מחאת אהוביה סנדק
מחאת אהוביה סנדק צילום: Yonatan Sindel/Flash90

מחאת אהוביה סנדק: השר לביטחון פנים עמר בר לב מגבה את השוטרים שניהלו את המרדף שבו נהרג אהוביה סנדק ז"ל לפני כמעט שנה.

בראיון לגלי צה"ל טען בר לב כי סנדק אשם במותו, "מותו של סנדק נגרם מכך שהוא ניסה להתחמק והשוטרים עשו את משימתם. זה לא מוצא חן בעיני חלק מנערי הגבעות אבל זו לא סיבה לפתוח בחקירה נגד שוטרים שעשו את עבודתם. זה מצביע על כך שיש אזרחים שלא מכירים במדינה ורוצים לקחת את החוק לידיים".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הציונות הדתית) הגיב בחריפות לדברי בר לב: "אז לשיטתו של עומר בר לב יש אזרחים שלמשטרה מותר להרוג והמוות שלהם לא מצדיק אפילו חקירה. שמעתם טוב, אפילו לא חקירה שתוודא מה בדיוק קרה שם.

''במדינה מתוקנת שר לביטחון פנים שחושב ואומר דבר כזה היה מתפטר עוד היום. אבל מדובר בנער גבעות אז התקשורת תדפדף הלאה. לא אנחנו. לא נרפה עד שייעשה צדק'', הבטיח סמוטריץ'.

יו"ר מפלגת עוצמה יהודית ח"כ איתמר בן גביר הגיע אמש (מוצאי שבת) להפגנה ברחבת גשר המיתרים כדי לעקוב מקרוב אחר התנהלות המשטרה כלפי המפגינים. במהלך ההפגנה התיזה המשטרה ממכת"זית על ח"כ בן גביר שלא נזקק לטיפול רפואי.

קודם בואו למקום פנה בן גביר לקציני משטרת ירושלים לקראת ההפגנה וביקש מהמשטרה לא להשתמש באלות וגז מדמיע ואלימות בהפגנה.

"לצערי יש דין אחד למפגיני ימין ודין אחד למפגיני בלפור", אמר ח"כ בן גביר. ''אני לא זוכר שהמשטרה השתמשה בבואש לפיזור הפגנות בבלפור הגעתי להפגנה כדי להגן על הילדים שהמשטרה נוהגת כלפיהם באלימות. אם אלימות המשטרה כלפי ילדים תימשך, אשאר במקום להגן עליהם. לא ייתכן שהמשטרה תרביץ לילדים שהגיעו למחות נגד הפשע שנעשה לאהוביה ז"ל, ותנסה לסתום להם את הפה ותפגע בחופש הביטוי".

מהמשטרה נמסר כי במהלך המחאה מספר צעירים טיפסו על גג אוטובוס. "השוטרים פועלים להורדת מפירי הסדר ולשמירה על הסדר הציבורי באזור". ארבעה שוטרים נפצעו. 21 מפגינים נעצרו בגין הפרת הסדר הציבורי.

המשטרה דיווחה כי מפגינים הפעילו אלימות כלפי השוטרים, גרמו נזק לניידות משטרה ויידו אבנים לעבר כוחות המשטרה הפועלים במקום.