשים: להביא את הנורבגי הצרפתי מסיעתו של בנט להפיל את הממשלה בהצבעה המכריעה.

"בהתחלה נשלח יואב קיש בכנסת, אחר־כך יריב לוין בשיחות רציניות יותר. נכונותו של כלפון לבוא לפגישה עם אויבו המושבע של ראש הממשלה הנוכחי הייתה איתות, לכאורה, שיש על מה לדבר''.

עמית סגל תיאר כי כלפון עדכן את ראש הסגל של בנט, טל גן־צבי. "נתניהו בא לשכנע את כלפון, כלפון – לאסוף מל"מ, מודיעין לפני מבצע, על נתניהו. בחדר התפתח ויכוח מי ימני יותר, ראש הממשלה הנוכחי או הקודם. כלפון הזכיר לנתניהו את חברון והסכם וואי, נתניהו טען שבפועל ויתר רק על שלושה אחוז, ושבנט מוכר את המדינה למרצ. איך זה נגמר בסוף, הראה אתמול לוח התוצאות בכנסת''.

להערכת סגל, ניסיונות נתניהו לפרק את הממשלה דרך ערעור סיעת ימינה יימשכו ביתר שאת, "כאשר תתקרב כהונת לפיד, ודלתות משרד ראש הממשלה כבר יהיו פחות פתוחות, אי אז ב־2023, התמונה עשויה להשתנות. חלק נכבד מסיעת הליכוד הוא ממילא שכבות ארכיאולוגיות של עריקים משוריינים ממפלגות שונות, יש שם מקום לעריק או שניים מימינה. מה יעשה ניר אורבך אם יוצע לו לעמוד בראש חטיבה ציונית דתית בליכוד? האם יעדיף להישאר עוד כמה חודשים בדרך לפנסיה כמעט מובטחת?

''ההערכה של רוב ראשי הקואליציה היא שמישהו מהם ימצא את הקולב האידיאולוגי לפרק את הממשלה ולחבור לליכוד, בוודאי אם ימינה תמשיך בפלירטוט עם אחוז החסימה. כבר עכשיו, אין ממש מפלגה כזו. הבעיה של יש עתיד היא שלימינה כנראה אין עתיד'', כך סגל.